1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Boş Zaman İki Tarafı Keskin Kılıca Benzer
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Boş Zaman İki Tarafı Keskin Kılıca Benzer

A+A-

Babamın uzun zamandır, ‘boş durma aylak çalış’ dediği cümlenin benzerini araştırıp yazıya dökme ödevi alınca bu yazıyı yazmak gerekliliği oluştu.

Başlayalım o halde,

Öncelikle yazımızı yaşadığımız toplumun dini ve kültürel esaslarına göre anlatmaya başlayıp, dünya geneline doğru yavaş yavaş yürüyerek gidelim. Yani (tüme varım metodunu) uygulayacağız bu yazıda hep birlikte sayın okurlar. Haydi bismillah.

"Herkesin amelini kendi boynuna taktık (ondan ayrılamaz). Kıyamet günü onun için ... Ve Biz, her bir insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık."  (isra 13)

Bu ayetin tefsirine kısaca bakacak olursak anlayacağımız dilde ne kadar ekmek o kadar köfte. Hem bu dünya hem de öbür dünya için çalıştığımız kadarına ulaşabileceğimizi söylüyor Allah (CC) bize.

Benim görüşüme göre boş zaman diye bir kavram yoktur. Boşa akıp giden zaman vardır. Veya boşa akıp gitmesine göz yumduğumuz yıllar...

Hz. Ali'den nakille günümüze gelen ''İki günü eşit olan zarardadır'' hadis-i şerifini yorumladığımızda da, dünya ve ahiretle ilgili faydalı işler konusunda “iki günü bir olan kimsenin zararda olduğu” şeklinde anlamamız mümkündür.

Öncelikli olarak bu sözden Peygamberimizin ümmetini çalışmaya teşvik ettiğini anlamaktayız. Çalışmanın nasıl olması gerektiğini de ifade etmektedir. Yani eldeki ile yetinip tembellik edilmemelidir. Çalışmada bir süreklilik ve ilerleme kaydedilmesi istenmektedir. Müslümanların dünde, geçmişte yaşamamaları gerektiğine yapılan bir vurgudur.

Diğer taraftan, çalışmanın niceliğinden daha çok nitelikte artırılması gerektiğine bir vurgu vardır. Çünkü bir işi sayı olarak hayatı boyunca artırarak yapmak, ileri zamanlarda o işi yapamamak anlamına gelecektir. Yani yapılan işte niyette, ihlasta, hassasiyette, kalitede ilerlemek demektir.

Yine bu hadis ile insan için verilen ilahi makamların ve nimetlerin bir sınırının olmadığı, insana bu yolla gösterilen makamlara yetişmek ve bir sonraki nimetten istifade etmek için sürekli bir gayret ve azim içinde olmak gerektiği anlatılmaktadır. Yerinde saymanın insanın yapısıyla uygun olmadığına ve yaratılışına ters olduğuna vurgu yapılmaktadır.

İslam coğrafyasında yaşayan insanların sorunlarının bir çoğu, bu ayet ve hadisleri doğru yorumlayamadıklarından kaynaklanmaktadır.

Günümüzde evrensel bir insan hakkı sayılan boş zaman hakkı yakın zamana kadar insanlar için bir tembellik ve savurganlık olarak görülmekteydi. Ancak toplumsal değişimlere paralel olarak boş zamanlarda ve onun kullanılmasında da çeşitli gelişmeler ve değişimler yaşandı.

Rekreasyonistlere göre boş zamanın çok anlamı olsa da, dünya standartları için genel kural, boş zaman çalışanın hakkıdır...

Çalışmayan insan zaten boş olduğu için, her hangi bir Rekreasyon hakkı yoktur. Ve çalışmayan insan üzerine bir plan yapmak neredeyse imkansızdır.

Bu paragrafta anlatılmak istenen çalışan bireylerin  boş zamanlarında yenilenme, rahatlama ve motivasyonunu sağlamak amacıyla oluşturulması gereken haklarıdır. 

Ya değilse sen bir hafta çalıştın hadi şimdi tüm gün yat yataktan çıkma değildir.

"Çalışmaksızın fikri gelişme ve ahlaki olgunlaşma da mümkün değildir. Tembellik, bütün kötülüklerin anasıdır.” (Mustafa Kemal Atatürk)

Yarın devam edeceğiz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.