1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Birliğimiz ciddi çalışmalar yapacak’
‘Birliğimiz ciddi çalışmalar yapacak’

‘Birliğimiz ciddi çalışmalar yapacak’

‘Birliğimiz ciddi çalışmalar yapacak’

A+A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 9 bin yıldır Konya’nın tarımın ve üretimin başkenti olduğunu belirterek, “İnşallah birliğimiz hem ülkemizde hem ülke dışında tarımın geliştirilmesi ve tarımsal üretimin artırılması konusunda ciddi çalışmalar yapacak” dedi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Genel Kurulu, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Moldova Kişinev Büyükşehir Belediye Başkanı Ceban Ion ile Samsun, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Denizli, Erzurum ve Gaziantep'ten ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve belediye yöneticileri katıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Alinur Aktaş’ın Divan Başkanlığını yaptığı genel kurulda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, birliğe üye belediyelerin oylarıyla yeni kurulan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanlığına seçildi. Yönetim ve Denetim Kurulu’nun belirlenmesinin ardından Genel Kurula hitap eden Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yaklaşık 9 bin yıldır Konya’nın tarımın ve üretimin başkenti olduğunu söyledi. Konya’nın aynı zamanda bir sanayi şehri olduğunu ifade eden Başkan Altay, “Özellikle tarım makineleriyle başlayan sanayi ile Konya şu anda 2 milyar doları aşan ihracatıyla 180’den fazla ülkeye ihracat yapan önemli bir sanayi şehri durumunda” dedi.

‘Katkı sağlayacağız’

Başkan Altay, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği ‘Gıda ve tarım milli güvenlik meselesidir’ sözüyle aslında tarım konusunun ülkemizin geleceği açısından ne kadar kritik bir konu olduğunun farkındayız. İnşallah birliğimiz yönetim kurulunun hem ülkemizde hem ülke dışında tarımın geliştirilmesi, tarımsal üretimin artırılması konusunda ciddi çalışmalar yapacağına eminim. Hz. Mevlana’nın ‘Bir canım ama yüz bin bedenim var. Seni inciten beni de incitir’ sözünü referans alarak şehirlerimizin, ülkelerimizin ve dünyanın geleceği için tarım konusunda bir ve beraber olup insanlığın geleceğine birlikte katkı sağlayacağız” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın da bir tarım şehri olduğunu anımsatarak, birliğin kendilerine öncülük edeceğine inandığını söyledi. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Tarım bizim başlangıç noktamız, tarım bizim olmazsa olmazımız, tarım insanlığın gelişmesini ve insanlığın idame etmesinin temelini oluşturan bir sektör. Tarım yoksa insanlık yok demektir. Tarım her şeyin başı. Sanayi, savunma, ticaret ve yaşamın başı ve sonu da tarım” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da Büyükşehir olarak Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’ni açtıklarını ifade etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.