Ahmet Kubilay Ekiz

Ahmet Kubilay Ekiz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Birey ve Toplum

A+A-

‘Bireyleri çevreleri, toplumları tarihleri şekillendirir.’

Bu söz sanırım bana ait. Eğer daha önce başkası söylediyse de düşünüp yaptığım bir çıkarım olarak yine de mutlu olacağım. Çünkü 1 senelik yazı hayatımın özetini oluşturabilecek bir söz oldu bu…

34 günlük Avrupa maceramdan sonra ilk hafta sonumda kendimi köyüme attım. Evimizden köy merkezine ilerlerken yolda, boynuna ip bağlanmış yaralı bir yavru köpek gördüm. Hemen aracı sağa çekerek benden kaçan hayvanı bir şekilde yakalayıp boynundaki ipi kestim. Aslında bu köyde çok kez şahit olduğum bir olay. Lakin çoğu zaman insanlar tarafından şiddete uğramış köpek boynundaki ipi çözmeye müsaade etmiyor ve kaçıyordu. Son olayla beraber oturup bunu sosyolojik açıdan düşündüm.

Kuvvetle muhtemel bunu o hayvanlara yapan bir çocuk… Köpeği bağlamakla eğlendiği de anlaşılıyor. İşte hatamız burada. Biz o çocuğa esir almakla mutlu olabileceğini öğretmişiz, özgür bırakmakla değil.

Çocukların daha küçük yaşlarda çiçek ve hayvan yetiştirmesi ve canın kıymetini anlaması gerekiyor.

***

Geçtiğimiz günlerde Çiftçiler Günü kutlandı.

Babam kısmen çiftçi olsa da, çiftçilik bizde dede mesleği… Çiftçilerin içerisinde yetiştim. Ancak son zamanlarda gördüğüm durum hiç iç açıcı gelmedi bana… Maalesef köyde yaşayan bazı vatandaşlarımız paranın esiri olmuş, kültür yozlaşmasına uğramışlar. Kaldı ki bir toplumun kültürünün kaleleri köylerdir. Öyle gözüküyor ki global kültür, kapitalizm köyleri de vurmuş… Ne demek istediğimi tahmin ediyorum köy bağlantısı olan insanlar anlayacaklardır. Köyde bile çocuklar sokaklarda değil tabletleriyle ise tehlike çanları çalıyor demektir...

***

Toplumu şekillendiren tarihleridir.

Tarihe çok şekilci yaklaşıyoruz. Atalarımızı kabirlerinde rahat uyumalarına müsaade etmiyoruz. Alparslan, Fatih, Mustafa Kemal, Abdülhamit bu insanlar misyonlarını yerine getirip ömrünü tamamlamış insanlar… Neden o insanların bu ülke için nasıl mücadeleler verdiğini örnek alıp önümüze bakamıyoruz? Ben Atatürkçüyüm sen Abdülhamitçisin gibi bir ayrıma düşmek ne kadar mantıklı? Zaten birbirini etiketlemeye, ayrımlaştırmaya meyilli olan toplumumuzu neden bu güzel tarih içerisinde bölüyoruz? Bırakalım insanlar rahat uyusunlar, dua edelim, onlar gibi gayret gösterelim. Yeni kahramanlar olmaya soyunalım, bizi tutan tarih değil, bizi arkamızdan ateşleyen tarih olsun.

***

Güne özgü ve geç kalmış özdeyiş

Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol.

Hz. Mevlana Celâlettin Rumi

Duvarda bir gedik açmaya bir taşın eskimesi yeter.

Arif Nihat Asya

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.