1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Bir Başka Açıdan Koronavirüs Salgını
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Başka Açıdan Koronavirüs Salgını

A+A-

Bu salgının her alanda olumsuz etkileri olmaktadır. Fertler üzerinde kişisel olarak; bedenen ve ruhen etkileri olabileceği gibi kültürüne, eğitim ve ekonomisine de olumlu veya olumsuz etkileri olacaktır. Bu etkiler yetkili ve etkili kişi, kurum ve kuruluşlarca söylenmekte, yazılıp gösterilmektedir. Âcizane bir başka açıdan ve çok yönlü ele alacağım/gündeme alacağım. Zaman zamanda uzman görüşlerine yer vereceğim.

*

Geçen hafta Cuma günü Ankara/Beştepe’de bulunan Millet Camii’nde Sayın Diyanet İşleri Başkanı, milletin camilerinde kılınamayan Cuma’yı kıldırdı, vaaz ve hutbe okudu, kılınması gayet olumlu karşılamaktayım. Ne gibi gerekçelerle yahut ne gibi önlem ve tedbirler alınarak kılındı ise ülkemizde, bütün şehirler, ilçeler ve en ücra yerlerdeki camilerde de cemaatle vakit ve cuma namazı kılınmalı diyor ve teklif ediyorum.

*

Karantina, teşhis ve tedavide sağlık konusunda;  önemli, kalıcı, mantıklı ve makul görüşlerini, ilmi esaslara göre Toplum Sağlığı Bilimcisi Dr. Serkan Savaş muhtelif yayınlarda açıklamalarda bulundu, en derli toplu açıklamayı TV 5 Buluşma Noktası programında yaptı. Dinlediğim/ anladığımı yazıyorum. Tam konuşmasını ilgili TV’nin Youtube kanalından dinleyebilirsiniz.

*

Nasıl ki seçim zamanlarında siyasi partiler ev ev dolaşarak propagandalarını, tanıtımlarını yapıyorlarsa 1. basamak sağlık kuruluşları, sağlık ocakları şimdiki yapılanması ile aile hekimlerinin başkanlığında halk sağlığı uzmanları, sosyolog, psikologlar ve diğer personelden oluşacak pandemi kurulu vasıtasıyla ev ev tarama yapılarak, o evde bulunanlar 6 gün karantinaya alınacak. 3 gün sonunda test yapılacak. 3 gün sonra da test sonuçları alınmak suretiyle pozitif çıkanlar hastanelere sevk edilecek/ yönlendirilecek. Negatif çıkanlar ise 2 gün çarşı iznine çıkarılmış olacak bu şekilde hastanelere yoğunluk zamana yayılmış, azaltılmış hem de gereksiz panik ve korkuya da meydan verilmemiş olacaktır. 1.basamak sağlık kuruluşu aile hekimliği bu çalışmaları salgın sonrasında da periyodik olarak yapmalı, diğer personelin sağlıkçı olması gerekmez, kısa bir eğitimden geçtikten ve de iki ve üç sayfalık bir dokümanla sahaya çıkarılabilir, TÜİK’İN anketörleri gibi bu şekilde aile sağlığı korunmuş/önlem alınmış olur, dolayısıyla sağlıklı toplum oluşur.

*

Koronavirusa karşı Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu önlem ve tedbirlerin yanında, devletin diğer kurumları da önlem almakta. Ancak yerelde Konya Sivil Toplum Kuruluşlar-Vakıf ve derneklerde vatandaşın geçimi konusunda bilhassa dar gelirli olanlara; assgari ücretli, işsiz, dul ve yetim olmak üzere ihtiyaçlı olanların talepte bulunması, halinde düşük maaşlı emeklilere de maddi ve ayni yardımlar yapılmalıdır.

*

Bu salgın münasebetiyle tekraren gündeme getiriyorum Konya’mızda bazı öyle vakıf ve dernekler var ki topladıkları zekât ve bağışları yeterince dağıtmamakta, paraları banka hesaplarında tutmakta, mal ve erzak gibi ayni şeyleri de depolarda bekletmekteler, çürüyen, günü geçmiş ve bozulanları da zaman zaman çöpe atmaktalar. Bu gidişatı yıllar yılı devam ettirmekteler. Bu konuya denetleyici kurumlar el atmalı, gerekli inceleme ve kovuşturma ve denetimlerini sık sık yapmalıdır.

*

İslam’a göre bu salgın hastalıklara karşı nasıl davranmalıyız, Müslümanlar ne gibi ibret ve dersler çıkarmalı, Rabbimiz bizi imtihan ve sınama/deneme mi yapıyor? Nasıl anlamalı ve ne yapmalıyız, “Musibetleri okuma usulü” konusunda eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Hoca İslam Düşünce Enstitüsünün Web sayfasında veya TV 5 İN Youtube kanalından tam metin ve konuşmasını dinleyebilirsiniz.

*

Hz. Peygamber efendimiz (SAV) bir hadis-i şerifinde “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” buyurmaktadır. (Buhari hadisi) bu hadis-i şerife mazhar olacak tıp âlimlerimiz, hocalarımız veya uzmanlarımız; milli ve yüzde yüz yerli üretim sağlık araç ve gereçlerini icat edebilecekleri gibi bunlardan Aşı, ilaç gibi solunum cihazları vb. üretebilmelidirler.

*

Yani dış güçler, Emperyalist devletler ve üst akıl vs. salgının çıkmasını sebep olarak gören uluslararası ilişkilere uzmanları, emekli büyükelçiler var, mkilli güvenlik ve ulusal güvenlik açılarından açıklama yapan, görüşler ileri sürenler de var. Nasip olursa bundan sonraki yazımda, Siyonizm’in ve Emperyalist güçlerin, bu salgın üzerinde dâhili, etkisi var mı? Ele alacağım, yazacağım. Allah (CC) milleti bu salgın belasından biran evvel korusun ve kurtarsın dua ve niyazında bulunuyorum.

Hoşça kalın, dostça kalın ve Allah’a emanet olunuz

Önceki ve Sonraki Yazılar