1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bir de Ergenekon Konusu Var
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir de Ergenekon Konusu Var

A+A-

Geçen birkaç ayda olanlar ister istemez olayların geçmişini hatırlattı bana ve birkaç yıl geriye götürdü beni son iki yazımda. Açı değiştirip bir de şöyle soralım, Arap kralı öldü diye milli yas ilan eden bize en büyük düşmanlık niye Arap devletlerinden geliyor?  

*

Nasıl oluyor da bize din kardeşi diye anlatılan bu Araplar düşman safına geçip bize karşı diş biliyor?

*

Nasıl oluyor da bunları öngöremeyenler devlet yönetimine geliyor ve bunların kralı öldü diye millî (!) yas ilan ediyor?

*

Nasıl oluyor da bizim İsrail ile aramız soğutulurken, Arap devletleri İsrail ile anlaşma üzerine anlaşma yapma yarışına giriyor?

*

Nasıl oluyor da bizi yöneten böyük böyük kişiler, üzerinde yeterince düşünülmeyen, analiz edilmeyen görüşlere sarılıyor, ham fikirleri proje sanıyor ve nasıl oluyor da zan ile konuşuyor? Hadi konuşanlar konuştu diyelim, kananlar niçin kanıyor?

*

Nasıl oluyor da devletimizi yönetsin diye seçtiğimiz o böyük böyük kişiler, danışmanları ve medya uzantısı elemanları TV ekranlarında, düşmanı, düşmanlık etti diye suçluyor? Bundan büyük düşüncesizlik, ahmaklık olur mu?…

*

Bunlar, kendi eksiklerini ve yanlışlarını örtbas etmek için düşmanı suçlarken bir de ne diyor bakınız; “üst akıl şöyle yaptı, üst akıl böyle yaptı”… Bilmem farkında mı bunlar, düşman dedikleri güçleri “üst akıl” olarak tanımlıyorlar? Milletin gözünde düşmanı yüceltiyor bu düşüncesiz konuşanlar!. Ne yani, bizi yöneten böyük böyük adamlar “alt akıl” ile mi düşünüyorlar, henüz üst akıl olamamış mı bunlar!? Peki hangi cesaret ile çıkmış da Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetmeye talip olmuşlar? Milletin kafasında garip sorular.

*

Bir daha hatırlayalım, AKP hükümeti bir gaz ile Osmanlıcılık fikrini ortaya atmıştı çok değil, birkaç yıl önce. Osmanlı’yı geri getireceğiz filan dediler. Millet bunu çok tuttu, ben de dahil (!) ama küçük bir soru ekledim ben; Hangi Osmanlı’yı geri getireceğiz? Acaba millet-i necip, Ermeni’ye millet-i sadıka derken, kendi özü olan Türke etrak-ı biidrak diyen Osmanlı’yı mı, yoksa başka bir Osmanlı’yı mı?

*

Ham fikirleri proje zannederek konuşan alt beyin gurubuna kanan milletimizin bir kısmı, kandığı hayallerin ve tatlı yalanların keyfi ile soru da sormadı cevap da aramadı. Çoğu zaten düşmanı üst beyin olarak niteleyenlere kanarken kendisinin alt beyin olduğunu kabul ettiğini bile fark etmedi… Cevap Arap devletlerinden geldi… Osmanlı’dan kurtulmak için İngiliz bayrağı altında, İngiliz silahı ile Türk askerini öldürmekten çekinmeyenlerin kurduğu Arap devletleri, Türkiye’den yükselen Osmanlıcılık seslerine karşı İsrail ile anlaşma yapma yarışına girdi.

*

Düşüncesizce konuşulan Osmanlıcılık sözlerinden sonra Arapların İsrail ile yaptığı anlaşmalar kat kat arttı gibi haberler yayıldı. İnanmayan inanmadı ama ahmakça atılan bir kıvılcımın yaktığı ateşin kara dumanı Doğu Akdeniz üzerinden geldi, üzerimize çöktü, Kafkaslara doğru ilerledi... Duman mı suçlu, kıvılcımı atan mı yoksa söndüremeyen mi?

*

Terör sözcüğünü Ergenekon ile birlikte kullanan hainlere kananlar, tarihimizi Araplar ile tanışmamız ile sınırlayanları tarihçi sananlar yangını mı söndürür, ateşi mi suçlar, yoksa dumana mı söver? Hep birlikte göreceğiz ama daha önemlisi, burada yapılan tercihin alt akıl ile üst akıl arasındaki farkı göstereceğini anlayacağız.

*

Ham fikirleri proje sanarak hainlere kananlar yüzünden, Ergenekonumuz nasıl da duman altı edilmiş gördük mü? Yine sonraki yazımıza kaldı Ergenekon. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.