1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Bu Hesabı Kim Verecek?
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Hesabı Kim Verecek?

A+A-

24 Haziran seçimlerinin sonuçlarını herkes gibi biz de gördük. Hemen hemen herkes bu konuda çeşitli yorumlar yaptı. Kimileri vatandaşın ağzından eleştiride bulundu, kimileri de eleştirir gibi sözler sarf etti. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yapılan eleştirilerin odağında Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Tahir Akyürek yer aldı. Doğru ya da yanlış diye tartışmanın bir anlamı yok. Bugün Tahir Akyürek eleştirmenleri dün ‘Sayın Başkanım’ diyerek ceket düğmeliyorlardı. Biz eleştirdiğimiz zaman da adımız ‘Bay Muhalefete’ çıkıyordu. Tahir Akyürek doğru ve yanlışlarıyla bugün Konya Milletvekili…  Doğru yapıldıysa yapanları alkışlamak, yanlış yapıldıysa yine yapanları eleştirmek lazım gelmez mi? Tahir Akyürek bütün bu olumsuzluklara karşı kısacası her şeye ve herkese karşı bunu başardıysa helal olsun, demek büyük adammış! Peki, Tahir Akyürek neden hep eleştiri konusu? Çünkü diğerlerini eleştirmek kimsenin aklına gelmiyor veya getirilmiyor.

***

AK Parti’nin tek temsilcisi Tahir Akyürek olmadığına göre o zaman bu kayıpların bir sorumlusu olmalı ve bunun hesabını da vermelidir. Türkiye’de milletvekili sayısı 550 iken AK Parti 330 vekil sayısına sahipti.  Milletvekili sayısı 600’e yükseltildi ve kazanılan vekil sayısı 295 oldu. Aradaki farkı siz hesap ediverin bir zahmet. Bu bir yenilgi ya da en azından önemli bir kayıp değildir de nedir? Savunma tarafında olanlar hemen diğer siyasi partilerin kayıplarını öne sürecek türlü bahanelere sığınacaklar. Ancak bu bir çıkış yolu değildir.

Sorumlu Kimler?

Konya’da yaşadığımıza göre ve Konya ülke siyasetinin şekillenmesinde önemli bir rol üstlendiğine ve herkes tarafından da bu böyle değerlendirildiğine göre konuya Konya açısından bakmak gerekir. Konya’da 550 milletvekilin olduğu dönemde 12 vekil kazanan AK Parti sayı 600’e yükselince 10 milletvekili kazanabildi. Hem de eskiden tek başına şimdi ise ittifakla… Ben burada suçlu değil suçluları arıyorum ve artık ‘Kral Çıplak’ demenin zamanının geldiğini düşünüyorum. AK Parti’ye 7 Haziran seçimlerinde verilen mesaj algılanmamış ve hazirana alınan zorunlu başarı kendi başarısı gibi görülmüş ve üzerine yatılmıştır. Şimdi yine aynı durum söz konusudur.

***

AK Parti maalesef gönüllüler partisi olmaktan uzaklaştıkça kayıp vermeye başlamıştır. Recep Tayyip Erdoğan’ın kredisini kullananlar kartın limiti dolunca hemen kayıp vermeye başlamışlardır. AK Parti gerçek kimliğine kavuşmalıdır. Yoksa geçmişte yaşananlar gibi eriyerek yol almak için çırpınır hale gelmekten kurtulamaz…AK Parti’nin yönetiminde görev alanlar en küçüğünden en büyüğüne kadar ‘En doğrusunu siz bilirsiniz’, ‘Elbette efendim doğru söylüyorsunuz’, ‘Tabii ki sizin söylediğiniz doğru’ mealindeki sözleri lugatlarından çıkararak doğruları ifade ederek artık ‘Kral Çıplak’ diyebilmelidirler. Aksi takdirde partinin yıpranması devam edecek ve bu yıpranma Recep Tayyip Erdoğan’ı da olumsuz yönde etkileyecektir.

Diyeceksiniz ki seçimlerde sadece AK Parti mi kaybetti. Hayır, kaybedenleri biliyoruz.  Şişirilenleri ve balon gibi sönenleri de biliyoruz. Kimlerin kimlerle ittifak yaptıklarını da biliyoruz. Ama önemli olan onların durumu değil. Çünkü onlardan zaten başarı bekleyen yoktu ki… Başa dönecek olursak, bu seçimlerde AK Parti önemli ölçüde kayıp vermiştir ve bunun hesabını da birileri vermelidir. Hesabını veremeyenler de makamları işgal etmemelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.