Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Boş Zaman

A+A-

Boş zaman konusunda çeşitli tanımlar yapılsa da genel olarak insanların zorunlu ihtiyaçları dışında kalan kendilerine vakit ayırdıkları zamana denir. Değişen dünya şartları ve teknolojinin gelişmesiyle  birlikte insanların sahip oldukları boş zaman giderek artmakla birlikte boş zamanın zararlarını da toplum hayatı içinde gözlemekteyiz.

Bu bağlamda yazımızın başlığını oluşturan, boş zamanı iki tarafı keskin bir kılıca benzetmek mümkündür. Olumlu kullanıldığı takdirde kişisel ve toplumsal gelişim artarken, olumsuz kullanıldığında da, bunalım, kötü alışkanlıklar gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle toplumu, boş zamanı olumsuz kullanımın zararlarından kurtarmak için bireylere boş zamanın olumlu kullanımını öğretmek ve boş zamanı olumlu kullanmalarını sağlamak gerekliliği oluşmaktadır.

"Servet ve onun doğal sonucu olan rahat yaşamak ve mutluluk, yalnız ve ancak çalışanların hakkıdır." (Mustafa Kemal Atatürk)

Her yaşta yeni bir şeyler öğrenebiliyormuş insan. Şu an okumakta olduğum fakültede dersine girdiğim bir Prof. hanımefendi ile iddialaşmıştım boş vaktim yok diyerek. O da parmak hesabı ile bana gün içindeki saatlerimi hesaplayıp çöp zamanımı anlatmıştı. Önce kabul etmedim bende diğer öğrenciler gibi, nedenlerim vardı diğer öğrencilerden yaşça büyük, evli çocuklu, iyi bir işi olan iş adamı bir gazeteci, nasıl çöp zamanım olabilirdi ki. Yetişemiyordum ne aileme, ne işime, ne kendime...

Sonra kendi başıma düşünme fırsatı bulduğumda parmakla yapılan hesabı kendi zihnimde yaptım ve dersine girdiğim prof. hanımefendi haklı idi evet itiraf ediyorum plansızlığımdan kaynaklanan çok fazla çöp vaktim var imiş. İyi ki bu fakülteye girmişim ve iyi ki işini iyi yapan insanlar bana öğretmen olmuş.

Belki bu fakülteyle ilgili bir iş planım yok ama yeni şeyler öğrenmenin tadını almak harika.

"Çalışmak demek boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın icaplarına göre ilim, fen ve her türlü medeniyet imkanlarından azami derecede istifade etmek zaruridir. Hepimiz itirafa mecburuz ki, bu husustaki hatalarımız çok büyüktür." (Mustafa Kemal Atatürk)

Atsız da şu sözleriyle içinde bulunduğumuz durumu özetlemiş aslında:

"Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve aşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur. Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lazımdır." (Hüseyin Nihal Atsız)

Boş zamanın iki tarafı keskin kılıca benzerliğini incelerken daha çok boş zaman sonrası boş zamanın iyi değerlendirilmemesinden  kaynaklanan zararları anlattık hep. Kılıcın diğer tarafına geçelim isterseniz birazda. Boş zaman hep mi kötüdür. Veya başka bir deyişle hep kötü mü değerlendirilir?

İşte tamda burada devreye biz yani işini iyi yapmayı öğrenecek ve yapacak rekreasyonistler girecek. Toplumun ihtiyacına göre atamızın şu sözlerini şiar edinerek "Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur." Her türlü rekreasyonel faaliyetleri belirleyeceğiz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.