1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Bu Cılız Sesi Duyar mı Başbakan?
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Cılız Sesi Duyar mı Başbakan?

A+A-

1994 yerel seçimlerinde önünüzü kesmek isteyen erk sahibi gurupların malûm medya eliyle çıkardığı “gecekonducu Erdoğan” haberinin de rüzgârı ile yarıdan fazlası gecekonducu olan İstanbul’a belediye başkanı oldunuz anketlerde üçüncü sırada görünmenize rağmen.
Attıkları iftira ile sizi durdurmak yerine ekmeğinize yağ sürdüğünü anlayan “ferasetsiz ve adaletsiz erk sahipleri” sizin belediye başkanı olmanızı hazmedemedi ve ottan bir sebep ile mahkûm ederek, haksızca hapse attı.
Hapisten çıktığınızda kendi çabanızla sağlayamayacağınız kadar meşhurdunuz ve tüm Türkiye’nin gözünde haksızlığa uğramış, mağdur olmuş bir vatandaş olarak sempati kazanmıştınız.
Öyle ki dönemin erk sahipleri tarafında olup da feraset sahibi olanlar bile size sahip çıktılar. Bu milletin mazlum ve mağdur insanın yanında olma duygusunun da desteği ile kısa zamanda Başbakan oldunuz.
Ancak bugün erki elinde tutan biri olarak mağdur ettiğiniz birilerinin de gelecekte ülkemizin kaderini etkileyeceğini unutmayınız. İyi bir Müslüman olarak kendinize yapılmasını istemediğinizi başkalarına yapmayınız.

 

Sağlam bir insan, 80 kilo ve 1,80 boyunda ama 3 gramlık bir dişi ağrıyınca, 80 kiloda 3 gram nedir ki deyip ihmal mi ediyor yoksa o 3 gramcık diş için tedavi peşine mi düşüyor?
Değil camiye evimize bile ayakkabı ile girmeyen bizler, camiye ayakkabısını çıkarmadan giren hatta elinde alkol taşıyan eylemcilerin bu terbiyesizliğindeki payımızdan dolayı utanmamalı mıyız? Bu çocuklar da bu devletin okullarından mezun olmadı mı? Hiç değilse bir genel kültür bilgisi olarak da mı öğretemedik bunu? Çapulcu bunlar, kalanlar bana yeter diyerek hayat devam eder mi?

Demokratik bir eylemde, ortamı geren, provoke eden, kabul edemeyeceğimiz ahlaksız ifadeleri kullanan hain guruplar ile bunların tuzağına düşen “ferasetsiz ve bilgisiz” gençleri ayırıp almak ve demokrasiye temiz bir zemin hazırlamak devleti yönetenlerin görevlerinden değil midir? Hainler görevini yapıyorsa hükümet de görevini yapmalı.
Çoğunluğu Konya’da kurulmuş olan holdingleri, doğrusuna yanlışına bakmadan “yeşil sermaye” diyerek engelleyen ve ellerindeki gücün verdiği gözü dönmüşlük içinde bu ülke için gereken bir çok yatırımı da toprağa gömdüklerini fark etmeyen “ferasetsiz” erk sahiplerinden farklılık gösterecek misiniz? Yoksa siz de mi yakacaksınız kurunun yanında yaşı?

“Yaradılanı severiz Yaradandan ötürü” diyorsunuz. Bunun gereğini yerine getirmenizi bekliyoruz. Bu ülkeyi gerçekten seviyorsanız; insanımızı güdülen sürüler olarak görenlere, seçimden seçime “biroy” kadar değer verenlere engel olup, düşünen “birey”ler olarak gelişmeleri için ortam hazırlayınız.
Bu ülkeyi gerçekten seviyorsanız; gönlünüzde yatan başkanlık sistemine geçmeden önce, lütfen siyaseti temizlemek, kalitesini artırmak üzere, kendisine, geçmişine güvenen insanları siyasete çekecek bir düzenleme ile dokunulmazlıkları kaldırınız.
Milletine değil de parti başkanına tabi vekiller ile bu ülke ne kadar gelişebilir? Ekonomide kötü paranın iyi parayı kovduğu gibi, “siyasette kötü adamın iyi adamı kovmasına” izin vermeyiniz.

Su gibi alkol içilen Rusya’da bile alkol satışı, kullanımı kurallara bağlanmış, gece 23’den sonra alkol satışı duruyor. Bizim de alkol düzenlemeleri yapmamız çok yerindedir. Ancak “yasak” boyutuna getirmenin, çevre ülkelerdeki tecrübelerden ders alarak, insan karakterine ikiyüzlülüğü nasıl yerleştireceğini, toplumu nasıl çürüteceğini dikkate alıp, “kaş yaparken göz çıkarmaya” izin vermeyiniz.
Çünkü iyi nesil;
* İslam’ın evrenselliğini idrak eden ve bunu taşıyabilen bireyler ile kurulabilir.
* Dinimiz İslam’ın insanı korku ile değil de bilgi ile, sevgi ile yönlendiren bir sistemi desteklediğini bilen bireyler ile kurulabilir.
* Bulamadığı için içki içmeyen mi iyi Müslüman’dır, yoksa bulabildiği halde içki içmeyen mi? sorusuna doğru cevabı verebilenler ile kurulabilir.
Yoksa başkan da olsanız, padişah da, huzur bulamazsınız bu vatanda.
yarın devam etmek üzere…. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.