Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Kadar mı Zor?

A+A-

Korona virüs salgını herkesi evine kapattı. Bu şartlarda çalışmak zorunda olanları özellikle de risk altında çalışan sağlıkçıları saygı ile anmak, aklımızdan çıkarmamak gerekiyor, tabi bir de çalışmak zorunda olduğu halde evine kapanan ve muhtaç duruma düşenleri.

*

Evdekiler, evlerindeki TV penceresinden dışarıda olanları izliyorlar. Ellerindeki akıllı telefonlar ile izlemekten fazlasını da yapıyorlar, dışarı çıkmadan dışarıda oluyorlar, olaylara karışmadan olayların içinde oluyorlar, haber alıyorlar haberdar oluyorlar, iletişimi açık tutuyorlar. İyi ki var bu teknolojiler. İçeri kapanan insanları dışarıda tutarak bir tür psikolojik destek veriyorlar. Sosyal medya evimizde, elimizde bu sayede. Bunlar büyük nimet, kıymetini bilmek gerek.

*

Akıllı telefonlar grup sohbetlerine de ortam sağlıyor. Anlık mesajlar ve görüntülü konuşmalar ile iletişim devam ediyor. Dünyanın neresinde olursa olsun arkadaşlar, akrabalar, meslektaşlar, hemşehriler, herkes parmağın ucunda, burnunun dibinde sanki.

*

Ne büyük bir imkan, bu imkanı nasıl değerlendirdiğimiz daha önemli tabi, eğitim, iş, sağlık, haber, dedikodu, siyaset, iletişim vs…

*

Özellikle sosyal medya bir bilgi alışveriş ve haberleşme imkanı ancak kendi görüşünü kabul ettirme ve baskın çıkma derdine düşen bazı kifayetsiz muhterislerin göze girme çabası ile çıkardığı toz duman altında kirleniyor. Bu imkan bir nimet olmaktan çıkmak üzere. Bilgi ile malumat arasındaki farkı bilmeyen, aldığı haberin doğruluğunu sorgulayacak bilgisi olmayan kalabalıkarın baskısı, haberleri sorgulama bilincinde olanları sosyal medya dışına itiyor. Kimse düşünmüyor mu, sosyal medyada çoğunlukta olmanız haklı olduğunuzu göstermiyor, sadece kalabalık olduğunuzu gösteriyor. Peki bu ne işe yarıyor?

*

Akıllı telefonlarımızdaki gruplar da öyle, bir arkadaş soru soruyor, diğer arkadaş cevap vermek veya görüşünü bildirmek yerine veryansın ediyor, soruyu çarpıtıyor, soru soranı suçluyor, soru sormak kötü bir şeymiş gibi davranıyor… Bu imkanı medeni bir iletişim ortamına çevirip tartışarak bir sonuca ulaşmak yerine kavga çıkarıyor. Ya kendisi gruptan çıkıyor ya da soru soranı sorduğuna pişman ediyor..

*

BizBizeYeteriz günlerinde bu ayrılıklar kime, ne işe yarıyor? İletişim imkanlarını kendi anlayışı ile sınırlı tutmaya çalışanlar, medeniyet kurmanın temel aracı olan iletişim nimetine sahip olan tek canlı türü insanın hangi seviyesinde konuşuyor? Hakikati ortaya çıkarmak için konuşmak varken, haklı çıkmak için konuşarak kime hizmet ediyor? Kimin hizmet ederse etsin, topluma millete bir yarar sağlamıyor. Yüce dinimizi,  siyaset alet etmeden konuşmak zor mu geliyor? Tarafsız bilimi siyasete alet etmeden konuşmak zor mu geliyor?

Her konuyu siyasete bağlamadan insanca ve insanlık adına konuşmak bu kadar mı zor?

*

“Aldığı bir haberi, doğruluğundan emin olmadan başkalarına yaymak Müslümana yalan olarak yeter” diyen Sevgili Peygamber (SAV) efendimizi anlamak bu kadar mı zor? Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.