1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bu Gençler Harika
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Gençler Harika

A+A-

Geçen hafta, Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat İşletme Fakültesi, Uluslararası Ticaret Topluluğu’nun organize ettiği “Uzaktan Yakın Söyleşiler” adlı çevrimiçi bir  toplantıya  katıldım. Gençler boş durmuyor, değişime anında tepki veriyor ve uyum sağlıyor. Çok umut verici…

*

Sağlıkçılar hariç hemen hemen her meslek grubunun evine kapanmak zorunda kaldığı günleri geride bıraktık ama henüz tehlikeyi de atlatabilmiş değiliz. Salgın bu şekilde devam ederse ne yapabiliriz? Ne yapmalıyız? İşte Uluslararası Ticaret Topluluğu’nun öğrencileri bu soruları sormuşlar ve harekete geçmişler. Birilerine danışmak, görüş almak, düşünce geliştirmek ve tedbirler üretmek üzere böyle bir toplantı organize etmişler. Çok heyecan verici…

*

Toplantı ama toplanmadan. Herkes evinde, odasında, fabrikasında, ofisinde ve hatta ben yollarda… Korona salgını yüzünden ertelenmiş ve gecikmiş Yunanistan yolunda. Vizelerimiz hazır ama bir de özel izin bekliyoruz hala… Yolculuk halinde, internet bağlantısında biraz zorluk yaşasam da, katıldım toplantıya. Böyle bir toplantıyı mümkün kılan çevrimiçi teknolojiler ile biz emekli olduktan sonra tanıştık ancak gençler henüz öğrenciyken kullandı bu teknolojiyi. Üstelik kafayı sıyırmadan.

*

Bilgi ile düşünen gençler araştırır, öğrenir, düşünür ve tekonoliyi anlar. Anlamakla da kalmaz daha iyi teknolojiler geliştirebilir. Oysa bilgi yerine malümat ile düşünenler, öğrenmek yerine kananlar bazı teknolojileri anlamakla yetinir ve orada kalır bunlar. Biraz zorlasalar Allah muhafaza, başbakanlık da yapmış olan bir siyasetçimizin ifadesi ile kafayı sıyırırlar…

*

Haksızlık etmeyelim bu sorun, bu yetersizlik o gençlerin suçu değildir. Gençlerin bilgi ile malümat arasındaki farkı anlamalarını, bilgi üreterek düşünceden projeye giden süreçleri geliştirme ve yönetme becerileri kazanmalarını sağlayacak bir eğitim sistemi ile böyle sorunlar kolayca aşılacaktır. Kimsenin kafayı sıyırmasına gerek yoktur. Teknoloji ile toplanmadan toplantı organize eden gençler de bunun ispatıdır.

*

Uluslararası Ticaret Topluluğu gençlerinin organize ettiği, Uzaktan Yakın Söyleşiler’de konu, Covid19 salgınının “Dış Ticaretimize ve Dünya Ticaretine Etkileri” idi… Söyleşinin diğer konuğu olan Nail Şencan Bey dolu dolu profesyönel bilgi birikimini ve tecrübesini aktardı. Ben de dilim döndüğünce, internet bağlantısı izin verdiğince katıldım bu bilgi paylaşımına. Daha önce tecrübe etmediğimiz bir küresel salgının ticaretimize ve dünya düzenine etkileri hakkında öngörülerimizi konuştuk aslında.

*

Bu harika gençler zaten çözmüşler olayı bu arada. Küresel salgın düzeninde yapılması gerekeni yapmışlar; uzaktan yakın söyleşmek için toplanmadan toplantı yapacak, internet üzerinden çevrimiçi teknoloji ortamını kullanmaya başlamışlar bile. Bize de bu becerinizi ve kullandığınız teknolojileri geliştirin demek kaldı.

*

Bir de teşekkür etmek tabi, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Fatih Mangır’a, Dekan Yardımcısı Dr. Metehan Ortakarpuz’a ve Uluslararası Ticaret Topluluğu Başkanı Sevcan Uslu ile birlikte emeği geçen tüm gençlere, katılan tüm öğrencilere çok teşekkür ediyorum.

*

Gençlerimizi, kullandıkları teknolojileri, yaşam kalitemizi artıracak şekilde geliştirme çabası içinde görmek duası ile selamlar herkese.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.