1. YAZARLAR

  2. Ahmet Kubilay Ekiz

  3. Birleşmiş Hiçbir Şey
Ahmet Kubilay Ekiz

Ahmet Kubilay Ekiz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Birleşmiş Hiçbir Şey

A+A-

11.07.1995
Yer: Bosna Hersek

Sırpların, Yugoslavya’nın ne kadar tankı topu var, Bosna’ya yığılmış. Boşnak milisler dağıtılmış. Halk çaresiz, ölüm her an gelebilir. Birleşmiş Milletler Hollanda birliğini göndererek güvenli bölge oluşturuyor. Sonra, Sırplar; masum Boşnak halkını kadın, çocuk, ihtiyar demeden katlediyor. Birleşmiş Milletler barış gücü izliyor. Hayır! Durun o kadar masum değil. Facia o şekilde gerçekleşmiyor. Bu algı olan…8 bin 372 Boşnak, Sözde Barış gücü Hollanda askerleri tarafından güvenli bölgeden başka güvenli bölgeye nakledilmek için otobüslere bindiriliyor. Nereye gönderiliyorlar biliyor musunuz? Srebrenitza…Hollandalı askerler izlemiyor, bizzat iştirak ediyorlar soykırıma…Boşnaklar; United Nations demezler, United Nothing derler. Çünkü Birleşmiş Hiçbir şey bayrağı altında bir halk imha amacıyla katledilir ve Hollanda askerleri üstün başarı madalyası alırlar. Demek ki emperyalist batı bu seferlik gerçekçi olmayı tercih etmiş.
***
Her fikri çocuklara nakşediyorlar. Milli bilinci ise malum fikirle yıllarca tornadan adam yetiştirir gibi işliyorlar genç beyinlere…Arap sattı, Kürt sattı hikâyeleri dinliyoruz. Peki RatkoMladic denen “Allah’ın laneti üzerine olsun” yaratığın Bosna Hersek katliamının nedenini nasıl açıkladığını biliyor musunuz? ‘Sırp şehri Srebrenitsa'dayız. Büyük bir Sırp bayramı arifesinde iken bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Nihayet, yeniçerilere karşı ayaklanmasından sonra bu toprakta "Türkler"den intikam almamızın vakti geldi" Aslında operasyonun ne denli geniş olduğunu görmemiz gerekiyor.
***
Rahmetli Aliya İzzetbegovic’in sözleri geliyor aklıma: “Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip, affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır!” Aliya’nın sözü sadece Boşnaklara değil, Mazlum insanlara söylenmiş evrensel bir söz olarak görüyorum. Srebrenitza bitti, Halep devam ediyor. Yarın ilk fırsatta Türkiye’de de yapmak için bekliyorlar. Sürekli farklı senaryolarla öldürüyorlar masumları…Bunu hiç unutmayalım. Sevgili Yazı İşleri Müdürüm Erkant Uysal, çok önemli bir söz söylemişti bana: “Onlar böyle yaptıkları için biz böyle değiliz. Biz böyle olduğumuz için onlar bize bunları yapabiliyorlar” Ancak unutursak, ayrılırsak tekrarlanır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.