1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Boncuklu Höyük turizme kazandırılıyor
Boncuklu Höyük turizme kazandırılıyor

Boncuklu Höyük turizme kazandırılıyor

Hasan Kılca, “Boncuklu Höyük’ün yeni bir turizm destinasyonu olarak kazandırılması için çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

A+A-

Hayıroğlu Mahallesi’nde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonrası ortaya çıkan Boncuklu Höyük’ün, Çatalhöyük’ten bin yıl daha eski bir yaşam alanı olduğunu aktaran Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Boncuklu Höyük’ün yeni bir turizm destinasyonu olarak kazandırılması için çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

 

Karatay Belediyesi tarafından Hayıroğlu Mahallesi’nde bulunan tarihin en eski yerleşim yeri olarak bilinen ‘Boncuklu Höyük’ kazı çalışma alanında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla program düzenlendi. Programa Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Liverpool Üniversitesi Arkeoloji Profesörü Dr. Douglas Baird, Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Gökhan Mustafaoğlu ve Queensland Üniversitesi’nden Dr. Andrew Fairbairn katıldı.

Boncuklu Höyük hakkında bilgi veren Prof. Dr. Baird, “Yaptığımız arkeolojik çalışmalar ve bulgulara göre 10 bin 500 yıl öncesinde, Çatalhöyük’ten yaklaşık bin yıl daha eski bir yerleşim yeri olan Boncuklu, 100-150 insanın yaşadığı küçük bir köydü. İnsanlar, zemine açılan çukurlar üzerine kerpiçten duvarları olan oval şeklindeki yapılarda yaşıyordu. Çatılar, dallar üzerine konulan sazlarla yapılıyordu ve bunlar çamurla kaplanıyordu. Evler merkezde açık bir alan etrafında kümelenmiştir. Evlerin duvarları ve zeminleri çamurla sıvalıydı. Evlerin içinde bir tarafta bir ocak ve diğer tarafta ise temiz bir oturma-yaşama alanı vardı. İnsanlar evlerine güneydoğu tarafında zemin seviyesinin üstüne yükseltilmiş bir kapıdan giriyorlardı. İnsanlar, çöplerini binalar arasında kalan açık alanlara boşaltıyorlardı” dedi.

Yaşam süreleri ne kadardı?

Ortalama yaşam sürelerinin bugünden daha kısa olduğunu aktaran Dr. Mustafaoğlu ise, “Bazı Boncuklu insanları ileri bir yaşa kadar yaşayabilmişlerdir. Ne yazık ki birçok çocuk yetişkinliğe ulaşamadan ölmüştür. Mezarların yaklaşık yüzde 30’u çocuk ve ergenlere aittir. Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 20’si 20-30 yaşları arasında, yüzde 60’ı 30 ile 50 ve yüzde 20’si ise 50 yaş üzerinde ölmüştür. Boncuklu’da bulunan insan kemiklerine kanıt bırakan en yaygın hastalık osteoartrit idi. Bu, 30 yaşın üzerindeki yetişkinlerde, muhtemelen erkekler ile kadınların yaptıkları ağır işlerin el kemiklerindeki etkilerinden tespit edildi. Akciğerleri etkileyenler de dahil olmak üzere bazı bulaşıcı hastalıkların kanıtları da vardır. Dişler, muhtemelen sert tanecikli besinlerin ağırlıkta olduğu bir beslenme biçiminden dolayı oldukça aşınmıştır. Eldeki sınırlı veriler, ortalama boy uzunluğunun 164 santimetre olduğuna işaret etmekte. Bu rakam Türkiye’deki mevcut boy ortalamasından biraz daha kısa” diye konuştu.

Besin kaynakları neydi?

Boncuklu’nun besin kaynağının avcılık ve toplayıcılık olduğunu söyleyen Dr. Andrew Fairbairn de, “Vahşi hayvanların avlanması, meyvelerin ve diğer yabani bitkilerin yenilenebilir bölümlerinin toplanması. Bitkiler ve hayvanlar aynı zamanda yaşamsal açıdan önemli yakacak, deri, bina yapmak için uygun malzeme sağlamıştır. Her ne kadar vahşi koyun, tilki ve kaplumbağa gibi hayvanlar avcıların hedefi olmuş olsa da en genel olarak yaban öküzü ve domuz, besin zincirinde önemli yer tutmakta. Kuşlar avlanıp, yumurtaları toplanmış ve balıkların çoğu Boncuklu’yu çevreleyen sulak alanlardan avlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Çok önemsiyoruz

Karatay Belediyesi olarak Boncuklu Höyük gibi çalışmaları çok önemsediklerini dile getiren Kılca ise şu şekilde konuştu: “Konya’da çok önemli, kültür, turizm ve arkeolojik alanlar mevcut. Kilistra, Çatalhöyük, Karahöyük bunlardan sadece birkaçı. Boncuklu Höyük ise bu saydıklarımızdan çok daha eski bir alan. Belediye olarak bizler de, bu tarihi yapının daha iyi gezilebilmesi, algılanabilmesi için özellikle yollarını, çevre düzenlemesi karşılama merkezinin yapılması ve kazılan alanların üzerinin kapatılması ile ilgili ciddi çalışmalarımız var. Boncuklu Höyük’ün Konya’mıza, Karatay’ımıza yeni bir turizm destinasyonu olarak kazandırılması için çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnşallah birkaç yıl içerisinde Boncuklu Höyük’ün ziyaretçi sayısı 10-20 kat artacak”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.