1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Bir Dil Bir İnsan İki Dil İki İnsan
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Dil Bir İnsan İki Dil İki İnsan

A+A-

Yüzlerce yıllık geçmişiyle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde önemli bir şehir olan Konya’mız her yıl dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi akınına uğruyor. Fakat ne yazık ki her turist aynı dili kullanmıyor. Bu yüzden sadece kendi ana dilimizi bilmek yeterli olmuyor. Hayatınızda çoğu yerde karşı karşıya kalacağınız keşke dil bilseydim diyeceğiniz işte o olmazsa olmaz faydalar:

Daha fazla kişi ile güvenle iletişime geçebileceksiniz: Yabancı bir dili öğrendiğinizde, bütünüyle farklı bir grupla konuşmak için bir olasılık açılacak. Uluslararası bir şirkette veya seyahatlerinizde bu çok faydalı olacak.

Seyahat sizin için daha kolay olacak: Yabancı dil bilmek, dünyanın kapılarını açar. Başka bir dilde konuşma yeteneği, konuştuğunuz dil ziyaret ettiğiniz ülkenin dili olmasa bile seyahat kolaylaştırır. Belki bazı yerli halk bunu ikinci bir dil olarak da konuşabilir ve bu da size avantaj sağlar. Ayrıca şehrinize gelen turistlerle de daha kolay iletişim kurabilirsiniz.

İstihdam şansınızı artıracak: Bir iş başvurusunda bir dil bilmek günümüzde zorunlu ancak ikiden fazla bilmek çok büyük bir avantaj. Başka dilleri bilmek sizi diğer adaylardan ayırır ve şansınızı lehinize çevirir. Bu ek beceriyle, daha yüksek bir ücret bekleyebilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışacaksınız: Çalışma grubunuzda bir dil sınıfında yeni insanlarla tanışabilir veya seyahatleriniz sırasında öğrendiğiniz dilin konuşmacılarıyla tanışabilirsiniz. Başkaları tarafından ilham almak ve motive olmak için harika bir fırsat.

Ufkunuzu genişletip dünyaya daha açık olacaksınız: Bir dili öğrenmek sizi dünyayı farklı şekilde görmenizi sağlayacak. Yeni bir dil çalışırken dünyayla ilgili yeni bir vizyona sahip olursunuz.

Kelime bilginizi genişletirsiniz: Yabancı bir dilde kelime öğrenmek, ana dilinizde de sözcük dağarcığınızı genişletir. Tamamen yeni kelimeler öğrenebilir veya daha önceden bildiğiniz kelimeleri daha iyi anlayabilirsiniz.

Beyniniz için bir egzersizdir: Tamamen yeni bir dil yapısı ve gramer sistemi öğrenmek beyniniz için bir egzersiz gibidir. Dili öğrenirken anadilden çeviri yoluyla öğreniriz bu da beyin gücünü artırmak için harika bir yoldur.

Başka kültürlerle tanışacaksınız: Yeni bir kültür hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ülkenin gelenekleri ve tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz dil dışında, dilin nasıl geliştiğini ve hangi dillerin onu etkilediğini öğrenirsiniz.

Uluslararası film, müzik ve edebiyatın tadını çıkarabileceksiniz: En iyi uluslararası eserleri orijinal dilde yaşamak ve bunları yazar olarak tanımaktır. Bir dil öğrenin ve kültürel olarak vermesi gereken her şeyi keşfedin.

Hafızanızı geliştirir: Beyin için, iki dil arasında geçiş yapmak iki görev arasında geçiş yapmak gibidir ve bu nedenle dil öğrenimi, çoklu görev yeteneklerinizi geliştirebilir. Yabancı kelimeleri öğrenmek hafızanızı geliştirebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.