1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Borçlular Kadar Alacaklıların da Hakları Korunmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Borçlular Kadar Alacaklıların da Hakları Korunmalı

A+A-

Ekonomideki kötü gidişat nedeniyle iflas erteleme isteyen şirket sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Eğer gereken tedbirler zamanında alınmazsa iflas ertelemelerinin önüne geçilmez bir duruma doğru gideceğiz. Araştırmalara göre 2016’nın ilk 6 ayında 246 şirket iflas erteleme talebinde bulundu. Bu taleplerin 45’i inşaat ve gayrimenkul sektöründe yaşandı.
Bu yıl içinde iflas erteleme isteyen şirket sayısındaki ciddi artış sektöre yönelik endişeleri de beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalara göre, 2016’nın ilk çeyreğinde iflas ertelemeleri önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63 artarak 184 oldu. İlk altı ayda ise toplam 246 iflas ertelemesi gerçekleşti. 2015 yılının tamamında bu rakam 492 olmuştu. Analistler sektörün finansal problemlerle karşı karşıya kaldığını da belirtiyor. Bu durum gayrimenkul sektörünün sorunlu kredilerdeki payı şimdiden sektörün toplam kredilerindeki payından daha yüksek bir seviyeye yükseldiğini gösteriyor. İflas erteleme başvurusu yapan 246 şirketin 36’sı imalat sanayisi şirketlerinden oluşurken, 31’i de tekstil şirketlerinden oluşuyor. Ülkemizde son dönemde iflas erteleme başvurularının sayısı rekor düzeye ulaştı. Mali sıkıntıya giren, tekstilden, inşaata, gıdadan, demir çeliğe bir dizi sektörden firmalar iflas erteleme istedi. Son aylarda turizm sektörünün içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde iflas ertelemeleri de bu sektörde görülmeye başlayacaktır.
***
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği(ASKON) Konya Şube Başkan Vekili Ali Umur konuyla ilgili açıklamasında,“İcra ve İflas Kanunu’nda genişletilmiş bir iflas erteleme hükmü getirmek ve düzenlemek amacıyla değişiklikler yapılmıştı. Ancak kanunda yapılan değişiklikle bazı firmalar iyi niyetle borçlarını ötelemek ve kontrol altına almak için, bazı firmalar ise tamamen kötü niyetle 1-2 gün içinde şirketi boşaltıp başka bir isim altında faaliyete geçmek adına iflas erteleme kararı aldırdı. Maalesef bu kanunla birlikte alacaklıların haklarında ve normal borçlu-alacaklı ilişkilerinde tehlikeli bozulmalara yol açtığını gözlemliyoruz. Kanunda değişiklikle uygulamaya sokulduğu günden bu yana yaygın bir şekilde kötüye kullanıldığını ve alacaklıların mağdur olduğunu görüyor ve yaşıyoruz. Şirketler, haciz baskısı olmadan bütün varlıklarını koruyarak faaliyetlerini devam ettirmek için bu yola başvuruyor. Ancak bu süreç alacaklılar tarafında sıkıntılara neden oluyor. Sistemin borçlular kadar alacaklıların da haklarını koruması gerektiği biz iş adamları olarak talep ediyoruz” diyor.
***
Ali Umur borçluların kadar, alacaklılarında haklarının korunmasını dile getirirken, sistemin sadece borçluları değil, alacaklı işadamlarını da koruyacak bir hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, “İflas ertelemeler ile ilgili suiistimal var. Dramatik bir şekilde hukuku da yıpratan bir yapı var. Örneğin Ankara’da bir firma gidip ilgisiz bir şehrin mahkemesinden iflas erteleme alıyor. İyi niyetli bir şekilde ortaya konulmuş olan; Türkiye’de sanayiyi, reel sektörü, ticari hayatı dalgalanmalardan, fırtınalardan korumak için devreye alınan bir yapı suiistimal ediliyor. Bu yapı tamamen ortadan kalkmamalı ama yeniden ele alınmalı” sözü işadamlarını kısmen rahatlattı. Gelinen noktada iflas istemede iyi niyetli olanlar da, olmayanlar da vardır. Burada önemli olan bu yetkinin kötüye kullanılmaya açık olması. İflas ertelemede kötü niyetli olanların yasal boşluklardan faydalanmalarını önlemek için yeni düzenlenme acil olarak uygulamaya konulmalıdır. Alacaklının hakkı zayi edilmemelidir. Aksine devletin hukuk siteminde bunun gözetilmesi gerekir. Umarım kısa bir zaman içerisinde devlet bu konudaki eksiklikleri gidererek sorunun çözümünü katkı yapar. Böylelikle borçlular kadar, alacaklılarında korunmuş olur. Sizce de böyle olması gerekmez mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum