1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Borçlanma Borç-lan-ma -4
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Borçlanma Borç-lan-ma -4

A+A-

Ticaret ve sanayi ile uğraşan insanımızın borç alması, borçlanmasında kesinlikle faize bulaşmamalı, bankalara borçlanmamalı, borçları var ise ki var bankalara borcu olmayan yok denecek kadar az. Hatta icra takibinde olanın sayısı milyonun üzerindedir.Borç edinme konusunda ticaret ve sanayicilere âcizane mevcut borçların ödenmesine yönelik tekliflerde bulunacağım.

Atıl duran varlıkları; arsa, gayrimenkul, ev dükkân işyeri vs. borcun miktarına göre bunlardan satabilirler,

Üretilen ürünleri maliyetine satabilirler.

Aile içerisinde dayanışma içerisinde olmak suretiyle ziynet eşyasısatılabilir.

Atıl durumda olan veya kullanılmayan makine ve ekipmanı, tezgâhları, elektronik araç ve gereçleri satılabilir. Nakde çevirip banka borcu kapatılabilir.

Akrabalardan, yakınlarınızdan parası olan, imkânlı olanlardan ortaklık yapılabilir, işletmenize yahut ürettiğiniz mala ortak yapılabilir.

Ticaretiniz veya sanayiniz için gerekli araç ve gereçleri, makine teçhizat ve ekipmanlarını satın alma değil de kiralama suretiyle faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz.

Karz-ı Hasen Borç-ödünç verme derneği kurulabilir.

Bu derneğin tüzüğü kısa, orta ve uzun vadelerde nasıl ne şekilde, borç-ödünç hangi kıstaslarda ve ölçülerde verilebileceği gibi yine borç-ödünç alan geriödemesini aynı şekilde belirli kıstaslara göre yapılacağı yazılarak hazırlanmalı.

Çeşitli fonlar oluşturulmalı, her kesim oluşturulacak fonlara, belirlenecek kıstaslara göre katkı vermeli,

Belirlenen fonlara Konya Sivil Toplum kuruluşlarından vakıf ve dernekler; iktisadi kuruluşları varsa doğrudan yoksa topladıkları bağışlardan belli oranda katkı vermelidirler.

Bu oluşan fonları isteyen mevcut banka borçlarını ödemede kullansın isteyen ticari ve sanayi üretiminde veya faaliyetinde kullansın.

Kurulacak bu derneğin tüzüğünü; geniş katılımlı, her kesim ve her meslek erbaplarından oluşacak bilimsel bir heyetle hazırlanabilir.

Karz-ı Hasen Derneği merkezi olarakKonya’da kurulmasını, işleyişini yaptıkça diğer illerde de şube açmak suretiyle yaygınlaştırılabilir, önce ilimizde sonra Türkiye de faizsiz üretim, tüketim, alım ve satım olabileceğini, genel ifade ile faizsiz ekonominin örnekliğini oluşturabileceğiz.Bu konuyu düşünmeye, kafa yormayainşallah bundan sonraki yazılarımda da devam edeceğim.

Hoşça kalın, Allah’a emanet olunuz.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar