1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Boğaziçi Kimin Üssü?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Boğaziçi Kimin Üssü?

A+A-

Boğaziçi Üniversitesinde -sözde- öğrencilerin rektör atamasına yönelik protestoları çirkinleşerek devam ediyor. Bilhassa muhalefet cenahının -demokratik talep- diye gösterip destek verdiği Boğaziçi eylemlerinin başlama nedeni zaten aykırıydı da, devam ettiği süreçte de demokrasi sınırlarını aştı.

Rektör atamalarının hangi yöntem ve usulle yapılacağı anayasa ve kanunlarda belirtilmesine ve bugüne kadar onca atama gerçekleşmiş olmasına karşılık sadece Boğaziçi’nde eylem yapılıyor olması manidar değil mi? Üstelik eylemler giderek şekil değiştirip farklı boyut kazanıyor. Son olarak eylemcilerin yere Müslümanların Kıblesi Kâbe-i Muazzama’nın büyük bir posterini serip üzerinde hakarete varan fiillerde bulunmaları toplumsal kargaşa oluşturarak kitlesel kavgalar çıkarmaya çalışmanın bir denemesi olarak görülebilir. Zira kutsal değerler üzerinden yapılacak provokatif eylemlerin reaksiyon görme ihtimali çok daha yüksektir. Eylemciler arasında birileri -fitilcilik- yapıyor da çakmak kimin elindedir acaba?

CHP’DE DERİN

KAYGILAR

Ana muhalefet partisi ve Millet İttifakının büyük ortağı CHP bizzat partililerin ortaya attığı iddialarla çalkalanıyor. Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olmasından bu yana adeta evrim geçiren CHP’nin üç milletvekilinin istifasına varan sürecin devamında da çok sarsıntı yaşayacağı öngörülüyor.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel düzenledikleri ortak basın toplantısında parti içi rahatsızlıkları bir bir anlatarak istifa ettiklerini duyurdu. CHP yönetiminde keyfiyetin söz konusu olduğuna işaret eden Çelebi örnek olarak hızlı veri aktarımı için kurulan Adil Seçim Platformunun 24 Haziran 2018 seçim gecesi çöktüğünü verip bu işten sorumlu olanlardan hesap sorulmadığını anlattı.

“Önerilerim dikkate alınmadı, gereği yapılmadı. İlgililer ne istifa etti ne de görevden alındı” diyen Çelebi’nin baskıya maruz kaldığına dair iddiaları da dikkat çekiciydi:

“Parti içi demokrasi istediğim için Eylül 2018 Abant milletvekili kampı ve sonrasındaki bir buçuk senelik süreçte taciz, selam vermeme, uzak durma, aba altından sopa gösterme, beraber hareket ettiğimiz vekillerden koparmaya çalışma gibi mobbinge varan ötekileştirmeye maruz kaldım. Bizi susturmak, bastırmak, yok saymak istediler.”

CHP’de kurucu felsefeye aykırılıklar olduğunu, Ahmet Altan, Abdullah Gül ve türevleriyle kendi isimlerinin bir arada olamayacağını söyleyen Çelebi açıklamasında CHP’nin adeta PKK ile aynı yolda olduğuna da vurgu yaptı: “PKK terör örgütüdür demeyenlerle iş tutmak, Cumhuriyet yıkıcıları ve kumpasçılarla dostluk ve Çelebi bir arada olmaz. Atatürk, Cumhuriyet ve halk için boynumu kaldırıyorum. İzlenen politikalarla Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş değerlerinin zarar göreceğine dair derin kaygılarım var.”

Dışarıdan birilerinin gözlem yaparak söylemesi farklı algılanabiliyor ancak parti içinde bulunup da gelişmelerden rahatsızlık duyanların bunları söylemesi tabanda nasıl yankı bulacak; bekleyip göreceğiz.

AKŞENER’İN

FORMÜLÜ!

CHP’de gerçekleşen istifalar üzerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin kuruluş aşamasında yaşananları bir kenara bırakarak “Bu istifa eden arkadaşlarımız da alacakları tutumla seçmene cevap verecekler” dedi. Oysa İYİ Parti kurulurken CHP’den 15 milletvekili genel merkez yönetiminin talimatı ile istifa edip Akşener’in saflarına katılmıştı. CHP’den istifa edip emanet usulüyle kendi partisine katılanların kime ve hangi yöntemle hesap vereceğini sorgulamayıp; ana muhalefet partisinin kuruluş amacından, ilkelerinden koptuğundan ve PKK’ya -terör örgütüdür- demeyecek duruma geldiğinden yakınıp istifa edenlerin halka hesap vereceğini söylemek hangi mantığın ürünüdür acaba?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.