1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Birlikte Mücadele Her Sorunu Çözer
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Birlikte Mücadele Her Sorunu Çözer

A+A-

Ülkemizdeki ekonominin durağanlaşması ve krizle birlikte daralan piyasalara bir hareket gelmesi anlamında son günlerde atılan adımlar önemli olduğu kadar da iyi bir gelişmedir. 

Özellikle enflasyon mücadele, işletmelere finansman destek sağlanması, ithal yerine yerli malının teşvik edilmesi, döviz yerine TL’ye yönlendirme gibi atılan adımlar bu sürece olumlu katkı yapacaktır. Umarım bu süreç iyi yönetilir ve amacına ulaşır. Hep birlikte ülkemizin içinde bulunduğu tablodan kurtuluruz. Zaten ülke olarak her zaman birlikte mücadele sonucu kaybettiğimiz hiçbir olumsuz süreçte olmamıştır. Bu anlamda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi ve ortak akılla hareket etmesi başarıyı da beraberinde getirecektir. Yeterki siyasi kaygılarla geçici önlem alınmasın. Gerçekçi yaklaşımlarla uzun vadeli tedbirler alınsın. İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılara çözüm getirecek yöntemler ortaya konulsun. Kamuoyunun beklentisi de bu yöndedir.

***

Şimdi gelelim ekonomiyi düzeltmek için yapılan girişimlere… Öncelikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın enflasyonla mücadele kapsamında işletmelere TL cinsinden kredilerde yüzde 14’e kadar finansman desteği sağlaması, kısa sürede bir rahatlamayı getirecektir. Finansman maliyetlerinden kaynaklanabilecek fiyat artışlarını aşağıya çekmek için, Finansman Destek Programı'nı hayata geçirilmesiyle, işletmelere kullanacakları TL cinsinden kredilerine, yüzde 14'e kadar finansman desteği sağlanacaktır. İhracat yapacak olan KOBİ'lere 200 bin dolara kadar 180 gün vadeli Libor oranında yeni bir destek verilecektir. Bakanlık bu sayede, yaklaşık 3 milyar liralık bir finansmana erişim sağlamayı planlıyor. Diğer taraftan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılan açıklama da son dönemde döviz kurlarında yaşanan olağandışı hareketlerin etkisiyle enflasyon oranının yeniden çift hanelere çıktığına dikkat çekiliyor. Artan enflasyonun hem alım gücü düşen vatandaşları hem de artan girdi maliyetleri ve faizler nedeniyle firmaları olumsuz etkilediğini dile getirilerek, “Enflasyonla mücadeleyi ne tek başına kamu ne de tek başına özel sektör yapabilir. Sorumluluk ve görev hepimizindir. Kamu ve özel sektör arasındaki güçlü koordinasyon ve istişareyle içinden geçtiğimiz bu zorlu süreci geride bırakacağımıza inanıyoruz” deniliyor. Nitekim Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) tarafından yapılan açıklama da yaşanan ekonomik dalgalanmada girdi ve maliyetlerin artmasına rağmen, esnaf ve sanatkârların gereksiz zam yapmaktan kaçındığını, zamların sorumlusunun esnaf olduğu algısı yaratılmaya çalışıldığının yanlış olduğu vurgulanıyor.

***

Esnaf ve sanatkârların enflasyonla topyekûn mücadeleye destek verdiği ifade edilerek, “Yapılan zamların en büyük sorumlusu fırsatçılık yapan bazı büyük mağazalar ve stokçulardır” deniliyor. Esnaflar, zamların sorumlusunun kendilerinin olmadığını dile getiriyor. Zam algısının esnaf üzerinden oluşturulmaya çalışılması da esnafın tepkisini çeken önemli bir gerçekliktir. Konya iş dünyası adına Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Sanayi Odası, MÜSİAD Konya Şubesi ile Konya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği tarafından yapılan ortak açıklamada enflasyonla mücadeleye destek verilmesi ve enflasyonla mücadelenin maliyet artışı başta olmak üzere, işsizlikle ve yüksek faizle mücadele anlamı da taşıdığının altının çizilmesi de anlamlıdır. Gelinen noktada ekonomik adımların atılması önemlidir. Ancak suçu bir kesime atmakla, zamların sorumlusu bunlar, şunlar demekle içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılardan kurtulamayız. Her zaman olduğu gibi, her türlü sorunun üstesinden birlik ve beraberliğimiz sayesinde gelebiliriz. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.