1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Bir Velinin Anlattıkları
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Velinin Anlattıkları

A+A-
Benim bir arkadaşım var. Atasözü gibi bir söz söyler. “Benim için iktidar, mahallemdeki okul müdürü, camii imamı, nüfus müdürü ve benzeridir. Ben hiçbir zaman Başbakanla, bakanla yüz yüze gelmedim. Gelmem. Bunlara bakarak iktidar hakkında bilgi sahibi olurum.” Hakikaten kaçımız Başbakanla, Bakanla görüşürüz? Onların temsilcileri olan daire müdürleri bizim işlerimizi görür. Çocuğunu Selçuklu İlçesi Eşrefoğlu İlkokulu’na yazdırmak isteyen bir veli şunları anlatıyor: “İlkokul 1. sınıfa çocuğumu yazdırmaya gittim. Çocuğum okula girince ‘Anne şu öğretmene içim ısındı. Benim öğretmenim o olsa bari…” dedi. Öğretmene sordum bu yıl birinci sınıfı okutacağını söyledi. Müdür Bey ise bu işi kura ile halledeceklerini söyledi. Listeler yapılmış, sadece sınıflara öğretmen ataması kalmış. Kura çekildi. Önceden ayarlandığını düşündüğüm şekilde cuk öğretmenler yerini buldu. Eğer gerçekten adil bir kura yapılacaksa neden öğrenci adedi kadar kura topu bir torbaya konulup da veli kendi göbeğini kendisi kesmedi. Ama amaç başkaydı. Söz verilen velilere ancak bu şekilde kıyak geçilebilirdi. Bu oyunu fark eden velinin biri ortalığı birbirine kattı. Sonradan duyduğumuza göre gerekli yerlere durumu aktarmış ilgili müdür hakkında soruşturma başlatılmış. İstediği öğretmene öğrencisini veremeyen her veli de “Bu iktidara bir daha oy verirsem...” diyerek oradan ayrıldı.
***
Yahu bu memlekette her vatandaş kendi hekimini kendisi seçerken neden vatandaş istediği öğretmene çocuğunu veremiyor. Kura çekilecekse neden veli torbaya elini atmıyor da idaredekiler sınıfları oluşturuyor ve istediğini istediği sınıfın başına getiriyor. Denebilir ki öğretmen kura ile belirlenmedi mi? Evet… Ahmet Çakar toplarla çekilen kurada bile nasıl katakulli yapıldığını ortaya koyduktan sonra bu kurayı ayarlamaya ne var. Ben şunu soruyorum. Kurayı neden veli çekmiyor da idare ayarlıyor. İlk Paragrafta arkadaşımdan aktardığım sözde belirtildiği gibi bu müdürün yaptıklarından vatandaş iktidarı sorumlu tutuyor. Neden? Çünkü bu müdürü buraya bu iktidar atadı. Müdür laf anlayacak bir tip de değil. Amacı nedir bilinmez ama benim aklıma şeytan şunları getirdi: Acaba bu müdür paralel yapılanmanın bir elemanı da iktidarın oylarını indirmek gibi bir görevi mi var veya MHP’li de milleti canından bezdirip, MHP’ye oy mu aktarmak istiyor? Eğer bunlar değilse bilinçsiz bir şekilde iktidarın topuğuna mı sıkıyor? Sahi neden vatandaş kendi doktorunu kendi seçiyor da ilkokul öğretmenini kendisi seçemiyor? Ben bunun peşindeyim. Bir de olayı 6 yaşındaki çocuktan dinleyelim. Çocuk annesine diyor ki; “Anne ben istediğim öğretmende okuyamayacaksam okula gitmek istemiyorum.” Haydaaaa… Anne işin içinden çıkabilirse çıksın artık… Muhakkik ne yapacak onu çok merak ediyorum.
***
Bu soruşturmayı bana verseler Müdüre şunları sorarım:
1- Neden velilerin bizzat kendisine kura çektirmedin de kendin sınıfları oluşturdun?
2- Şu anda öğretmelere verilen listeler arasında öğretmenin birine 5 öğrenci fazla verilmiş… Ancak bir öğrencinin izahı yapılabilir 5 öğrenciyi hangi kıstas ile izah edilebilirsiniz?
3-Bu servisler uzaklardan öğrenci taşıdığına göre bu okula diğer yerleşim alanlarından öğrenci kaydedilmektedir. Madem bu okul adrese dayalı kayıt yapmaktadır. Bu servisler kimi taşımaktadır?
4-İlgili müdürden veliler memnun değil. Öğretmenler de memnun görünmüyor. Yönetmelik gereği okulu okul müdürü, veliler ve öğretmenler beraberce yönetecekse bu despotizm neyin nesi? Müdür bey gücünü kimden almaktadır? Davutoğlu’nun işi gerçekten zor. Adam gecesini gündüzüne katıp çırpınıyor. Gençlere sınırsız internet vaat ederken; müdürler, küçücük çocukları daha okula ilk adımı atarken canından bezdiriyor. Velileri iktidara düşman ediyorlar. Haberiniz olsun. Bu gidişle; vaat edilen bunca paralar bile bu acıları dindirmeye yetmez. Yakın tarihte bunun örneklerini gördük. Allah’a emanet olun…
 
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum