1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Bozkır’ın Özlemi Turizm Merkezi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Bozkır’ın Özlemi Turizm Merkezi

A+A-

Geçen hafta sonu Konya basını olarak Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün’ün misafiri olduk ve Bozkır’ı gezdik. Adı Bozkır ama yeşili, doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle son yıllarda gelişen kentleşmesiyle giderek ilgisi artan bir Bozkır’la karşılaştık. Devlet ile belediyenin yatırımları ve hizmetleriyle Bozkır’ın çehresinin değişmesi hepimizin ilgisini çekti. Artık tarihiyle ve kültürüyle birleşen ve inşa edilen bir Bozkır’ı karşımızda bulduk.

Anlaşılan Bozkır gelecekte yaşam kalitesi yükselen, ekonomi ve turizmde kalkınan bir yapıya kavuşacaktır. Hak ettiği bir yapıya kavuşarak, şehrimizin örnek ilçelerinden biri olma yolunda sağlam adımlarla ilerleyecektir. Bizleri misafir eden Belediye Başkanı İbrahim Gün’e ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum.

***

Sizlere Bozkır ilçesini her yönüyle anlatmak istiyorum. Orta Torosların eteğinde kurulan ve eski bir yerleşim yeri olan Bozkır, toplumları barındırarak birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İsauralılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Anadolu Beylikleri ve Osmanlılar gibi farklı devletlerin hüküm sürdüğü Bozkır’da, bu toplumların bırakmış olduğu tarihi ve kültürel eserler vardır. Bu yönüyle de turizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak belediye başkanının gayretlerine rağmen yeterince tanıtımı ve gerektiği kadar ilginin gösterilmemesi nedeniyle Bozkır bu alanda hak ettiği noktaya gelememiş. Bozkır’ın bence en önemli özelliklerinden bu yönünü tanıtmak ve turist kafilelerini buraya çekmek için hepimize bir görev düştüğü kanaatindeyim. Bozkır’da geçim genelde tarım ve hayvancılık üzerine. Elma, kiraz gibi meyveleri ile de ünlü olan ilçede, bu alanlarda kooperatifçilik yaygınlaşıyor. Bunun yanında tarıma dayalı imalat sanayi yatırımı yoktur. Yerli susama dayalı tahin üretimi geçmiş yıllarda gelişmiş ve Bozkır meşhur tahinin de markası oluşmuştur. Bundan dolayı bu ilçemiz ciddi anlamda bir istihdam oluştururken, ekonomik olarak da önemli oranda bir katkı sağlıyor. Diğer taraftan halkoyunları ve türküleriyle de bilinen Bozkır’ın meşhur Aslan Mustafa’m Türküsü (Aslan Mustafa’m her ne kadar oyun havası olarak günümüze gelse de aslında çok anlamlı ağıttır) ve halk oyunlarıyla da tüm Türkiye’de ünlüdür.

***

Konya ve ülkemizin özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerinde 250 bine yakın Bozkırlı’nın bulunması yönüyle de önemlidir. Hatta dışarıdaki Bozkırlılar iş dünyasında bir güç oluşturmuşlardır. Belediyecilik anlamında da Bozkır’a önemli yatırımlar ve hizmetler kazandırılmıştır. 2014 yerel seçimlerinde göreve gelen Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün ‘Bozkır’ı Şehir Yapacağız’ sloganıyla yola çıktığını dile getirerek, Bozkır’ı şehir yapmada önemli mesafeler aldıklarını, önemli yatırımlar ve hizmetler kazandırdıkların ve emeğe geçen herkese teşekkür ettiğini söylüyor. Özellikle sosyal anlamda büyük hareketlilik kazandığından son yıllarda giderek ilçede cazibenin arttığı görülüyor. Bozkır'ın bir önemli yanı da turizmdir. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan Bozkır adeta bir turizm mekânıdır. Bu mekânlardan birisi de Zengibar Kalesidir. Turizm potansiyeli sadece tarihi kalıntılar olarak da değerlendirilmemelidir. Tahini, elması, Aygır Pınarı, Çarşamba Çayı, doğal güzellikleri ile de çok sayıda sportif ile yürüyüş aktivitelerine ve yayla turizmine kadar birçok özelliklerinin yanında, şehirden uzaklaşmak isteyenler için dinlenebileceği eşsiz bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı da mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir ilçedir. Özellikle Belediye Başkanı İbrahim Gün’ün Bozkır’ı bir turizm kenti kimliğine kavuşması için gösterdiği çabası dikkatimi çekti. Umarım Bozkır, turizm kenti kimliğine kavuşur. Hak ettiği yere gelir. Bozkır ve Bozkır halkı bunu hak ediyor diye düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda Bozkır'ı daha da güzelleşecek ve kalkınacaktır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.