1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Bülent Arınç’ın Ahmaklık Meselesi
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bülent Arınç’ın Ahmaklık Meselesi

A+A-

Bülent Arınç, AK Parti Kurucular Kurulu Üyeliği, Devlet Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı, TBMM Başkanlığı yapmış, dolayısıyla ihtiyaç halinde Cumhurbaşkanına vekâlet edebilecek pozisyonda bulunmuş, Türk siyasetinin önemli figürlerin biridir. En gürültülü, tepkili ortamlarda bile zihnindeki cümleleri ‘dağıtmadan, motivasyonunu koruyarak’ ifade edebilmesi Arınç’ın önemli özelliklerinden biridir. Gezi eylemlerinde AK Parti hükümetini ciddi anlamda sıkıntıya sevk eden pozisyonlar alsa da devrin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinde ‘duruşunu, ifadelerini tashih ederek’ yoluna devam etti. Hükümet sözcüsü olarak 17 Aralık operasyonuyla ilgili ilk açıklamayı yaparken ‘Bu işi yapanlara cemaat değil de camia diyelim’ şeklindeki sözleriyle cemaatin geneli üzerinde oluşacak olumsuz bakışı yumuşatmaya, alan daraltmaya çaba gösterdi.Darbe görünümü verilmiş 15 Temmuz işgal girişiminin akabinde 21 Temmuz günü yaptığı açıklamada ise, “Şunu açıkça söylüyorum, bunu ben darbe gecesi öğrenmiş olmakla, 'yahu ne kadar ahmakmışsın, bunu herkes söylüyordu' diyebilirler. Silahlı terör örgütünün Fetullahçı olması, o gece ortaya çıkan bir olaydır. Ben o gece öğrenmiş olabilirim ama Sayın Cumhurbaşkanımız da o gece öğrendi, Genelkurmay Başkanımız da o gece öğrendi. Onların bilmediklerini ben nasıl bilebilirim?” demişti. Sözlerinin ‘Bana ahmak diyebilirsiniz’ kısmı ön plana çıkarıldığından Arınç’ın ‘kendisi için kullanılacağını öngördüğü sıfata Cumhurbaşkanı ve Genel Kurmay Başkanını da ortak ettiği’ hiç görülmedi!

Bülent abi kime

himmet ediyor?

Arınç, 15 Temmuz’u müteakiben, üzerinde yoğunlaşan eleştirilerden sonra bir müddet kenara çekilse de nihayetinde Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğine getirilince sıkça gündeme damga vuracak sözler sarf etmeyi sürdürdü. Önce yüksek maaşı, hemen ardından maaşına yapılan yüksek oranlı zamla gündem olan eski Meclis Başkanı son olarak ‘KHK ile görevden uzaklaştırılan kimi mağdurları’ acınası hallerde tasvir ederken üslubunun ‘FETÖ’cüleri korumak, kollamak, gözetmek, mağdur sıfatında takdim etmek’ gibi sonuçlar doğurabileceğini düşünmemiş olabilir mi?FETÖ’nün, devlet kurumlarını ele geçirebilmek için sınav sorularını çalıp yandaşlarına verdiği tespit edildiği halde, devlet kurumlarından bu örgütle iltisakları nedeniyle atılanları ‘mağdur şeklinde kamuoyuna sunması’ sadece Arınç’aolan öfkeyi körüklemekle kalmıyor, devletin en üst düzey organlarına olan güveni de zedeliyor. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da ‘esef’ ettirdi!Biliniyor ki FETÖ, devlet görevinden alınmış ‘nitelikli’ elemanlarına ‘mağdur olmayacakları finansal desteği bir şekilde sağlayıp kamuoyunda itibarlarını yüksek tutuyor. Arınç’dadahilkimsenin maaş himmetine muhtaçlıkları da yok!Himmet demişken; malum evrede Bank Asya’ya para yatırarak destek olmakla, bugünlerde devletten aldığı maaşı FETÖ ile bağlantısı tespit edilen kişilere vermek arasında bir benzerlik var mıdır acaba?

Bağdadi’nin dirisi

ABD’nin işine

yaramaz mıydı?

Terör örgütleriyle işbirliği yaptığı tescil edilen Amerika, 11 Eylül saldırısının faili olarak lanse ettiği El Kaide Örgütünün Lideri Usame bin Ladin’i ‘güya’ ölü olarak ele geçirmiş, okyanusun derinliklerine yollamıştı.Amerika, son yıllarda Ortadoğu operasyonuna katkı sağlaması için hazırladığı çok uluslu terör örgütüDAEŞ’in Türkiye tarafından belinin kırılması üzerine de Suriye topraklarında bir çıkmaz tünelde kıstırdığı DAEŞ Lideri Ebubekir Bağdadi’yi ‘güya’ ölü olarak ele geçirdiğini açıkladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamada, “Amerika DAEŞ’in elebaşını ölü olarak ele geçirdiğini bin bir şaşa ile dünyaya duyuruyor. Oysa biz o teröristin ilk hanımı Esma Feysi Muhammed el Kubeysi’yi, kızı Leyla Cebir’i, ablası Resmiye Avad ile kocasını, gelinini ve çocuklarını canlı olarak yakaladık da sesimizi çıkarmadık” diyerek konuyu önemli bir mecraya sevk etti. Dünya şimdi Türkiye’nin Esma Feysi’den ve diğerlerinden DAEŞ’e dair ne gibi sırları öğrendiğini konuşuyor.Sizce de ‘itiraf edeceği çok şey olan bir teröristin canlı olarak ele geçirilmesi ölüsünden daha kıymetli’ değil mi? Amerika terör elebaşılarını ‘doğrudan’ öldürerek nelerin üstünü örtmeye çabalıyor dersiniz?

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.