1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. Bu Gemi Kaçmaz “İlk kitabımı yazmak 40 yılımı aldı.”
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Gemi Kaçmaz “İlk kitabımı yazmak 40 yılımı aldı.”

A+A-

Paulo Coelho

***

Senaryo yazımının öncü isimlerinden olan Syd Field’in eserleri 400’e yakın okulda kaynak kitap olarak okutulmaktadır. Eserleri arasında en bilineni “Senaryo: Senaryo Yazımının Temelleri” kitabıdır. Yazar bu kitabında sinema filmi senaryosu yazımının inceliklerini anlatmakta ve bu işin dinamiklerini ortaya koymaktadır.

Kitapta, senaryonun Kuruluş, Yüzleşme ve Çözülme bölümlerinden oluştuğu, ideal senaryonun 120 sayfa civarı, ilk ve son bölümün 30’ar sayfa, Yüzleşme bölümünün ise 60 sayfa olması gerektiği vurgulanır. Tabi ki bu sayılar yaklaşık değerlerdir ve bölüm isimleri başkaca kaynaklarda farklılık göstermektedir.

“Yazmak, kendinize sorular sorma ve yanıtları bekleme yeteneğidir.” der yazar. Sorulan soruların ‘neden’ sözcüğü ile değil ‘ne’ sözcüğü ile başlaması gerektiğini tavsiye eder Field. Örneğin karakterim bunu neden yapıyor değil, karakterimin bu şekilde tepki vermesine ne sebep oluyor sorusu sorulmalıdır. Ya da bu sahnenin amacı ne? Neden sorusunun cevabı birden çok doğru cevabı içerebilir fakat ne sorusunun cevabı belirgin bir yanıtı ima eder.

Kitapta çeşitli başlıklar bulunmakta. Her bir başlık senaryo yazımı için altın değerinde öğütler içermekte. Örneğin ‘Bitişler ve Başlangıçlar’ bölümü şu şekilde sonlanmakta: Senaryonuzun bitişini belirleyin, sonra açılışınızı tasarlayın. Açılış için ana kural şu: Hikâyenizi harekete geçiriyor mu? Ana karakterinizi tanıtıyor mu? Dramatik önermeyi ifade ediyor mu?

Ünlü yönetmen James Cameron’un 1997 yapımı 11 dalda Oscar Ödülü sahibi ‘Titanic’ filmini ele alalım. Film batık vaziyetteki bir geminin enkazı üzerinde yapılan çalışmalarla başlamakta. ‘Meraklı köpek’ denilen elektronik cihaz ile Titanik içinde araştırmalar yapılmakta. Meraklı Köpek, yemek odasından geçer ve yatak odasına girer. Kilitli bir kasa bulur. Kasadan bir tablo çıkmıştır. Bir sonraki sekansta Titanik gemisinde araştırma yapanların TV röportajını bir kadının izlediği görülür. Bu kadın, gemiden sağ kurtulmayı başaran, hikâyenin anlatıcısı ve filmin baş kadın karakteri olan Rose DeWitt Bukater’dir.

‘Titanic’ filmi gerçek bir olaydan uyarlama bir senaryoya sahiptir. Yani gerçekte de Titanic adlı bir gemi vardı. Sonraları insanoğlu eliyle Titanic’ten çok daha büyük gemiler inşa edilse de yapıldığı dönemin en büyük gemisiydi Titanic. Fakat bu büyük ve “Tanrı dahi batıramaz.” denilen gemi ilk seferinde batmıştır. Geminin bu ilk ve son seferi için 2224 yolcu bileti satılmıştır. O batık gemide 2223 yolcunun olduğu tespit edilmiştir. Sefere kötü hava koşulları nedeni ile yetişemeyerek gemiyi kaçıran kişi Besim Ömer Akalın adında bir Türk’tür.

Sinema peşine milyonların takıldığı devasa bir gemi… Titanic’i kaçırdık sorun değil varın bu gemiyi kaçırmayalım. ‘Titanic’i biz çekemedik varın daha güzellerini biz çekelim.

***

“Bir yazar olmak istiyorsanız, yazın”

Epiktetos

 

Kültür Sanat Günlüğü

*Meram Belediyesinin düzenlediği “Dilimiz Kimliğimizdir Liseler Arası Tiyatro - Kısa Film Yarışması” başvuruları 23 Kasım 2017 tarihine kadar devam edecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.