Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Bir Milattır

A+A-

Yıllar önce ortaya çıkan bir hayal idi. Önce fikir oldu, üzerinde uzun uzun tartışmalar yapıldı. Sonra projeye dönüştü ve sonunda gerçekleşti. Türkiye’nin ilki olan Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin temelinin atılması bir milattır… Duamız başarı ile tamamlanması ve işletilmesi içindir.

*

Karşı fikirlere de saygım var elbette, eleştirileri de dinlemeliyiz ama kaza riski var diye teknolojiye kapılarımızı kapatamayız, karşı duramayız.. Kullandığımız hangi teknolojik imkân veya kolaylık yanında kaza riski getirmiyor?

*

Uçaklara düşüyor, düşebilir ama herkes binmeye devam ediyor. Cep telefonları radyasyon yayıyor, hiç kimse de elinden bırakmıyor. Trafik kazaları her gün onlarca can alıyor ama herkes araçlarına binip trafiğe çıkmaya devam ediyor.

*

Nükleer enerjinin kazası, bunlardan daha yüksek zarar verir. Kabul ediyorum. Teknoloji gelişirken, risklere karşı tedbirler de birlikte gelişiyor… İlk nükleer santralimizin en yüksek güvenlik tedbirleri ile yapıldığına inanıyor ve bu sistemin liyakat sahibi ellere emanet edilmesini bekliyorum.

*

Sanırım 1994 yılı idi, bir Almanya seyahatimde yine böyle nükleer enerji tartışması vardı. Anlatılan bir fıkraya çok gülmüştüm; Çevreye duyarlılığı ile bilinen yeşillerin bir üyesi şöyle demiş; “…fişi, prize takınca elektrik geliyor zaten, bu tehlikeli santralleri kurmaya ne gerek var? Anlamıyorum...” Çok gülmüştüm. Bizde böyleleri yoktur umarım.

*

Hatırladığım bir başka hikâye Türkiye’den. Yine nükleer enerji konusunda tartışmaların yaşandığı bir dönemde, 15 yıl mı 20 yıl mı? Kaç yıl önceydi hatırlamıyorum. Hürriyet gazetesi bir haber yaptı; “…Japonya filanca nükleer enerji santralini kapattı… Japonya nükleer enerjiden vazgeçerken Türkiye’nin nükleer enerjiye yatırım yapması yanlıştır…”

*

Haberi okuduğum yerde bırakmadım ve aslını araştırdım. Evet, haber doğru idi. Japonya filanca nükleer enerji santralini kapatmıştı… Ama Japonya yeni nesil bir nükleer enerji santralini daha açtıktan sonra eskimiş olan filanca nükleer santralini kapatmıştı. Hiç gülmedim… Kapatılan santrali haber yapan gazetenin, yerine açılan santrali yazmaması çok manidar…

*

Bu tür saptırmalar, çarpıtmalar, yönlendirmeler medyanın her iki tarafında da var maalesef… Bize düşen ise aslını araştırmak, hemen gaza gelmemek olmalı.

*

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Zeytin Dalı Harekâtı’ndaki başarısı ardından gelen ekonomimizde rekor büyüme oranı ve onu takip eden ilk nükleer enerji santralimizin temel atma töreni… Göğsümüzü kabartıyor… Sebep olan, emek veren herkese müteşekkirim, Allah razı olsun.

*

Sahnedeki bu başarı perde arkasında bir yerlerde yalan üzerine dünya kuran kandırıkçı hainlerin ideolojik kurgularına ve onlara kanan siyasilerimizin siyasetine alet edilmesin. İnşallah…  Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.