1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. ‘Bir hayal daha gerçekleşti’
‘Bir hayal daha gerçekleşti’

‘Bir hayal daha gerçekleşti’

‘Bir hayal daha gerçekleşti’

A+A-

 

1 milyar 190 milyon avroluk metronun Konya’nın en büyük kamu yatırımı olduğuna işaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şehrin bir hayalinin daha gerçekleşmesine şahitlik ettiklerini dile getirerek, çalışmaların 4 yılda tamamlanacağını belirtti.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, il gündemini değerlendirmek üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Başkan Altay, metro projesi başta olmak üzere Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınması, TOKİ Ardıçlı Konutları ve 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünya Belediyeler Birliği olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği’nin (UCLG) Eş Başkanlığı görevine seçildiklerini hatırlatarak konuşmasına başlayan Başkan Altay, görevin Konya’nın ve Türkiye’nin temsili açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. Metro ihalesi ile Konya’nın bir hayalinin daha gerçekleşmesine şahitlik ettiklerini dile getiren Altay, Fetih Caddesi ile Kışla Caddesi Kavşağı’nda 10 bin kişilik spor salonunun yanındaki 30 bin metrekarelik alanda ana şantiyenin kurulma çalışmalarının başladığı bilgisini verdi. Başkan Altay, “21.1 kilometrelik uzunluğa sahip 22 duraktan oluşan çalışma Konya Metrosu’nun ilk etabı olacak. Metro, Konya’ya yapılan en büyük kamu yatırımı. 1 milyar 190 milyon avroluk bir yatırım gerçekleşecek. Konya-Ankara YHT’sinin 1 milyar dolarlık bir yatırım olduğu düşünülürse yapılan işin Konya için ne kadar önemli olduğunu anlamış oluruz. Çalışmaların 4 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Taşıt alımları Konya Büyükşehir tarafından üstlenilmişti. Son dönemde Konya’nın oluşturduğu birlik ve beraberlikle taşıt alımlarının tamamı da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından üstlenilecek. Konyalılardan da bir miktar anlayış bekliyoruz. Çünkü kalıcı çözümler için geçici rahatsızlıklar ortaya çıkacak. Bu arada trafiğin rahatlatılması için hem Karatay’da hem Meram’da hem de Selçuklu’da üç yeni caddenin açılması konusunda kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Sultan Abdülhamid Han Caddesi, Celaleddin Karatay Caddesi ve İsmail Ketenci Caddeleri de açılarak alternatif üç yeni cadde oluşturmayı planlıyoruz. 2023 yılında Konya Metrosu’nu kullanmaya başlayacağız” dedi.

Yüzde 8’lik fire

Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınması konusunda da önemli mesafelerin kat edildiğini hatırlatan Altay, “Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınması konusunda hem yerin belirlenmesi hem hak sahiplerinin belirlenmesiyle ilgili ciddi çalışmalar yürütmüştük. Bu noktada 2 bin 776 vatandaşımız ön başvuruda bulunmuş, hem ödeme şartları hem dükkânların metrekareleri tespit edilmişti. Ay sonu itibariyle TOKİ, bankalar aracılığıyla resmi başvuruları almaya başladı. 2 bin 473 vatandaşımız resmi kayıtlarını gerçekleştirdi. Ön kayıt yaptıran 303 hemşerimiz ise kayıtlarını gerçekleştirmemişti. Onlar için 1 haftalık bir ek süre verildi ve 100 vatandaşımız daha başvurdu. Yüzde 8 bir fireyle toplam hak sahipliklerinin tamamımın Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınacağı bölgede dükkân sahibi olmaları için önemli bir aşama kat edildi. Baharla birlikte orada da inşaat çalışmalarının başlamasını arzu ediyoruz. Esnafımızı geleceğe taşıyacak bir sanayiyi de en kısa sürede inşa edeceğiz” diye konuştu.

İkinci proje başlayacak

‘TOKİ ile yaptığımız görüşmeler sonucunda Ardıçlı’da bin 57 konutun hak sahipleri belirlendi’ diyen Altay,“Sosyal konut olması sebebiyle gelir düzeyi düşük vatandaşlarımız, engellilerimiz, emeklilerimiz, şehitler, dul, yetim ve gazilerden oluşan bir grup ile Konya’da ilk kez Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan kardeşlerimiz için bir ihale gerçekleştirildi. Bin 57 konutun inşaatı şu anda devam ediyor. İnşaat çok hızlı şekilde yürüyor. Yaptıklarımıza temel atmaya fırsat bulamıyoruz. Talebin yoğunluğundan dolayı ikinci bir bin konut çalışması da devam ediyor. İnşallah TOKİ, Ardıçlı bölgesine ikinci bir bin konutun çalışmasına tekrar başlayacak. Okuluyla, camisiyle, sosyal alanlarıyla bir şehir inşa ediliyor” ifadelerini kullandı.

Hz. Mevlana 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri programlarında Konya’nın dünyanın her yerinden on binlerce misafiri ağırlayacağını hatırlatan Altay, 7 Aralık’taki açılışa Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılacağını sözlerine ekledi.

Başkanlık taşınıyor

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Altay, Büyükşehir Belediyesi binasının taşınması ve eski stadyum alanının nasıl değerlendirileceği konularına da açıklık getirdi. Altay, “Konya kadim bir şehir. Gelen misafirlerimizi 80’li yılların sonunda yapılmış bir binada misafir ediyoruz. Konya Teknik Üniversitesi’nin rektörlük binası olarak kullandığı binanın belediyemize devri gerçekleşti. Orada eski binanın restorasyonu ile ilgili çalışma yürütüyoruz. Orayı temsil makamı ve Konya’yı tanıtacağımız yaşayan müze olarak kullanmayı düşünüyoruz. Sadece başkanlık makam kısmını oraya taşıyarak Konya temsiline önemli bir katkı sağlayacağımızı düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla birlikte eski stadyum alanını Millet Bahçesi olarak değerlendireceğiz. 31 Aralık itibariyle proje çalışması tamamlanacak. Bahar ayı ile birlikte orayı Millet Bahçesi yapmayı arzu ediyoruz. Alanın yüzde 90’ı yeşil alan olmak üzere yürüyüş yolları ve spor alanı, millet kıraathanesi ve restoran kafe olarak çalışmalarımız sürüyor. Tarım İl Müdürlüğü’nün bulunduğu yere de Selçuklu mimarisiyle Selahattin Camii yapmayı arzu ediyoruz” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.