1. YAZARLAR

  2. Erkant UYSAL

  3. Bir Terör Örgüt Var, Eli Kanlı
Erkant UYSAL

Erkant UYSAL

İyi Seyirler
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Terör Örgüt Var, Eli Kanlı

A+A-
Bir örgüt var. Bu teşkilat terör örgütü ve haliyle eli kanlı. Üyeleri elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor. Her ilde olduğu gibi Konya’da da ses getiren eylemler düzenliyor. Öldüren eylemci polise yakalanıyor. Ancak ne kadar militan yakalansa da örgüt çökertilemiyor. Beslendikleri ortak değerler var. Üyeler için yazılı olmayan kurallar her zaman işliyor. Kanla ve abartılmış değerlerle besleniyor bu örgüt. Kısa adı KÖE-C. Kadını Öldüren Erkekler Cephesi.
Bu örgüt son günlerde kanlı eylemlerle adından sıkça söz ettiriyor. Konya’da son 1 ayda 4 kadın bu örgütün kurbanı oldu. Kadına şiddet, aile içi baskı gibi söylemler o kadar zayıf kaldı ki, yaşananların dehşetini anlatmak için örgüt kelimesini kullanmak gerekiyor. Bu örgüt yeri gelince ‘kumanı niye beğenmedin’ diye saldırıyor, kimi zaman ‘ya benimsin ya toprağın’ şarkısından etkileniyor. Bazen de namusun ardına saklanıp kan döküyor. Bu örgütün sempatizanları profesörde olabiliyor, zır cahiller de. Sempatizanlar, üniversite kantinlerinde, öğretmenler odasında, tribünde ya da okey masasında ‘kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin’ diye kikirdiyorlar. Erkek egemen toplumun ürettiği kadın karşıtı sözlerden güç alıyorlar. Sadece pipisi var diye kadınlardan üstün olduğuna inanan bir kitle, ‘Kız dediğin koluna yakışmalı, çaktın mı duvara yapışmalı’ diye büyütülüyor. Sonra, ‘Dişi köpek kuyruğunu sallamazsa, erkek köpek ardından gitmiyor. Kadının saçı uzun aklı kısa oluyor. Kızını dövmeyen dizini dövüyor. Kadın elimizin kiri oluyor.’ Bu sözleri düstur kabul eden bir toplumdan da böyle bir terör örgütü çıkması gayet doğal aslında. Doğal olmayan bu katillerin cezalarının hafifletici sebeplerle azaltılması.
Bir küçük empati yapılmalı. Tokat gibi sert olsa da. Kumasını kabul etmediği için karısını öldüren kocayı tersten okuyalım şimdi: Üzerine getirilen ikinci kocayı istemeyen adam, karısı tarafından işkence yapıldıktan sonra öldürüldü. Kadın mahkemede “İkinci koca hakkım. Geleneklere göre hareket ettim” dedi. Nasıl, yeterince sert değil mi?
Artık durma zamanı. Biraz çeki düzen verme zamanı. Sevginin, onurun, eşitliğin hayata geçme zamanı. Asarak, keserek, döverek değil, erkeğin harbiden delikanlı olma zamanı. Tüm cesaretimizle aynada yüzleşme zamanı. Saçma geleneklerden sıyrılma, kafamızdaki yanlış öğretilerden kurtulma zamanı.
Kadın cinayetleri haberlerinin olmadığı gazeteleri okumak dileğiyle, erkekliğin arkasına sığınmadan insan olma zamanı. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.