1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Biraz Geriden Bakın Tabloya
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Biraz Geriden Bakın Tabloya

A+A-

Günlük polemiklere takılanlardan olmak istemiyorum ama güncelin de dışında değilim. Geçen hafta hükümet ve ana muhalefet arasındaki TSK – ÖSO tartışmasının seviyesini görünce Perşembe günü için yazımı gönderemedim… Herkes tuttuğu tarafı kayırma peşinde, haklı çıkma peşinde hakikat peşinde olan yok!

*

Ülkemizi yönetmek için meydana çıkan siyasetçinin, olaylara bakış açısının ve söz kalitesinin, kahve köşelerinde veya kaldırım kenarlarında konuşan insanlardan daha iyi olması beklentisi hepimizde var ama nedense siyasetçilerde yok.

*

Günlük polemiklerden ziyade temel ve yapısal sorunlar ile çözüm yollarının tartışılması gereği maalesef günü kurtarma söylemleri altında kayboluyor.

*

Ana muhalefetin Zeytin Dalı Harekâtında, ÖSO – TSK ilişkisini eleştirmesi ve buna cevap olarak Sn Cumhurbaşkanımızın “ÖSO, tıpkı Kuvay-i Milliye gibi” benzetmesi ile devam eden tartışma her iki tarafın da temelde nasıl bir yanılgı içinde olduğunu göstermesi açısından önemlidir.

*

Bir tabloya fazla yakından bakarsanız detayları görürsünüz ama resmin tamamını göremezsiniz. Tamamını görmediğiniz resmin konusunu anlamazsınız ve konusunu anlamadığınız bir resmin detaylarını tartışmanın hiç kimseye faydası olmaz? Faydasız tartışmanın adı polemiktir, söz dalaşıdır, kayıkçı kavgasıdır. Eksik olsun!

*

Siyasetin kalitesini eleştirmek de bir çözüm değil bence. Siyasette kaliteyi artırma çabasına, siyaseti anlamaya ve yorumlamaya çalışan her seçmen önce kendisinden başlamalı. Kendimizden başlayalım… Ve biraz geriye çekilip, tablodaki resmi bütün olarak görmeye çalışalım. Bütünü anladıktan sonra, detayları bütünlük uyumu içinde yorumlamanın ve tartışmanın bir faydasını görebiliriz belki. Gereksiz kırgınlıklar, ayrışmalar ve kavgalar önlenir belki.

*

Tablodaki resim asırlardan beri devam eden, Müslüman Türkleri Arap çöllerine ve Orta Asya steplerine sürme hayalleri üzerine kurulmuş projeleri ve bu projelere hizmet eden senaryoları, oyunları gösteriyor. Devletimizin, milletimizin bekasına kast eden cürümleri içeriyor.

*

Hayatî meseleler içeren uluslararası bir tablodaki detayları, içerideki seçmene mesaj vermek için,  iç politikaya alet etmek için kullanmak, “sizi, bizi yönetin diye seçenlere” yapılacak en büyük hakarettir…

*

Tablodaki hedefe hizmet eden detaylardan bir tanesi, bölge insanını ayrıştırmak ve milleti kendi içinden yıkmak için çalışanlardır ki en etkili kullandıkları yöntem “kandırmaktır”. Hem din adına hem tarih adına…  Perşembe günü devam edelim inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.