1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Bu Vahşete Kim Dur Diyecek?
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Vahşete Kim Dur Diyecek?

A+A-

Son zamanlarda Müslümanlara karşı Myanmar Arakan’daki insanlık vahşeti aldı başını gidiyor. Budistler, çoluk çocuk demeden insanları katlediyor… Ve bu duruma ise dünya sessiz! Evet arkadaşlar, dünya üzerinde bir Müslüman topluluğu daha göz göre göre maalesef katlediliyor. Her şeyden önce biz acaba gerçekten Müslüman mıyız diyerek kendimizi sorgulamamız gerek, masum insanları korumak, onlara sahip çıkmak, her şeyden önce bir insanlık vazifesidir. Bu tarz konuları daha önce gündeme getirmiştim ama yine getirmekte büyük fayda var. Çünkü nerede bir zulüm varsa onu en azından duyurmak gerek.

***

Gelelim asıl konuya! Bizler evimizde rahat rahat uyurken, yan gelip yatarken, akşam evde güzel yemeklerimizi yerken, Myanmar’da Arakan’da insanlar diri diri yakılıyor. Kimisinin elleri, bacakları kesiliyor, kimileri diri diri toplu şekilde gömülüyor, kundaktaki bebekler bile acımadan öldürülüyor. Arkadaşlar bizlerin bir görevi var, bu vahşeti tüm dünya duyana kadar gelin sesimizi duyuralım. Çünkü oradaki açlık ve susuzluğa terk edilen masum insanlar günlerce işkence görüyor. İnsanlık nerede? Avrupa ülkelerinde herhangi bir olay yaşandığı zaman, sözde medeni olan AB, bu konuya ise sessizliğe bürünüyor. Neden? Çünkü onlar Müslümanlar oldukları için. Biz kimin ne olduğunu zaten çok iyi biliyoruz. Bu da ayrı bir konu…

***

Ha birde ney vardı? Birleşmiş Milletler değil mi? Birleşmiş Milletler’in yıllardır ne işe yaradığını da ayrıca sorgulamak gerek, eğer milletler gerçekten birleşseydi bugün insanlar, din, dil, ırk ayırt edilmeden öldürülmezdi…! Bu da benim sözüm! Öyle gerçekten hani Birleşmiş Milletler nerede? Avrupa Birliği nerede? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nerede? Arap ülkeleri nerede? Arabistan nerede? Gerçi Arabistan’ın daha önemli işleri var. Altın ve para... Ama altın, para ve petrole tapınca Müslüman olunmuyor. Türkiye’nin Arakan’daki insanlık vahşetinin önlenmesi için yoğun çabaları var. Umarım oradaki insanlar din, dil, ırk ayırt etmeksizin mutlu bir yaşama kavuşurlar.  Diplomatik olarak çözüm üretilmez ise, kesinlikle Arakan’a askeri müdahalenin şart olduğunu düşünüyorum.

Bir kez daha söylüyorum. Gelin bu insanlık vahşetini duyuralım. İnanıyorum ki, insanlık ölmedi!

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.