1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Borç Yerine İç Kaynaklar
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Borç Yerine İç Kaynaklar

A+A-

Büyümenin lokomotifi olan sanayi sektörü ülkemizdeki olumsuz gelişmelerden en çok nasibini alan sektörlerden birisidir. Bu duruma düşmesinde belirsizlikler, terör ve diğer olumsuzluklar oldukça etkili oluyor. Tabi ki buna bağlı olarak üretim ve yatırımlar ya azalıyor ya da erteleniyor. Sonuçta da ihracatımız azalırken, ekonomimizde de durağanlık yaşanmaya başlıyor. Her yönüyle zor bir sürecin içine doğru gitmeye başlıyoruz. Ayakta kalmak içinde borçlanmaya başvuruyoruz. Borçlanmanın sonucunda da çeşitli sorunlar gelişiyor. İstihdam daralması, piyasanın hareketsizliği ve nakit sıkıntıları yaşanıyor. Böylesine bir zorlu süreçleri yaşamak istemiyorsak, sanayicimiz ve üretecimiz yeni hedefler belirlemelidir. Daha fazla dışarıdan borçlanma yerine iç kaynaklara başvurulmalıdır. Turkey Macro View (TMV) Consulting Yönetici Direktörü İnanç Sözer “Sanayicilerimizin daha fazla dışarıdan borçlanmak yerine iç kaynaklara yönelmeleri lazım. Öz kaynakla finansman dediğimiz şey, patronunun parasını şirkete koyması. Patronun parası varsa şirkete koyması kadar kolay bir yöntem yoktur. Finansman giderlerinin iyileşmesinin diğer bir yolunun da patronların, şirketlerini paylaşmayı tercih etmesidir. Birincisi borsaya kayıt olmadan kendilerine ortak bulup blok satış yapabilirler. İkincisi ise şirketlerini halka arz edebilirler.”
***
Sözer, sanayicilerimizi borçlanmaya başvurmaması konusunda uyarırken, özellikle de şirketlerini paylaşarak yeni bir ortak bulabilirler, ya da halka arza yönelebilirler diyor. Diğer taraftan sanayinin ayakta kalması için ‘Ayağını yorganına göre uzat’ atasözüne uygun davranmaları gerekiyor. Piyasadaki mevcut duruma göre yapılanarak finansman giderlerinin iyileşmesi için sermaye artırımına gidilmelidir. Yeni bir yatırımcı ve ortak bulup, sermayeyi artırması gerekir. Bunu yapmazlarsa, ileriki dönemde maliyetlerini kısıp ek kaynak veya ortak bulmaları lazım. İşin özeti üretici ve sanayicimiz sermayelerini bir şekilde kuvvetlendirmelidir. Sonuçta borçlanma yerine öz kaynakla finansman modeli için Türkiye'nin var gücüyle çalışması şarttır. Öz kaynakla finansman modeli, teşvik edilerek geliştirilmelidir.
***
Giderler, borç-alacak ilişkisi içerisine girerek karşılandığı zaman birçok yüklerle karşılaşılıyor. Bunlar, işletmeye faiz yükü getirirken, aktifleri artarak borç yüzünden ipotek altına alınıyor. Böylesine durumlar işletmeyi hareketsizleştirirken, faiz yüküyle zor döneme götürüyor. Ülkemiz zaten finansman giderlerinin faaliyet kârına oranının dünya ortalamalarına göre çok yüksek olduğu ülkelerdendir. Kaldı ki sanayicilerimizin bin bir emek vererek oluşturdukları faaliyet kârının üçte ikisi finans giderlerine gittiğine göre ayakta kalmak da büyük bir başarıdır. Gelinen noktada dünya geneliyle ülkemizdeki gelişmelere göre sanayicimiz ve üreticimiz kendini yapılandırmalıdır. Borç yiğidin kamçısı anlayışından uzaklaşıp, iç kaynaklara yönelmekte büyük fayda vardır. Bizler de yerli malına yönelerek bu zor süreçte üreticimiz ve sanayicimizin yanında olup, desteklemeliyiz. Her zaman olduğu gibi sıkışınca borçlanmaya başvurmamalıyız. Borcu borçla ödemek yerine paylaşma kültürünü geliştirmeliyiz. Başka da çözüm yolu gözükmüyor. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.