1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Bir Bayramı Daha ‘Birlikte’ Kutlayacağız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Bayramı Daha ‘Birlikte’ Kutlayacağız

A+A-

Yeni bir bayrama daha girmenin mutluluğu ve sevinci içindeyiz. Türk ve İslam Âlemi olarak hep birlikte kutlayacağımız Kurban Bayramı’nda yeniden dostluğumuzu ve kardeşliğimizi güçlendireceğiz. Bunun yanında küskünleri ve dargınları barıştırıp, dostluğun ve kardeşliğin zenginleşmesine hep birlikte katkı yapmanın mutluluğunu yaşayacağız. Yoksul ve yardıma muhtaç aileleri bir kez daha düşünüp onları ziyaret ederek, ihtiyaçlarını gidermeye çalışırken, gönüllerini hoşnut edeceğiz. Kurban Bayramı’nın gereğini yerine getirirken, sevincini ve mutluluğunu birlikte yaşayacağız. Adı üstünde Kurban… Allah’a yakınlaşma aracıdır. Kurban kesmek; Allah’a yakınlaşma amacıyla, O’nun yarattığı hayvanlardan, kurban edilmeye uygun olan birini, yine O’nun rızasını kazanmak için kesmektir. Diğer bir anlamıyla da Allah yolunda gösterilen bir fedakârlık, O'nun verdiği nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmenin huzuru içinde olacağız.

***

Maddi olarak durumu iyi olan insanların kestikleri kurban etlerinden fakirleri yararlandırması, Müslümanlar arasında sevgi ve kardeşlik duygularını güçlendirirken, varlıklı insanlarda paylaşmanın sevincini yaşarken, yoksullar da bir nebze olsun bayramının sevincini yaşayacaktır. Kurbanla gelen bu sevinç toplumun huzur ve mutluluğunu artıracaktır. Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV): “Kim (mal) genişliği bulur da kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın” buyurarak kurban kesmenin zenginler için önemli bir görev olduğunu belirtmiştir. Öte yandan bayram, sevinç ve toplanma günü anlamına da gelir. Milli ve dini birliği sağladığı için hemen hemen her toplum, var olan bayramlarına büyük önem vermiştir. Bu sayede toplum arasında sosyal dayanışma artarken,  bizi biz yapan değerlerimizi bir kez daha hatırlamanın ve gelecek nesillere aktarılmanın görevini yerine getirmiş oluruz. Bundan dolayı da dini ve milli bayramlarımız toplumumuzu ayakta tutan tüm değerlerimize sahip çıkılması içinde önem arz etmektedir.

***

Sonuçta kurban kesen, şahsi bir sevap kazanırken, bunun yanında sosyal anlamda bir dayanışmaya katkı sunmuş olur. Bayramlar; insanlar arasında yardımlaşmayı sağlarken, paylaşma duygularını kuvvetlendirir. Komşuluk ilişkilerini güçlendirirken, zengin ve fakir ayrımının ortadan kalkmasına neden olur. En önemlisi de dayanışma ve kaynaşma duygu ve düşüncelerini daha güçlü kılınmasını sağlamış olur. Öyleyse yapmamız gereken dini ve milli bayramlarımızın bizlere kattığı değerleri ve kültürünü yaşatmak. Ne dersiniz öyle yapmamız gerekmez mi? Bu duygu ve düşüncelerimle Kurban Bayramı’nızı kutlar, Allah’tan her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.