1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Bu Nasıl Gündem?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Nasıl Gündem?

A+A-

Türkiye’nin onca sorunu varken, bunları tartışıp çözümler üretmek varken, planlanarak seçilmiş bir fikir bir öneri gündemi anında değiştiriyor, ortalığı toza dumana boğuyor. Polemiğin bini bir para. Düşünmeyi bilmeyen, fikirden proje çıkaracak şekilde müzakere bilmeyen, tek bildiği münakaşayı da kavgaya çevirmekten başka becerisi olmayanlar her şeyi unutuveriyor ve hipnotize olmuş gibi aynı konu üzerinde tartışıyor, hatta tabiri caiz ise tepişiyor.
*
Yıl 2007, Suriye’ye ilk gidişimizde Türkçe bilen bir tercüman getirdiler toplantıya. “Suriyeli din kardeşlerimiz ile daha yakın olmak istiyoruz” sözümü tercüme etmeden önce “ama ben Müslüman değilim, Ermeni’yim” dedi tercüman. Küçük bir şoktan sonra “evet biz Araplar ile din kardeşi olduğumuz kadar Ermeniler ile de dil kardeşi olmuşuz” diyerek toparlamaya çalıştım.
*
Bizim Ermeni ile bir sorunumuz yoktur. Sorun, jeo-politik önemi olan, dünyanın akupunktur noktalarından birisi olan bölgemizde güç sahibi bir Türkiye istemeyenlerin Ermenileri kullanma sorunudur. Bu cümle Kürtler için aynen geçerlidir ve yakın zamanda Suriyeliler için de geçerli olabileceği göz ardı edilmemelidir. Suriye’deki savaştan kaçarak ülkemize sığınanların içine kimlerin karıştığını, kimlerin karıştırıldığını bilmediğimiz için bize düşen tedbiri elden bırakmamak olmalıdır.
*
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERELİM! TOKİ’DEN EV DE VERELİM!

Verelim de önce şu sorulara cevap verelim, sonrası kolay. Suriyeliler, komşumuz, din kardeşimiz, zalim bir yönetim altında eziliyor ve vatanını zalimden kurtarmak için çıkan iç savaşta perişan oluyor. Komşu ülkelere sığınıyor. Bize sığınanlara kapılarımızı açmamak bize yakışmaz, biz misafirperver bir milletiz, paylaşmayı severiz.
*
Soru 1 - Suriye'deki iç savaşta vatanını zalimden kurtarmak için savaşan Suriyeliler var mı? Elbette var! Öyleyse, vatanı için savaşarak ölmeyi göze alan onurlu ve kahraman o Suriyelilere rağmen, kendi öz vatanına sırtını dönüp kaçan Suriyelilere vatandaşlık vermek onurlu Suriyeli din kardeşlerimize haksızlık, ihanet olmaz mı?
Bunu büyüklerimiz düşünmüyor mu? Düşünüyorlarsa bu fikirler, bu öneriler niçin ve kimlerin aklından çıkıyor?
*
Soru 2 - Türkiye’ye sığınan yüz binlerce sağlam, sağlıklı Suriyeliye, çocuklarınız, kadınlarınız bize emanettir, güvencemiz altındadır şimdi gidin ve vatanınızı kurtardıktan sonra alnı açık şekilde gelip emanetlerinizi geri alın demeyi düşünmek yerine bunları TOKİ evleri ile ödüllendirmek nedir? Kaçanı teşvik etmek bize yakışıyor mu?
*
Soru 3 - Bir de bize misafirperver milletsiniz diye gaz verenlere bakalım. Siz misafiri yatak odanızda mı ağırlıyorsunuz? Mazlumlara kapımızı açalım, ekmeğimizi paylaşalım, evet de ev sahibine saygısızlık etmesine de izin vermeyelim.
Misafirliğin de bir adabı vardır. Ev sahibinin tepesine çıkmasına izin verilmez. Oy kaygısı için buna göz yumanların iyi niyetinden bahsedilemez. Din de, ahlak da, tarih de böyle der! Aksini yapan iyilik görüntüsünde kötülük ediyor demektir...
*
Soru 4 - Vatanını kurtarmak için savaşarak ölmek yerine kaçarken ölmeyi tercih edenleri, ya istiklal ya ölüm diyerek vatanı için savaşarak ölmeyi tercih edenlere karıştırmak çimentoya deniz kumu karıştırmak gibi bir hiledir. (Unutanlara not: 1997 depreminde yıkılan binaların çoğunda deniz kumu kullanıldığı tespit edilmiştir.) Bu hileyi din kardeşliği adına yapmak ise ihanete kadar gider…
*
Soru 5 - Vasıflı, kalifiye Suriyelilere önce çalışma izni, oturma izni gibi haklar verip, belirlenen süre sonunda hak edenleri vatandaşlığa geçireceğiz desek daha adil daha dürüst daha samimi olmaz mı?
*
Sorular çoğalabilir ama önemli olan düşünene ve aklını ihanet odaklarına kiraya vermeden kendi bilinci ve imanı ile kullanabilecek kaliteli insanların çoğalmasıdır. Çünkü milletler yetiştirebildiği meziyet sahibi bireyleri ile yükselir, bunu yapamayan ve yaptırmayanı da içinden atamayan milletler rezil olur. Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.