1. YAZARLAR

  2. Furkan Er

  3. Bozkurt ve Türkler
Furkan Er

Furkan Er

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bozkurt ve Türkler

A+A-

Bozkurt, Türklerin tarih sahnesine çıktığı günden bu yana, kutsallığını korumuş bazen bir kurtarıcı, bazen bir yol gösterici olarak Türk kültüründe önemli bir yere sahip olmuştur. Öyle ki Türk mitolojisinde, Türklerin atası olarak karşımıza çıkmıştır. Peki, neden başka bir hayvan değil de kurt Türklerle özdeşleşmiştir? Bunun sebebi açıktır bozkurtun esareti kabul etmeyen yapısı Türklerin esir olmaktansa ölmeyi yeğlemeleri kurt ve Türk’ün aynı karakterde olduğunu ortaya koyar bu nedenledir ki Türkler kutsal olarak kendileri gibi özgür yaşamayı seven kurdu seçmişlerdir. Hayvanları kutsallaştırmak sadece Türklere özgü değildir. Her devlet inancına, yaşadığı ortama ve milletlerinin kişiliğine göre bir hayvanı kendilerine sembol olarak seçmiştir. Rusya’da ayı, Hindistan’da inek, İngiltere’de aslan, Çin’de panda kutsal olarak görülmüş ve bu ülkelerin kültürlerinde yerini almıştır.

***

Bozkurt sembol olarak çoğu Türk devletleri tarafından kullanılmıştır. Kimi zaman paralarda kimi zaman devletin bayrağında karşımıza çıkar. Bozkurt işareti de çok eski çağlardan bu yana Türkler tarafından benimsenmiştir. Hun, Kıpçak ve Peçenek Türkleri bu işareti Türk olduğunu belirtmek ve selamlaşma olarak kullandığı bilinmektedir. Çin’de bulunan bozkurt işareti yapan Türk hakanı heykelin de de zafer işareti olarak kullanılmıştır. Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere bozkurt ve bozkurt işareti tarihi süreç içinde Türklerin kültürel bir öznesi olarak günümüze kadar gelmiştir.

***

Günümüzde çoğu kültürel kayıplarımız gibi bozkurt ve simgesi de kaybolmaya yüz tutmuş ve önemsenmemeye başlamıştır. Bunda bazı kişi ve siyasi zümrelerin payı elbette ki vardır. Bozkurt işaretini siyasi çıkarlara alet ederek Türk’ün kutsalı olmaktan uzaklaştırıp, siyasi partinin ve onu destekleyen üyelerinin işareti olmasını sağlamışlardır. Bu, Türk tarihine ve kültürüne vurulan en büyük darbelerden biridir. Bir yerde bozkurt işareti yapan birini gördüğümüzde ilk akla gelen bu kişini Türk olduğu değil de bir siyasi partinin üyesi olduğuysa Türk’ün bir kültürü daha yok olmaya yüz tutmuş demektir. Kendine kutsal bir hayvan seçen diğer ülkelerin hiç birinde bu semboller kişisel çıkarlar için kullanılmamış, o ülkenin bir simgesi olarak görülmeye devam etmiştir. Ancak Türk milleti her zaman olduğu gibi kendi eliyle kendi kültürünü yok etme çabası içindedir. Bunun sebebi bazen bilgisizlik bazen de umursamazlıktır. Tarihine kültürüne değer vermeyen ancak diğer milletlerin yaşam tarzına özenen bir milletten de başka bir şey beklemek oldukça abestir.

BOZKURT TÜRK’ÜN SEMBOLÜDÜR!!!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.