1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Bitki Yetiştirmek İçin Öneriler
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bitki Yetiştirmek İçin Öneriler

A+A-

Kapalı yaşam alanlarımızı rengarenk bir hale bürüyen bitkilerin evde bakım söz konusu olduğunda bazı inceliklere önem verdiği gerçeğini es geçemeyiz. Evde size bağımlı halde yaşayan sessiz canlıların bakımı sandığınız kadar kolay olmayabilir. Bitkiler için gerekli olan doğa şartlarının onlara yeterince sunulmaması bitkinin kurumasına ya da solmasına neden olabilir. Bu sebeple evde bitki yetiştirmek için bilgi sahibi olmak bu sessiz canlılara gereken özeni göstermek oldukça önemli.

Tohum Yetiştirmek İçin Kaplar

Bu kaplarda mutlaka fazla suyun akabilmesi için gideğen olması gerekiyor. Aksi halde bitkiniz çürüme ile karşı karşıya kalabilir. Bitkiniz, kendisi için gerekli suyu zaten çekecektir. Kalan fazla suyun ise kaptan akıp gitmesi bu sebeple oldukça önemlidir.

Toprak Seçimi

Bitkinizin büyümesi için gerekli olan koşullardan biri de toprak seçimidir. Sizin için yaşadığınız yuvanın sizin ihtiyaçlarınızı karşılaması ne denli önemliyse, bitkiniz için de yaşadığı saksı ve toprak seçimi de o denli büyük bir öneme sahiptir. Tohum ve fideler eşit bir şekilde nem almalı ve ışık görmelidirler. Bu sebeple toprak bitkiler için hayati bir öneme sahiptir. Bu konuda fide satan kişilere danışarak bitkileriniz için en gerekli toprağı seçebilirsiniz.

Bitkiniz İçin Işık Önemli

Bitkinizin gelişip serpilmesi ve canlılığını koruması için en gerekli şeylerden biri de elbette güneş ışınlarıdır. Evin güneyinde seçeceğiniz bir noktada bitkilerinizin çok daha mutlu olduğunu göreceksiniz. Işığı direkt olarak alan fakat aşırı ısınmayan bir alanda, pencere yanı ya da altında bitkileriniz çok daha mutlu bir şekilde büyümelerine devam edeceklerdir. Eğer bitkileriniz için evinizde yeterli güneş ışığı yok ise böyle bir durumda birçok yerden tedarik edebileceğiniz suni ışıklar ile bu ihtiyacı karşılamanız mümkün olacak.

Bitki Ve Tohum Ekimi

Tohumların çok daha iyi bir şekilde kendilerine yer edinebilmeleri için toprağı önce ılık su yardımı ile yumuşatmalısınız. Ardından yumuşayan toprağınıza iki ya da üç adet tohum ekin. Tohum ekerken ekmekte olacağınız tohumun ne kadar derine ekilmesi ve nasıl ekilmesi gerektiğini öğrendikten sonra bu işlemi yapmanız çok daha sağlıklı sonuçlar meydana getirecektir.

Bitkileri Sertleştirmek

Fidanlar dışarı çıkarılmadan hemen önce sertleştirilmeli ve nakledilme şoku yaşamaları engellenmelidir. Bunun en kolay yolu ise iklime alıştırılmaları sağlanarak olacaktır. Fidanları dışarı ekmeden bir veya iki  hafta önce gündüz vakitlerinde, yağmur ve rüzgar gelmeyecek bir bölge seçilerek dışarı çıkartılmaları faydalı olacaktır.

Ev İçinde Bitki yetiştirmenin Avantajları

Ev içerisinde bitki yetiştirmenin en büyük avantajları arasında çok çeşitli seçeneklere sahip olmanız olacaktır. İster rengarenk çiçeklere sahip ister sadece yeşil yapraklardan oluşan bitki seçenekleri arasından en beğendiklerinizi evinizde yetiştirebilir, kendinizi onlar ile sakinleştirme imkanı bulabilirsiniz. Bunun sizin için de gerçek bir terapi olacağını unutmamalısınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar