1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Bizim Destanlarımız Yenilir Yutulur Değil!-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bizim Destanlarımız Yenilir Yutulur Değil!-2

A+A-

Birinci dünya savaşında “Kafkas, Kanal, Filistin-Suriye, Çanakkale, Hicaz-Yemen, Makedonya, Galiçya, Romanya cepheleri açıldı” diyorsun da, coğrafyadan bahsetmiyorsun. Dur ben söyleyeyim; Kafkasya Karadeniz ile Hazar Denizi arası, Yemen Kızıldeniz’in, Aden Körfezinin kıyısı, Filistin Ortadoğu, Makedonya Balkanlar, Galiçya Macaristan, Romanya Orta Avrupa demekti.

Bütün bu cephelerin açılmış olması İstanbul’a, payitahta varabilmenin tek yoluydu.

Haçlıların açtığı bütün bu cephelerden Anadolu’ya yapılan saldırıların durdurulduğu yerdir Çanakkale.

“Anlamadım” deme!

***

Biliyorlardı; Çanakkale düşmeden İstanbul düşmez, İstanbul düşmeden de İslâm düşmezdi.

İstanbul’a giden yol da Romanya’dan, Galiçya’dan, Filistin’den, Yemen’den, Kafkasya’dan başlıyordu. Sen bilmezsen söyleyeyim; buralar bizim ata yurdumuzdu!

İşte buralardan çekile çekile geldik Anadolu’ya. Yorulduk, kırıldık, askerimiz kalmadı da, zamanın devlet düşmanı eşkıya bile “vatansız yaşanmaz” deyip cepheye asker olmuştu.

Sen de kalkmış, “Bir gün bile sürmedi” diyerek 15 Temmuz işgal girişimini püskürten kahramanlığı küçümsüyorsun. “Limana düşman gemisi yanaşmadı” diyorsun da, gasp edilip denize açılan gemileri görmüyorsun. Rodos’ta bekleyen İngiliz uçaklarını, sınırda işaret bekleyen PKK ve DAEŞ militanlarını görmüyorsun. İçimize sızan hainlerin sekizinci düvel olarak bizim uçaklarımızı, tanklarımızı ele geçirip ülkeyi bombaladığını, ateşe verdiğini söylemiyorsun. O gece gelenlerin İngiliz, Alman, Fransız olmadığı söylüyorsun da, onların maşası olduğu söylemiyorsun.

NATO’nun bile “Bunlar NATO subayı ama darbe emrini bizden almadılar” diye kendini savunmaya çalıştığını duymamış olamazsın!

***

Çanakkale’ye analar 14-15 yaşında çocuklarını kına yakıp yolladılar. 15 Temmuz günü şehit olan Abdullah Tayyip Olçok, Engin Tilbaç, Halil İbrahim Yıldırım ve Mahir Ayabak da o yaşlardaydı ve kınasızdı. Çünkü bu defa düşman aniden gelmişti, kınaya vakit yoktu!

***

Kardeşlik hukukuna gelince;

Memleket semalarında F 16 uçurup milletin Meclisini, Cumhurbaşkanlığını, Polis Teşkilatını, halkı bombalayan adam kardeş değil, ancak kalleş olur. Milletin emaneti olarak bindiği tankı halkın üzerine sürüp ezen caniye kim ‘kardeşim’ diye sahip çıkar, benim aklım hafsalam almaz. Seni bilmem! Bu kadar ucuz kardeşlik olmaz!

***

Alparslan 1071’de Bizans İmparatoru’nu mağlup edip Anadolu’dan söktü attı. Hem de yarım günde. Ve yaşadığımız toprakları bize yurt yaptı.

Öyle 4 sene, yahut  15 saat filan değil. Cuma namazından sonra başladı harbe ve akşam namazına zaferi yetiştirdi. Senin bildiğin gibi değil bu işler! Çanakkale’de, tüm arkadaşları şehit olan cephede yalnız başına kalan Seyit Onbaşı’nın sırtına 276 kiloluk gülleyi hangi maneviyat yüklemiş ve efsane İngiliz gemisini batırmışsa zafere yön veren de, zamanını, saatini tayin eden de odur! İşte o irade, 15 Temmuz’da, levyeyi gülle etti.

Hiç endişen olmasın; Malazgirt, Çaldıran, Yemen, Suriye, Filistin,Çanakkale; hasılı her ne kadar cephede ne kadar şehidimiz varsa, hepsi olan biteni görüp duruyor. “Yürüyün” dendiğinde de eminim senden önce cephededirler!

Artık 15 Temmuz cephesi de dahil. Sen bilmezsen söyleyeyim; şehitler ölmez!

Bana inanmazsan İngilizlere sor, onlar bilir!

***

O yedi düvel var ya; Alman, İngiliz, Fransız… Bizans kalıntısı olan… Halâ bizim destanlarımızı hazmetmeye çalışıyor. Söyleyeyim; bizim destanlarımız yenilir yutulur değil.

Yüzlerce yıldır onlar hazmedemedi. Uğraşma; sen de yiyemezsin!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.