1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. “Birlikte Konya’yız” Sadece Slogan mı?
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

“Birlikte Konya’yız” Sadece Slogan mı?

A+A-
Evet dostlar geçtiğimiz hafta sonu Konya’nın söz sahibi Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Konya Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Sanayi Odası ve MÜSİAD Konya Şubesi’nin her yıl ortaklaşa organize ettiği 10. Geleneksel iftar yemeği için Ankara’da idik.
Düşünce ve amaç Konya ile Ankara’yı buluşturmak ve Başkent’teki bürokratlarla tanışma ortamı oluşturarak Konya’ya daha iyi hizmet nasıl gelebilir neler yapılabiliri konuşmak, görüşmek fikir alışverişinde bulunmak… Kısacası amaç sadece iftar açmak ve yemek değil daha iyi hizmet için birliktelik sağlamak.
Programın sloganı “Birlikte Konya’yız”  kulağa hoş geliyor ve geniş bir anlam içerdiği için de herkes tarafından kabul gören iki kelime olarak göze çarpıyordu. Slogan olarak çok güzeldi. Ancak icraat olarak orada yarım yamalak bir Konya ile varla yok arası hatta yok denecek düzeyde bir birliktelik görüntüsü vardı.
 
Olay acaba sadece Başbakan’ın katılamamasından mı kaynaklanıyordu yoksa Konyalıların birlikteliği bu kadar mıydı? Şöyle bir düşündüm sloganın hakkı verilememişti. Ankaralı bürokratları göremedim sayıları iki elin parmaklarını geçmezdi sanırım. Başbakan katılsaydı farklı olur muydu? Elbette; ama o zaman da acaba yağcılık ya da görüntü için mi gelinecekti diye aklımdan geçirdim.
Bu tür organizasyonları gözümün önünden şöyle film şeridi gibi bir sıralasam dedim. Acaba Karadenizliler ya da Konya dışında bir il böyle bir organize gerçekleştirseydi nasıl olurdu diye… Ülkenin Başbakan çıkarmış, toprak bakımından ilk sırada nüfus açısından 7. sırada bulunan gelişmişlik sanayi ve ekonomi bakımından ilk 10 içinde yer aldığını iddia eden bir il olarak katılım ve ilgi yönünden Konya’ya yakıştığını söyleyebilmek isterdim.
 
Geleneksel olarak gerçekleştirilen bu organizeden vazgeçilsin demiyorum. Ama katılım sağlansın ve amaca hizmet etsin istiyorum. Bu yıl yapılan organize sanki bir yasak savma görüntüsü verdi. Protokol konuşmaları dışında kayda değer bir birliktelik yaşandığını ben göremedim.  Böyle güzel bir amaca yönelik organizenin özellikle yaz aylarında iftar yemeğiyle pek mümkün olmadığı da ayrı bir görüş. Çünkü zaman çok kısıtlı oluyor.
Haddim olmayarak organizatörlere bir öneride bulunmak isterim. Böyle bir organizeyi geniş zamanlı olarak bu kez Konya’da yapalım ve Konyalı bürokratları Ankara yerine memleketlerine çağıralım. Burada konuşulsun görüşülsün ve onlara da bir sılayı rahim imkanı vermiş olalım. Bir öneridir kabul görürse sadece Konyamız adına sevinirim.
Olayın diğer tarafından bakınca… Konuşmalardan ve görüşmelerden aldığım intiba Hükümet bir an önce kurulmalıdır. Ancak her ne kadar göz önüne getirilen bir an önce hükümetin kurulması isteği gibi olsa da arka planda bir anca seçimin yenilenip daha istikrarlı bir yolun beklentisi olduğuydu.  Her ne kadar vekiller yeni erken seçim kararı çıkar mı çıkmaz mı tartışması olsada istendikten sonra herşeyin mümkün olduğu da gözlerden kaçmıyordu. Hatta yeniden aday adaylarının şimdiden ısınma turlarına başladıkları bile konuşuluyordu.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.