1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Bu Gidişle Bu Sektör Patlar
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Gidişle Bu Sektör Patlar

A+A-

Yatırım ve kalkınma, istihdam ve işgücü dahası kısaca ekonomi dendiği zaman akla gelen ilk sektör inşattır. İnşaat sektörü her zaman lokomotif sektör olarak nitelendirilmiştir. Ülkemizde inşaat sektöründe işler iyi ise ekonomi canlıdır ve piyasada hareket eksik olmaz. Eğer inşaat sektöründe yanı lokomotifte sıkıntı varsa ülke ekonomisi sıkıntı içinde demektir.

Günümüzde inşaat sektörü çok hızlı ilerlemekle birlikte fiyatlar aldı başını gidiyor. Dar gelirlinin ev sahibi olma hayali suyun üstünde gezerken orta gelirlinin bile ev alma gücünün kalmadığı bir dönemde ne inşaat maliyetleri düşüyor ve ne de çok katlı binaların sayısı azalıyor. Ama nereye kadar gider bu yapılaşma daha doğrusu bu betonlaşma

***

Kentin geleceğini ipotek altına alırcasına verilen yüksek katlı bina ruhsatları bu konuyla ilgilenenlere bir rant kapısı olsa gerek dur durak bilmiyor. Kentin yöneticileri basın toplantılarında reklamlarda bilboardlarda metrekareye düşen yeşil alan miktarını şu kadardan şu kadara çıkarttık diye adeta böbürlenerek anlatıyor ve havalara giriyorlar ama metrekareye düşen insan sayısındaki artıştan kimse bahsetmiyor.

Ülkemizin lokomotif sektörü olan inşaatın elbette önemle takip edilmesi ve hareketin sürekliliğinin sağlanması elzemdir. Ancak bunu sağlarken de denetim ve insanların alım gücü ile kentin geleceği unutulmamalıdır. Kent merkezinde metrekarede yaşayan insan sayısı onlarla ifade edilir hale geldikten sonra uzaklarda orman kurmanın çok faydalı olacağını sanmıyorum.

***

Sözün kısası son yıllarda kat yüksekliği ile fiyatların yarıştığı bu sektöre gereken denetim ve düzenleme getirilmezse bu sektör patlar ve bu patlama da ekonomide büyük yaralar açar.

Daha ferah ve yeşil alanı çok düşük katlı binalarda yaşayanı fazla ve herkesin başını sokabileceği bir ev sahibi olduğu günlerde buluşmak dilek ve temennisiyle hoşça kalın…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.