1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Bu Sıralama Ülkemize Yakışmıyor
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Sıralama Ülkemize Yakışmıyor

A+A-
Uluslararası bir enstitü tarafından yayınlanan bir araştırmanın sonucu sizlerle paylaşarak ülkemizin bu sıralamadaki yerini beğenmediğimi vurgulamak ve ‘şöyle kalkındık böyle büyüdük’ diyenlere ithaf etmek istedim.
Anadolu Ajansı kaynaklı söz konusu araştırmanın işte bizi ilgilendiren özeti: “Sidney, Avustralya merkezli Ekonomi ve Barış Enstitüsü'nün bir çalışması olan Küresel Barış Endeksi'ne göre dünyanın en huzurlu ülkeleri sıralaması açıklandı.
Barış, huzur, ticaret, kültür, ekonomi ve politika gibi faktörler göz önünde bulundurularak yapılan araştırmada ayrıca, ülkelerin kendilerinde ya da bulundukları bölgelerdeki savaş durumları ve ülkelerin savaşlara katılımları da önemli rol oynuyor
Araştırma kapsamında incelenen 162 ülkenin 81'inde huzur artarken, 78'inde ise azaldığı görülüyor. En huzurlu 20 ülkenin 15'i Avrupa'da bulunuyor. Yayımlanan raporda, Türkiye Avrupa ülkeleri arasında 36. ve son sırada yer alırken dünyada ise 162 ülke arasında ancak 135'inci oldu.”
&&&
İşte kısaca haberin özeti bu. Hızla kalkınan bir ülke olarak Güzel Türkiyem sıralamada buralara layık değil diye düşünüyorum. Hem Müslüman bir ülke olacağız, hem de özellikle son yıllarda hızla büyüyen ve gelişen bir ülke olacağız hem de huzurlu ülkeler sıralamasında son sıralarda yer alacağız. Sizce bunda bir terslik yok mu?
Buradan bana göre bir sonuç çıkarmalı ve kendimizi sorgulamalıyız. Toplum olarak nereye gidiyoruz. Madem ki Müslüman bir ülkeyiz ve bunun tartışılacak bir yanı yok. Madem ki hızla gelişen ve büyüyen bir ülkeyiz bu da su götürmez bir gerçek  o zaman neden huzurlu değiliz..?
&&&
Sorgulamamız gerek biz toplum olarak huzuru hak etmiyoruz. Yani huzurlu yaşamanın gereğini yerine getirmiyoruz. Müslümanız diyoruz emirleri yerine getirmede sıkıntımız var. Değişen gelişen ve büyüyen bir ülkeyiz diyoruz hâlâ üretmeden tüketmenin peşindeyiz ve hazıra konmayı seviyoruz. Kimse daha iyisini yapalım daha iyisini yetiştirelim ya da daha iyi olalım diye uğraşmıyor. Herkes ben daha iyi yaşayım felsefesine kaptırmış kendini gidiyor. Günü hatta anı yaşamaya çalışıyor geleceğimizi çok fazla düşünmüyoruz. Belki çok şey kazandık ama huzuru kazanamadığımıza göre kârda değil zarardayız. Zararın neresinden dönülse kârdır diyelim ve gelin hep birlikte huzurlu bir ülke için elimizi taşın altına koyalım ne dersiniz…?
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.