1. HABERLER

  2. SPOR

  3. BIRAKIN DELİLİ ŞÜPHE BİLE OLSA FEDERASYON LİGİ TESCİL ETMEMELİYDİ
BIRAKIN DELİLİ ŞÜPHE BİLE OLSA FEDERASYON LİGİ TESCİL ETMEMELİYDİ

BIRAKIN DELİLİ ŞÜPHE BİLE OLSA FEDERASYON LİGİ TESCİL ETMEMELİYDİ

Yargıya intikal eden ciddi deliller ve tutuklamalara rağmen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın, Süper Lig'i tescil etmesi tartışmalara yol açtı.

A+A-

 

Yargıya intikal eden ciddi deliller ve tutuklamalara rağmen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın, Süper Lig'i tescil etmesi tartışmalara yol açtı.

Spor hukukçusu avukat Metin Ünlü "Bırakın delili, şüphe bile varsa Federasyon karar verme yetkisine sahip." dedi ve UEFA'nın "Yüzde 1 şüphe de olsa gerekli kararı ver." uyarısını hatırlattı. Spor hukuku uzmanı Prof. Dr. Erkan Küçükgüngör ise bu karar sebebiyle Federasyon'un ileride UEFA ve FIFA ile sorun yaşayabileceğine dikkat çekti.

Aydınlar'ın özellikle soruşturmada adı geçen takımların şimdilik küme düşürülmeyeceğini ifade etmesi bazı kesimlerin tepkisini çekti. Federasyon'un önceki gün verdiği kritik kararı değerlendiren Spor Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Erkan Küçükgüngör, temkinli davranma hastalığının spor davalarında çok fazla rastlanan bir durum olmadığını belirterek, şunları söyledi: "Bu olay TFF'nin disiplin talimatlarına aykırı bir durum. Bu nedenle de bir disiplin soruşturması. Bunlar bir an önce soruşturma kapsamına alınıp, bir an önce sonuçlandırılmalıdır. Eğer iş devlet yargısına göre yapılacaksa, spor hukukunun genel prensibine aykırı."

Küçükgüngör, Türkiye'de iddianamelerin çok uzun zamanda hazırlandığına dikkati çekerek, "Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karar sonrasında UEFA ve FIFA ile ileride sorunlar yaşayacaklarına inanıyorum." şeklinde konuştu.

Ünlü spor yorumcusu ve eski hakemlerden Erman Toroğlu da TFF'nin kararını hatalı buldu. Telegol'e konuşan Toroğlu, "Ben Federasyon başkanı olsam UEFA'ya şöyle bir teklif yaparım. Türkiye'de futbol içerisinde çok kirli olaylar yaşanmıştır. Birçok kulüp yöneticisi ve futbolcular bazı olaylar içerisine girmiştir. Bize 1 yıl süre verin bunu temizlemek için gereken çalışmaları yapalım. Kendi içimizde iyi bir temizlik yapalım ve seneye tertemiz bir şekilde kaldığımız yerden devam edelim." şeklinde konuştu.

Star Gazetesi yazarı Ali Sami Alkış ise dünkü 'Yeni federasyon kaçak görüşüyor' başlıklı köşe yazısında şunları dedi: "Federasyonun şike olup olmadığı ile ilgili bir derdi yok. Yönetim, işi Etik Kurul'a devredip başından savmış durumda... Türkiye'yi ayağa kaldıran bir şike dalgasında; sanki kendisi taraf değilmiş gibi davranıyor. İş bu denli dallanıp budaklanmışsa; Futbol Federasyonu'nun bütün bu olup bitenlerden geçmişte habersiz kalmış olması tuhaf değil mi? Bakın Özgener'i bile sorguya aldılar.

Federasyonun aldığı 'devam' kararını yanlış bulanlar kadar doğru olduğuna inananlar da var. Eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Avukat Kemal Kapulluoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Federasyon doğru karar verdi. Yapacak başka bir şey yok. Bu işte ilerlemek için kanıtlara ihtiyaç var. Dava açıldığında gizlilik kaydı kalkacak. TFF o zaman kanıtlara ulaşma imkanı bulacak. O zaman da kendi işlemlerini başlatabilir. Başka çareleri yok. Kanıtlar olmadan hiçbir şey yapamazlar. Kanıtlar da o noktada paylaşılabilir." ifadelerini kullandı.

G.Saray Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Pınar Memiş de TFF'nin doğru yolda olduğuna inananlardan. Memiş, konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı: "Federasyon bu kararla hukuka saygısını ortaya koymuştur ve örnek olmuştur. TFF doğru bir karar vermiştir. Henüz iddianame tanzim edilmemiştir. Şu anda deliller kimseye verilmemiştir ve verilemez de. İddianame hazır olduktan sonra TFF devreye girer. Savcı şu anda suç şüphesini kuvvetlendirmeye çalışmakta. Pek çok kişi şüpheli durumunda. Bir eylem vardır hem suç teşkil ediyor hem de disiplin suçu teşkil ediyor. TFF Disiplin Kurulu yargı kararını beklemelidir. Tutuklama tedbirdir, ceza değildir. 'Adamı tutukladılar bu kesin suçludur' diye bir kanaat oluşmamalı." SPOR SERVİSİ

TSYD'den sert açıklama: Herkes kendi işine baksın

Şike soruşturması kapsamında basına yöneltilen sert eleştirilere Türkiye Spor Yazarları Derneği'nden (TSYD) aynı sertlikte cevap geldi. TSYD'den "Herkes kendi işine baksın" başlığıyla yapılan açıklamada, özellikle bu süreçte görevini yapmaya çalışan basın mensuplarına taraftarların saldırısı kınanarak şöyle denildi: "Daha dün futbolumuzun doruklarındaki insanlar bugün ciddi suçlamalarla karşı karşıya. Buna üzülmemek mümkün değil. TSYD üyesi olmayan dış kulvardaki bazı şahıslar da fırsat bu fırsat diyerek kişisel intikam peşinde koşuyorlar. Herkes kendi işini adam gibi yaparsa Türk futbolu bu badireden en az zararla çıkar diye düşünüyoruz."

Avrupa Gazeteciler Derneği de dün bir açıklama yaparak son yaşanan olayları değerlendirdi. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Fişenk, "Türk spor tarihine adını altın harflerle yazdırmış Fenerbahçe gibi güzide bir kulübe karşı bazı basın kuruluşlarının ve yorumcu-yazar-spor adamı sıfatı ile bu organlar vasıtasıyla demeçler veren bazı şahısların linç girişimini anlamakta zorluk çektiklerini" bildirdi. SPOR SERVİSİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.