1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Borçla Borç Ödenmez Ertelenir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Borçla Borç Ödenmez Ertelenir

A+A-

Borçla, borç ödenmez, ertelenir. Ülkemizde olduğu gibi şehrimizde kredi kartı borçluları sayısı giderek artıyor. Bilinçsizce kredi kartıyla yapılan harcamalardan dolayı vatandaş esnafa yöneliyor. Bunun sonucunda da vatandaş esnafa da borçlanıyor. Bu durumdan dolayı 2 milyon ailenin ocağına ateş düşmüş durumdadır.
Problemin kaynağında hepimizin malumu olan tüketim çılgınlığı ve bilinçsiz kullanım var.
Türkiye'deki kredi kartı sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 artmıştır.
Kredi kartın dolayı ailece ve kişisel bir sorunla karşılaşmak istemiyorsak ya az harcayacağız.
Ya da kredi kartı kullanımından vazgeçeceğiz. Bunun başka bir çözümü var mı sorarım sizleri?

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken bu konuda yaptığı açıklamasında, "Kredi kartı borçlarını ödeyemez duruma gelen ve adeta patlayan vatandaş mahalle esnafına koşuyor. Bugün kuaförden lokantacıya, taksiciden mobilyacıya, bakkaldan manifaturacıya kadar küçük esnafın veresiye defterlerinin yaprakları yeniden dolmaya başladı. Şuan esnafın piyasadan en az 10 milyar alacağı birikmiş durumda. Taksitlerle her şeyi alabileceği hissine kapılanlar, taksitler birikip bütçeyi aşınca pişman oluyorlar ama son pişmanlık fayda etmiyor” diyor.
Aslında Palandöken bizlere kredi kartıyla alışverişlerde dikkatli olunmasının yanında, limiti aşmamamız gerektiğine dikkat çekiyor.
Taksitle her şeyi anlamamız gerektiğine işaret ediyor. İhtiyacımız dışında hiçbir şeyi almamızın yanında bütçemizi zorlamanın zararının kendimize olduğunu bizlere hatırlatıyor.
Yani, bütçenize uygun olan alışverişin yapılmasını gerektiğini söylüyor.

Kredi kartı konusunda bankaların dikkatli olmasında büyük bir yarar vardır. Önüne geçen herkese kredi kartı vermemelidir. Özellikle de yüksek limitli kredi kartını hiç vermemelidir.
Düşük gelirli kişiye 10 bin lira kredi limitli harcama kartı verilince insanlar kendini kontrol edemiyor. Alışverişlerinde ihtiyacından fazlasını almasında dolayı da borç batağına düşüyoruz.

Peki, bu duruma düşmemek için ne yapmalıdır? Öncelikle yüksek limitli kredi kartı almamalıyız. Yani kesemize göre hareket edip, her şeyin aşırısına kaçmamalıyız.
Şunu al bunu al alışkanlığından kurtulmaktan başka da çare yoktur.
Hayat pahalılığından dolayı insanlar geçimini zor sağlarken, birde kredi kartı borçları bunun üstüne eklenince birçok sorunu yaşarız. Tabi ki bu sorunlar hayatımızı ve bizleri olumsuz etkiler. Borcu olan insanın durumu malum herkesçe bilinir. Niye kendimizin ve bir başkasının hayatını sorunlardan dolayı karartalım.
Alışverişin aşırısının ve fazlasının zararını sonradan çekecek olan bizlersek
Tedbiri elden bırakmamak gerekir. Atasözünden den anlaşılacağı gibi, “Borçla, borç ödenmez, ertelenir.” Ya da “Acele alışverişe şeytan karışır.” derler ya, Yanlış hesap POS'tan döner. Meselenin özü aslında bellidir. O da, insanları tüketime zorlayan harcama tutkusudur. Söz konusu harcama tutkusundan dolayı da insanlar tüketim çılgınlığının kurbanı olmuş durumdalar.
Öyle ise öncelikle harcama tutkusu alışkanlığından vazgeçmeliyiz. Hala bir şansımız vardır. Ne derseniz? Zor bir şey mi?
Hiçte zor olmasa gerek bu harcama tutkusundan kurtulmak
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.