1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Borçlanma Borç-lan-ma-3
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Borçlanma Borç-lan-ma-3

A+A-

Hazine sürekli borçlanıyor, tahvil çıkararak iç borçlanmaya gidiyor, 5 milyarın üzerinde tahville borçlanıyor. Yeni alınan borçla eski borç yahut sadece faizi ödenebiliyor. Bu gidişin sonu yok sürdürülebilir değil. Faiz; ülkeyi yönetenlerin ekonomik politikası haline gelmiş ve uygulanmaktadır. Faiz nispetlerini, oranlarını düşürmek suretiyle bankalardan kredi alan kullanıcı sayısını artırmakta, vatandaşımız âdete faize mahkûm ve esir edilmektedir. Kredi faizleri düşünce ulusal ve yerel gazetelerde konutta krediye hücum manşetleri ile konut satışları yüzde 15’in üzerinde bir artış olduğu belirtilmekte, insanımız faize bulaştıkça bulaşıyor. Bireysel emeklilik sistemi(BES)için çalışandan kesilen paranın 86,2 milyar lirası faizli fonlara yatırılarak faiz çarkının dönmesi için büyük bir kaynak sağlandı. Faiz düzeni besleniyor. (Gazete manşetleri) Geçmiş yıllarda da buna benzer zorunlu tasarrufu teşvik, Konut edindirme yardımı vs. adlarla çalışanlardan kesintiler yapılmıştı, yıllar geçiyor değişen bir şey yok sadece iktidarlar değişiyor, kapitalist düzen devam ediyor. İktidarı elinde bulunduran kim olursa olsun, hangi siyasi parti olursa olsun, mevcut düzeni devam ettirmekten başka bir şey yapacak değillerdir. Siyonist HaumNaum doktrini tıkır tıkır çalışıyor, bu doktrinin ilkeleri nelerdi? 1-borca esir edeceksin. 2-yoksul bırakacaksın.3-işsiz bırakacaksın vb. Aynen devam ediyor.

***

54.Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın son iktidar olduğu 1996-1997 yılları 11 aylık döneminde elde edilen başarılardan sadece bir kaçını yazacağım.

1-1996 yılı sonunda 20 milyar dolar olması beklenen bütçe açığı,15 milyar dolara,45 milyar dolar olması beklenen iç borç ise 22 milyar dolara düşürülmüştü. Devlet politikası olarak alınan kararlarla borçların düşürüldüğüne örnektir.

2- Yüzde 170 seviyesinde devralınan hazine borçlanma faizi Şubat 1997 tarihinde yüzde 83’ler seviyesine düşürüldü, Fark yüzde 87 olmuştur. Kaynak(A.g.Dergisi Ekim ayı 237 sayısı sayfa-25-26 Krizden çıkmanın yolu Erbakan modeli Mehmet Şirin’in makalesi.) Faizsiz ekonomi olabileceğinin bir göstergesidir.

2020 yılı devlet bütçesi hazırlandı, meclise sunuldu, kanunlaştı, uygulamaya başlanacaktır. Bu bütçeye bakıldığında, incelendiğinde yine faiz bütçesi yine faize ayrılan meblağ-para nerde ise genel bütçe içerisinde önemli ve çok yüksek oranda ve miktarda olup yatırımlara ayrılan meblağın nerde ise iki katı olmuştur. Hükümet; Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Borçlanma Genel Müdürlüğü kurarak artık borçlanmayı –borç edinmeyi plan ve programa bağlamış oldu.

***

Borç ve faiz toplumu mahveder, aile yuvalarını dağıtır. Son zamanlarda hayat şartlarının ağırlığı, aile ve fertlerin geçimlerinin zorlaşması, borçlu duruma düşülmesi, sosyal olarak ferdileşme ve sadece kendini düşünme, bencillik, gibi hadiselerle kimse kimsenin sorunu ile ilgilenmez hale geldi, sonuç intiharla hitama eriyor. İslam’ı hassasiyetlerimiz törpülendi, aşındı dolayısıyla komşumuzdan, akrabamızdan uzaklaştık, kendi başımıza kaldık, yalnızlaştık, bu gidiş hayra alamet değil. Aileler borç yüzünden, ekonomik ve sosyal geçim sıkıntısı çekilmez hal alınca, boşanmaları tetikledi, boşanmalar arttı, yuvalar dağıldı. Boşanan eşler yalnız yaşar oldular ancak boşanan kadından çok az sayıda baba evine dönen, sığınan olmaktadır. Çoğunluk ise tek başlarına hayat mücadelesi vermekte.Bu dünyada aç mı var?Bu insanlar için acı çekmeyenler kendilerini hiç de Müslüman saymasınlar. Bu Müslümanlar öz Müslümanlar değildirler, kapitalist sistemin Müslüman çocuklarıdırlar.(Milli Gazete; Ölümlerden ölüm ve onurlu ölüm-Ali Haydar Haksal)

Genel konuları yazınca bu yazıda yer kalmayınca, borç edinme konusunda ticaret ve sanayicilere yönelik tekliflerim bir sonraki yazıya kaldı.

Hoşça kalın, Allah’a emanet olunuz

Önceki ve Sonraki Yazılar