1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Biz Bize Yeteriz-1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Biz Bize Yeteriz-1

A+A-

Biz bize yeteriz! Biz, bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara da yeteriz! Allah’ın izni ile… Yeter ki bizim çocuklarımız aklını kullanmazlık etmesin, yeter ki birilerinin gazına gelmesin. Konumuz, bunu tartışmak değil, birilerinin açtığı algı tuzaklarına düşmemek olmalıdır.

*

Tüm dünyayı işgal eden korona virüs salgını insanlığı esir aldı, evlere kapattı… Esareti herkes kabul edemez. Bu yüzden korona virüsünün sebep olduğu salgın hastalık bir takım psikolojik hastalıkları da artıracaktır. Kimisi duygulanım bozukluğu seviyesinde hafif atlatırken, kimisi ruhsal sorunlar ve hatta akıl dengesinde bozulmalar seviyesinde yaşayacaktır. Ve bizim buna karşı da bağışıklık sistemimiz vardır.

*

Eve kapanmak kolay iş değil ama Allah beterinden korusun beterin beteri var… Bu anlayış, İslam dinini anlayarak yaşayan Müslümanların psikolojik direncini artırır.

Allah insanı sınamak için yaratmıştır inancı ışığında, insanlık yeni bir sınavdan geçiyor yaklaşımı da Müslümanı beklenmeyen olaylar karşısında şok olmaktan korur.

Beklenmeyen olaylara, “…hayr gördüğünüz şeyler altından şer çıkabilir, şer gördüğünüz şeyler altından hayr çıkabilir…” anlayışı ise İslam dinini anlayarak yaşayan Müslümanların psikolojik bağışıklığını güçlendirir.

*

Evet, yine bir sınavdan geçiyoruz hem de tüm insanlık olarak. Allah bazen sağlık ile bazen hastalık ile, bazen bolluk ile bazen yokluk ile, bazen güç ile bazen zayıflık ile, bazen kalabalık ile bazen yalnızlık ile sınav eder... Allah’ın sınav yöntemlerini anlamak soruyu anlamaktan zor olabilir. Sınav bazı insanın hayal gücünü aşabilir, bu da şikayete ve isyana götürür bazılarını.

*

Bunu önlemek için “Müslüman , Ş harfini şikayet için değil şükür için kullanır” demiş büyüklerimiz. Allah’ın (CC) şu uyarısını unutamayız; “…başınıza gelenler kendi elleriniz ile yapıp ettiklerinizdendir…”  Allah, şikayet veya isyan yerine önce kendinize bakın diyor. Bunu da anlamalıyız!

*

Müslüman toplumların sağlığı, imandan gelen bireysel temizlik ile gücü ise dile getirilmese de dinin direği olan toplumsal dayanışma ile güvence altındadır. Bu dayanışma bizi 14. yüzyıldan beri sürekli çoğaltmış ve güçlendirmiştir ancak bir küçük yanlış anlama virüsü gelişmemizi, kalkınmamızı engellemektedir.

*

İnancımız sayesinde psikolojik bağışıklık sistemimiz güçlüdür ancak aklı kullanma konusunda bağışıklık sistemimiz yaralıdır. Aklı kullanmaya ve düşünmeye karşı özellikle de bilimsel düşünmeye karşı bir virüsün etkisine girmişiz de çıkamamışız. Bu virüs bizi, üzerimizde emelleri olan birilerinin açtığı algı çukurlarına düşürdüğü için tartışmamız gerekenleri değil de birilerinin istediği şeyleri tartışıyor ve o çukurlardan çıkıp zirvelere tırmanamıyoruz. Yine öyle çukurlardan birine düştük sanki!

*

Yarın devam edelim inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.