1. HABERLER

  2. Bir işsizlik öyküsü
Bir işsizlik öyküsü

Bir işsizlik öyküsü

Sol gözündeki engel nedeniyle askere alınmayan ve sosyal yaşantısında çürük raporundan dolayı iş bulamayan Yılmaz Özkan, “Bu şartlarda kamu kurumlarında engelli statüsünde görünemiyorum" dedi.

A+A-

Sol gözündeki engel nedeniyle askere alınmayan ve sosyal yaşantısında çürük raporundan dolayı iş bulamayan Yılmaz Özkan, “Bu şartlarda kamu kurumlarında engelli statüsünde görünemiyorum. İŞKUR’a başvurdum. İşveren benden ya askerlik terhis belgesi ya da en az yüzde 40 özürlü raporu istiyor. Yetkililerimizden mağduriyetimi çözmelerini istiyorum. Ben de bu ülkenin bir evladıyım” dedi.

 

Mehmet Günnar

2008 yılında askere gitmek amacıyla her Türk genci gibi kışlanın yolunu tutan Konyalı Yılmaz Özkan, göz kusuru nedeniyle askere alınmadığı gibi birçok sorunla da karşılaştığını ifade etti. Sol gözünde Ezotropya ve Foveral Fiksasyon yokluğu hastalığı bulunan Özkan, “GATA’ya göz muayenesi için sevk edildiğimde bana asker olmaya elverişli olmadığım tanısı koyulup çürük raporu verdiler. 2 devlet hastanesine özürlü raporu almak için gittiğimde ise Konya Numune Hastanesi yüzde 22, Eğitim ve Araştırma Hastanesi de yüzde 20 engelli buldu. Monoküler ehliyeti olan bir vatandaşın nasıl yüzde 20 özrü olabilir. Hem iş hayatında hem de özel hayatımda sıkıntılar yaşıyorum. İş için İŞKUR’a başvurdum. İşveren benden ya askerlik terhis belgesi ya da en az yüzde 40 özürlü raporu istiyor. Bu nedenle 8 fabrikanın kapısından boş döndüm” dedi.

‘Maddi destek

istemiyorum’

Devletten kesinlikle maddi olarak yardım talep etmediğini, sadece bu mağduriyetinin çözülmesini istediğini aktaran Özkan, “Ne özürlü olarak ne de sağlam olarak hayatıma devam edebiliyorum. Eğer özürlü değilsem beni askere alsınlar. Özürlüysem rapor versinler. Tamamen arada kaldım. Benim derdim askerden kaçmak değil, aksine askerlik yapmak. Elimdeki çürük raporundan dolayı özel hayatımda mahvolmuş durumda. Konya’daki yetkililerimizden benim mağduriyetimi çözmelerini istiyorum. Ben de bu ülkenin bir evladıyım” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.