1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Birbirimizi Anlarsak Sorun Kalmaz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Birbirimizi Anlarsak Sorun Kalmaz

A+A-

Son günlerde ülkemizdeki olaylardan dolayı toplum iyice gerildi. Gerilen toplumun tüm fertleri ve ülkemizi yönetenler olmak üzere herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir. Yani, toplum olarak rahatlamamız için gereken çaba gösterilmelidir. 
Sıkıntıları arttırıcı ve tansiyonu yükselten söylemlerden ve hareketlerden kaçınılmalıdır.
Herkes birbirine hoşgörüyle yaklaşmalıdır. Bunun yanında insanlar birbirleriyle iletişiminde ırk, dil, din, mezhep ve siyasi görüş ayrımı yapmamalı. Zira ülkemizin de ziyadesiyle buna ihtiyacı vardır. Demokrasinin gereği de budur. Müslümanlık da bunu öngörür ve emreder.
Öyle ise dayatmacı görüşlerden uzak durmalı, benim istediğim olsun anlayışından hep birlikte kaçınmalıyız.
Ülkemizde ve şehrimizde yapılması gereken her değişiklik öncelikle halkın görüşüne sunulmalıdır. Halkın onayını almayan ve beğenilmeyen değişiklikler dayatılmamalıdır.
Ortak nokta bulunup, uygulamaya öyle geçilmelidir. İnsanımız artık 50 yıl önceki toplum değildir. Toplum yararına bir şeyler yaparken yüzde 50’nin ikna edilmesi yeterli olmayabilir.
Ben istedim yaptım anlayışı ve zihniyetiyle hareket edilmemelidir. Toplum olarak bizlerde yapılan dayatmalar ve her hareketin doğru ve yanlış olduğunu ölçüp tartmalıyız.
Birbirimiz anlama sanatı geliştirmeli ve sorunları büyümeden ortak akılla çözüme kavuşturmalıyız. Medeni insanlara ve ülkelere de yakışan davranış bu olsa gerek.

Çok uzağa gitmeden komşularımıza bir bakalım. Sözüm ona barış ve demokrasi getireceklerini vaat eden emperyalist güçlerin Orta Doğu’da yaptıkları zulümler ortadadır.
Onların derdi barış ve demokrasi değildir. Enerji, yer altı ve yer üstü zenginliklerdir. Bunların kontrolü ve daha çok kazanmaktır. Komşularımızdan Libya, Tunus, Cezayir, Mısır, Irak ve en son Suriye eskisinden daha mı iyi yerlerdeler.
Onun içinde toplumsal tepkilerimizde iç ve dış kaynaklı odaklara kapılmamalıyız.
Bizleri yönetenler empati yaparak herkesin neler beklediğini araştırmalıdır.
En küçük bir azınlık bile olsa toplumun isteklerini ve taleplerini dinlemeli, onlarla birlikte ortak fikirler üretmelidir. Yani, ortak paydada bileşilmelidir. Toplumu her yönüyle kucaklamalı, barışçıl olunmalıdır.
Sonuç olarak söyleyebileceğim şudur ki, her türlü anlaşmazlıkta ve var olan sorunun çözümünde en azından birbirimizi anlamaktan başka çare yoktur. Birbirimizi karşı her konuda dayatmacı olmamalıyız. Unutmamalıyız ki, bu ülke hepimizin bugüne kadar birlikte yaşadıysak bundan sonra da birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Eğer birbirimizi anlarsak çözümsüz hiçbir sorun kalmaz.
Ne dersiniz? Gerginlik, dayatmacılık ve birbirimizi anlamamak bize hiç bir şey kazandırmaz.
Aksine, en kötü şartlarda bile birlikteliğimizi kaybetmeyen bir toplum yapısı içinde olmuşuz ki, bu günlere gelmişiz. Bu yapımız her zaman diğer toplumlara ve ülkelere her zaman örnek olmuştur. Her zamanda bu böyle devam edecektir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.