1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Bu Kelebekler Masum mu?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Kelebekler Masum mu?

A+A-

Hafta sonunda ajanslara düşen bir haberde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde hava sıcaklıklarının etkisiyle kelebek istilası görüldüğü bildiriliyordu. Bilhassa Başaran ve Ayvalık köylerinde ‘sokağa çıkılamayacak kadar’ kelebek görülmesi, ‘her türlü ihtimal göz önünde bulundurularak’ dikkatle incelenmelidir. Hadise geçen yıl Konya’da da yaşanmış şehirden sürüler halinde kelebek geçmişti.

Tokat, Çorum, Sivas havzasında öldürücü etkisi olan Kırım Kongo kenelerinin yaygınlaşması misali, sürpriz kelebeklerinde taşıdığı yükte hafif pahada ağır yükleri olabilir. Biyolojik devirde bu tür durumlara karşı hassas olmak gerekiyor.

Akçakoca doğalgaz

bölgesi oluyor

Güneyindeki ülkelerin petrol zengini, kuzeyine Rusya gibi ülkelerin petrol ve doğalgaz zengini olmasına rağmen Türkiye topraklarında çağın bu en önemli madenlerinin bulunmaması akla uygun düşmese de onlarca yılımız ‘ele muhtaçlık içinde’ gelip geçti. Fakat son yıllarda teknolojik hamlelerin yanında yer altı maden arama çalışmalarında erişilen seviye mutluluk veriyor. Akdeniz açıklarında ‘milli imkânlarla’ petrol arama çalışmaları devam ederken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Karadeniz’de, Düzce’nin Akçakoca ilçesinde doğalgaz keşfedildiğini ve çalışmaların Zonguldak yöresinde de başlatılacağını söyleyerek dikkatleri Karadeniz’in bu şirin ilçesine yönlendirdi.

Ülkeyi ekonomik zenginliğe götürecek bu keşifler yapılırken ‘Avrupa menşeili’ çevreci kuruluşların altın madeni ve enerji santrallerine karşı geliştirdiği eylemleri de hatırlamak gerekiyor. Yakın bir zamanda Karadeniz’de de ‘Doğalgaz aramalarına karşı çıkan bir platform görmemiz mümkün!

İhanetler bitince

PKK çaresiz kaldı

Onlarca yıldır Türkiye’nin başını ağrıtan, binlerce yuvanın öksüz ve yetim kalmasına sebep olan PKK örgütünün elebaşı Murat Karayılan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin stratejisini bilmedikleri için ne yapacaklarını da bilemediklerini’ söylemiş.

“Bu operasyon geçmiştekilere hiç benzemiyor. Obüsler, uçaklar, casus uçaklar, kobralar her yeri imha ediyor. Haftanin yanıyor. Böyle giderse Keşan Kampı’nı da alıp Batufa'ya yerleşecekler” diyen Karayılan “Bizi bitirecekler, ben de ölebilirim” derken adeta Avrupalı dostlarına yardım çağrısı yapar gibiydi.

TSK’ın 40 kilometre genişlikte bir tampon bölge oluşturarak kendilerine karşı operasyonlarını sürdürdüğünü kaydeden Karayılan’ın “Stratejilerini bilmediğimiz için ne yapacaklarını da bilmiyoruz” şeklindeki sözleri ise geçen yıllara damga vuran ihanetlerin derin izlerini ortaya seren bir ifadeydi. TSK ve polis teşkilatındaki hainler vesilesiyle her türlü operasyonu ince ayrıntılarına kadar öğrenip tedbir alan örgüt her şeyin artık eskisi gibi gitmediğini, gitmeyeceğini görüyor.

Alman gurbetçilere

korona faturası

Dünya ülkelerinin pek çoğu aylardır süren Korona virüs salgınıyla mücadelede çaresiz kalırken Almanya hükümeti farklı ülkelerden tahliye ettiği vatandaşlarına ortalama bin Euro tutarında ‘yol masrafı faturası’ göndermeye başladı. Diğer ülkelerde bulundukları sırada gelişen salgın sebebiyle Alman devletinin sağladığı imkânlarla ülkelerine dönen Almanlar, adreslerine gelen ödeme tebligatıyla ikinci şoku yaşıyor. Daha önce ücretlendirme ile ilgili bilgi vermediği halde sürpriz ödeme emri göndermesini ‘Alman devletinin ekonomik sıkıntıların eşiğinde olduğu’ şeklinde yorumlamak mümkün.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.