1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Bir Gün Değil Her Gün
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Gün Değil Her Gün

A+A-

8 Mart tüm dünyada kadınların eşitlik özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gündür.

Yılın sadece bir günü kadınları hatırlamak onların aile ve toplum üzerindeki değerlerini ön plana çıkarmakla onların hak ettiği kazanımlar ödenmiş olmaz.

***

Eşitlikten söz ederken bunu uygulamalarda göremiyoruz. Örneğin siyaset, idare ve toplumun diğer alanlarında kadınlara gereken fırsatlar verilmemiştir. Kadın haklarını insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir. Kadın hakları ile savunulan kadınların ayrıcalıklı haklara sahip olması değil sadece insan oldukları için her yerde ve herkes için geçerli haklara sahip olmasıdır. Kadınların eğitim sağlık, siyaset ve toplumun her alanında özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmelidir.

***

Birçok konuda kadına verilen değer bakımından bütün insanlık ortak düşünce ve yargılara sahiptir fakat uygulamada kadınların ezilmesi 8 Mart’ın yaşanmasına neden olmuştur. Bu bakımdan insanlığın sınıfta kaldığı bir gün, aksine çevrilerek en önemli günlerden biri haline getirilmiştir.

Daha uygar ve sağlıklı bir toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır, Kadınlara verilmiş bu güzel güne saygı duymalı ve onları sadece bir günle değil; her zaman hatırlamalıyız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.