1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bu Cılız Sesi Duyar mı Başbakan? (2)
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Cılız Sesi Duyar mı Başbakan? (2)

A+A-

Dün “başkan da olsanız, padişah da, huzur bulamak için bu vatanda, insana yatırım yapınız, gerçekten seviyorsanız bu ülkeyi, insanımızı güdülen sürüler olarak görenlere, seçimden seçime ‘biroy’ kadar değer verenlere engel olup, düşünen ‘birey’ler olarak gelişmeleri için ortam hazırlayınız” demiştik.
Bu tatsızlıkların tekrarlanmaması için, iyi bir nesil için, iyi bir gelecek için “iyi” iyice bir tanımlanmalı bence.
Acizane önerim iyi neslin temelinde şunlar olmalıdır:
* doğru soruları sorabilecek, sorulanlara cevap verebilecek kadar “bilgi”,
* doğru bildiklerini uygulayabilecek kadar “cesaret”,
* konuşanın kahraman mı, şarlatan mı, hain mi olduğunu anlayacak kadar “feraset”,
* bildiklerini en az bir yabancı dilde anlatabilecek kadar “eğitim”,
* ben bilmem hocam bilir demeyecek kadar “bilinç ve karakter”.
Bu iyi nesil:
* İslam’ın evrenselliğini idrak eden ve bunu taşıyabilen bireyler ile kurulabilir.
* İslam’ın korku ile değil, bilgi, sevgi ve paylaşım ile geldiğini bilen bireyler ile kurulabilir.
* Yasakların zoruyla değil kendi iradesi ve takvası ile doğru yolda kalan bireyler ile kurulabilir.
Faiz lobisinden şikâyet ediyorsanız, Osmanlı’yı da yıkan ve meydanı faizci lobisine bırakan “bize ait fikir mikropları” ile mücadele başlatınız önce. Faizi, Kur’an-ı Kerim’e göre anlamaktan uzak, tanımını bile yapamayan imamların diliyle faizden kaçan halkın tasarrufları nasıl oluyor da bize faiz ile borç veren ülke ekonomilerini bedavadan finanse ediyor? Lütfen araştırsın danışmanlarınız.
Faiz lobisi istemiyorsanız, halkın tasarruflarının iş dünyası ile buluşabileceği yerel borsaların kurulması için çalışmalısınız.
Neslin çapulculaşmasını istemiyorsanız, işsizliği çözmek için, ama önce okullardan mezun ettiği halde iş bulacak kadar vasıf veremeyen eğitim sistemimizi düzeltmek için çalışmalısınız.
Yerel medyayı teşvik etmelisiniz. Gücü tabana yayınız ki faiz lobisi çok sayıda medya kanalını bu kadar çabuk manipüle edemesin. Ama az sayıda medya kanalını yönetme kolaylığı size de cazip geliyorsa sonuçlarına katlanmanız gerekir zira gün gelir hesap döner, sap döner keser döner.
Bir dış ticaretçi olarak 24 yılda 40 ülke tecrübesi ile rahatça söyleyebilirim ki; dış dünyada artan itibarımızdan gururlandık. Ama rüzgâr hep aynı yönden esmiyor. Geçen hafta yurt dışından beklediğimiz çok sayıda müşterimiz seyahatini iptal ederek, İstanbul’a sektörün en büyük fuarına gelmediler. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine inanan birisi olarak bundan endişe duyuyorum.
Sadece 2 haftalık patırtı bile Türkiye’ye imrenerek bakan, güvenen insanları bir ceylan gibi ürkütmeye yetti. Bu hassasiyeti anlamanızı bekliyoruz.
Son 10 yılda ekonomide yaşadığımız istikrarın getirdiği büyüme ile yollarımız ile ve hızlı trenlerimiz ile gururlandık. Yapanlara, sebep olanlara duamızı eksik etmedik.
Ama insanımızın aynı hızda gelişmediği için üzülüyoruz. Çünkü sizi mağdur eden “ferasetsiz ve zalim erk” sahipleri gibi düşünen, İslam için size oy verdiğini söylediği halde, İslam’ın sevgi, şefkat ve toleransını sindirememiş, farklı düşünüp itiraz edenlere, cevabını bilemediği soruları soranlara şiddet ile karşılık vermeyi tasvip eden, basit anlaşmazlıkları kutuplaşmalara çeviren kitleler çoğalıyor civarınızda.
Daha da üzücü olanı; başbakan olarak “sizin yüz bin toplayacağınız yerde ben milyon toplarım” demenizi, “bize oy veren yüzde elliyi evlerinde zor tutuyoruz” demenizi size oy verenler bile hazmedebilmiş değil, anlamlandıramıyorlar hala.
Unutmayınız, bu millet karnını doyurdu diye, iş verdi, ekmek verdi diye size oy verir ama kimsenin kuklası, kölesi, oyuncağı olmaz. Gerekirse kolunu keser diyetini öder özgürlüğünden vazgeçmez.
Çünkü bazı milletler gibi, Fransız’ın, İngiliz’in, ABD’nin, İsrail’in desteği ile haçlı emellerine hizmet eden projeler bazında yapay olarak “millet edilmiş” değildir, kendi iradesi ve kanı ile millet olmuştur ve İslam uğruna en büyük cihadı yapan, haçlı ordularına karşı en çok şehit veren millet olmanın gururunu taşımayı bilir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.