1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Buruk da Olsa Bayram Mutluluğu
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Buruk da Olsa Bayram Mutluluğu

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan Bayramını hep birlikte kutlayıp, mutluluğunu yaşacağız. Ramazan Bayramınızı şimdiden kutlar, hayırlara vesile olmasına dilerim.
Ancak biz bayramın mutluluğunu yaşarken, Ortadoğu’daki komşularımız huzursuz ve mutsuzdur. Gönülden isterdim ki onlarda bayramda mutlu ve huzurlu olsunlar.
Umarım gelecek yıllardaki bayramlarda da Ortadoğuda barış, kardeşlik hâkim olur.
İnsanlar mutlu ve huzur içinde bir bayramı kutlarlar. Bu bayramda bu anlamda barışa ve kardeşliğe katkı sağlar. İnsanlar birbirlerine kıymaz. Şu üç günlük dünyada kardeşliği, dostluğu ve paylaşımı geliştirirler. Zira dünya insanlığının günümüzde buna şiddetle ihtiyacı vardır.
Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) hadisi şerifinde, “Şayet iyilik yapmaya gücün yetmiyorsa, hiç olmazsa kötülük etme, kötülük etmemek de nefsin için verilmiş bir sadakadır” diyor.
Peygamberimizin de dediği gibi, kötülük etmemek nefis için verilmiş bir sadaka ise, Ortadoğu coğrafyası gereken mesajı alarak kendi içindeki problemlerini barış ve kardeşlik anlayışla çözmelidir. Bir başkasına kanmadan ve dinlemeden kardeşlik ikliminde birbirlerini kırmadan ve incitmeden var olan problemlerini gidermelidir. Sanırım başka bir çözüm yolu da gözükmüyor. Türkiye’ye düşen görevde bu anlamda yol gösterici olmalıdır. Çünkü komşularımızdaki her sorun bizleri de etkileyeceğinden dolayı gereken tedbirleri almalı ve her ülkeye de eşit mesafede olmalıyız. Türkiye’ye ve yönetenlere yakışan budur.
Çünkü Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, “Yurtta Barış, Cihanda Barış” anlayışıyla hareket etmeliyiz. Sonuçta Ortadoğu halkları bizim komşularımız, kardeşimizdir.
Bayramlar bizleri biz yapan değerlerimizin paylaşıldığı kutsal günlerden ise, elbette bizlerde bu anlamda üzerimize düşeni yerine getirmeliyiz. Küskünlükleri, dargınlıkları bir tarafa bırakıp, hoşgörüyü geliştirmeli ve acıyı ve mutluluğu paylaşmalıyız. Herkesin yarasını sarmak, gönlünü almak, hal hatır sormak, acıyı ve tatlıyı paylaşmak sadece bayramlarda değil, günlük hayatta hepimizin ihtiyacıdır. Bayram gelenekleri yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak herkesin önemli bir görevi olmalıdır. Her bayram olduğu gibi bu bayramda ziyaretleri ihmal etmemeliyiz. Küskünlükleri unutup, birbirimizi kucaklamalıyız.
Bu ülkede bugüne kadar birlikte yaşadıysak, bundan sonra da birlikte yaşamayı sürdüreceğiz. Bizler insanlık âlemine her zaman kardeşliğimizle, dostluğumuzla, onların acılarını ve mutluluğunu paylaşmakla örnek olmuşuz.
Bundan sonra da örnek olmaya devam edeceğiz.
Tüm dünyada barışın, kardeşliğin ve mutluluğun hâkim olmasını dilerken, bayramınızı da kutluyorum. Nice bayramlarda buluşmak dileğiyle esen kalın.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.