1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Borçlanma Borçlan-ma-1
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Borçlanma Borçlan-ma-1

A+A-

Borç alma manasına gelen bu kelimeye maalesef sanki borç alınması için çaresizmişiz gibi esir olmuş durumdayız.

Ilımlı İslam projesi ile gerçek ve hak olan İslam’dan uzaklaşınca borç alma son yıllarda resmen ve alenen bankaların dışında hiçbir yerden, kurum, kuruluş veya baba, anne, amca, dayı vb.yakınlarımızdan borç almaktansa banka kolay bir şekilde düşük faizlerle borç verince insanımız kolaya kaçtı. Faize bulaşarak bir daha yakayı kurtaramadı.

Fertler, toplum ve millet olarak borç almadan yani bankadan kredi almadan nasıl ihtiyaçlarımızı karşılayacağız veyahut mevcut borçları nasıl ödeyeceğiz gibi soruları sorabilirsiniz? Borçlanmadan nasıl ticaretimizi, sanayimizi nasıl yapacağız diye sorup cevaplar arayacağız.

Mevcut ekonomik düzen, kapitalist sistem insanların borç almada pek isteksiz görünce borç kavramı yerine kredi kavramı ile milletin karşısına çıktılar. Borç alma yerine kullanıldı, hatta devleti yönetenler eliyle adı finans vs. programlar yaptılar. Faiz oranlarını düşürmek suretiyle sürekli kredi almayı insanımızı alışkanlık haline getirdiler. Basın yayın yolu ile reklam ve ilanlarla teşvik edilerek sosyolojik veya psikolojik olarak fertler üzerinde etkili oldular. Ticaret erbabına da işini büyüt daha fazla kazan niye kredi almıyorsun, şu kadar yıl ödemesiz ondan sonra düşük faizle borçlandırdılar. Örneğin KOBİ, KOSGEB vs. adları ile her meslek sahibine uygun borçlandırma paketleri ile Siyonist bir proje olan borca esir etme yıllardır devam etmekte. Bu gidiş devam edeceğe benzemektedir. Üretmeden tüketmenin sonucu olarak geldiğimiz halin pür melalidir. Tespitleri daha da çoğaltabiliriz ancak çare ve çözüm ne olacak? Nasıl borç almadan yani bankadan kerdi almadan ihtiyaçları, ticareti, sanayii velhasıl hayatın her alanında faizsiz bir ekonomi mümkün mü?

Yeter ki toplum ve millet olarak karar verelim. gerçek İslam’a dönelim, aslımıza dönelim. Allah’ın izini ile faizsiz bir ekonomi mümkündür. Tarihimizi, geçmişimizi görelim, okuyalım. Ceddimiz nasıl yapmış ise bizde faizsiz yapabiliriz. Yakın tarihte kısa sürelerle koalisyon hükümeti kurmuş iki zıt siyasi parti pek tabi olarak 1974-1980 yılları arasında CHP VE MSP (Milli Selamet Partisi) milliyetçi cephe hükümeti vs. DESİYAP adı ile faizsiz banka sistemini kurmuşlar. Olumlu sonuçlarda alınmıştı ancak Siyonizm bin bir türlü bahanelerle içteki işbirlikçileri vasıtasıyla sağ-sol meselesi ile durdurmuşlar. Sonuçta bir askeri darbe yaptırarak bu milli ve manevi kalkınmayı, ağır sanayi hamlesini akamete uğratmışlardır.

Fert olarak yapılması gerekenler;

1- Niyet ve kararlılıkla bankadan borç almayacağız.

2- Aile ve yakınlarımıza karşı dürüstlüğü, sadakati, samimiyeti tekraren kuşanmalı, aslımıza, inanç değerlerimize dönmeli, bağlarımızı güçlendirmeli, zedelenmiş münasebetlerimizi yeniden canlandırmalıyız.

3- Yeniden aile ve yakınlarımıza karşı güven vereceğiz onlardan elden borç alıp mevcut borçları yani bankadan alınan kredileri ödeyip kapatacağız. Yakınlarımıza olan borcu taahhüt ettiğimiz vadelerinde azim ve kararlılıkla ödemeye başlayacağız.

Borç alma, verme ile ilgili Allah’ın (CC) emri ve buyruğu: “Eğer borçlu sıkıntıda ise, o zaman kolaylık tanıyıp beklemelisiniz. Bununla beraber sadaka olarak borcunuzu bağışlamanız, eğer bilirseniz hakkınızda daha hayırlıdır.” (Bakara süresi 280 ayet.)

Bu konuda yaşanmış hadiseler var, bir yakınım emekli olduğunda ikramiyesi ile kardeşlerinin piyasaya olan bir miktar borçlarını kapatıp “siz ne kadar ödeyebilirsiniz diyerek cüzi bir rakamla her ay gönderin diyerek” kardeşlerinden ayrılır, 3-5 yılda kardeşleri borçlarını abilerine ödemiş oldular. Dolayısıyla bankaya faize bulaşmamış oldular.

Hoşça kalın. Allah’a emanet olun.

Önceki ve Sonraki Yazılar