1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bir İlim Bir Bilim Hikayesi
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir İlim Bir Bilim Hikayesi

A+A-

Şu hikayeyi hatırlatayım önce. Hani bizim hoca ağacın gölgesine oturmuş dinlenirken ağaca bakarak, kocaman güçlü gövdesine rağmen ağacın yetiştirdiği cevizler ne kadar da küçük, oysa yerdeki ince ve güçsüz gövdesine rağmen kabaklar ne kadar da büyük diye düşünmüş ve tam tersi olması gerekmez miydi? diye sormuş…

Bir süre sonra ağaçtan kafasına düşen bir cevizin tık sesi ile kendine gelmiş ve az önceki düşüncesini hatırlarmış… İyi ki şu koca koca kabaklar ağaçta yetişmiyor yoksa başıma neler gelirdi kim bilir? demiş ve haline şükretmiş, yoluna devam etmiş.

Bu hikaye bir fıkra olarak anlatılır ve gülüşmeler ile biter.

Soru soran da yok, hikayenin devamı da yok.

*

Bir de şu hikayeye bakalım; Elin adamı ağacın gölgesine oturmuş dinlenirken, kafasına küt diye bir elma düşmüş… Adam bi yerdeki elmaya bakmış, bi de başını kaldırıp yukarıya, ağacın dallarına ve dallardaki elmalara bakmış ve…

Bu elma dalından kopunca niçin sağa sola veya yukarı doğru gitmiyor da aşağıya doğru düşüyor? Niçin? Niçin? Niçin? diye sordukça, sorusuna bir cevap bulmak için cisimlerin hareket tarzını gözlemeye başlamış ve cisimlerin doğru bir çizgi üzerinde, sağa sola yalpalamadan doğruca yere düştüğünü anlamış. Niçin? sormaya devam ederken, yerin cisimleri kendisine doğru çektiğine karar vermiş ve bu çekme gücüne de “yer çekimi” adını takmış…

Bitmemiş, sorular cevapları, cevaplar yeni soruları getirmiş.

Yer niçin çekiyor? Diğer cisimler çekiyor mu? Çekme gücünü nasıl hesaplayabilirim?

Tüm bunları başka insanların anlayacağı şekilde nasıl yazabilirim?

Bu çekim gücünden kurtulmak için yani uçabilmek için ne kadar güç gerekir? Bu gücü nasıl sağlayabilirim? vs vs vs…

*

Bu iki hikaye ilim bakışı ile bilim bakışı arasındaki farkı anlatmaya yeter bence. Her ikisinde de düşünmek var ama düşünme aşamaları farklı.

*

İlim bakışında tek aşamalı düşünme ile varılan sonuç yeterli olurken, bilim bakışında düşünce üzerinde bir daha düşünmek gerekiyor. Ancak önceki ayak izlerine basarak düşünmek değil, bakış açısını değiştirerek tekrar düşünmek gerekiyor ve bunun için de sorular sormak.

*

Düşüncesi üzerinde tekrar tekrar ve doğru düşünenler ilimden bilim çıkarıyor. O bilim ile sanayi kuruyor, teknoloji geliştiriyor, rakiplerine üstün geliyor.

*

Düşüncesi üzerinde tekrar ve doğru düşünemeyenler ilimden bilim çıkaramadığı gibi, bilim çıkaranlara düşman oluyor. Kandırdığı insanları da düşünmekten uzaklaştırıyor. Kendisi takipçilerinin sırtından rahat geçinirken, takipçilerini ilim okyanusunda susuzluk ve açlığa hatta sefalete sürüklüyor.

*

Bu durumdan rahatsız olanlar, bu durumu düşüncesizce kabul edenlere anlatmalı ve hep birlikte düşüncesizlikten kurtulmanın yollarını aramalıyız. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.