1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. Büyük Devlet Vakıf Devlet
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyük Devlet Vakıf Devlet

A+A-

Birlik Vakfı konferansları devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, İstanbul şubesinde birer hafta ara ile online sohbetler izledik.

Sohbetleri şu şekilde özetlemek istiyorum.

1- İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Topsakal konferans verdi. ‘Türk Dış Politakası ve Millilik Kavramından’ bahsetti.

Türkiye’ de medeniyet örneği olarak, kendi medeniyetimizin anlaşılması lazımdır. Türk -İslam düşüncesinin medeniyet olduğunu anlamak gerekir. Bu düşünce, Dünya’ya adalet ve medeniyet getirdi. Misak-ı Milli tarihimizi günümüz dış politikasında dayanak yapmalıyız.

Misak-ı Milli bizim en son siyaset belgemizdir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temelidir.

Her devletin bir iddiası vardır. Bizim iddiamız; Misak-ı Millidir. Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Balkanlar, Türki Ülkeler, Suriye, Irak, Mısır buna girer.

Bizim hem doğu ve hem de batı ile ilgimiz vardır.

Dış politikada hakim güçlerin ortaya koyduğu teoriler karşısında, Müslümanların Büyük Devlet Teorisi vardır.

Türk İslam toplumuna, bir düşünce ve ideoloji vermek gerekir. Cumhur ittifakı imzasıyla iyi şeyler yapılıyor. Bu gün Sovyetler 15 tane devletten oluşuyor, kendi aralarında Rus egemenliği oluşmuş durumdadır. Sovyetler Ortadoks, Batı Katoliktir.1992 den 2015 e kadar ABD tek hakim oldu. Ama şartlar değişiyor.

Türkler tarihte önemli işler yaptılar.

TÜRKLER BÜYÜK DEVLET KURMUŞ, TARİHTE HİLAFETİ TEMSİL EDEN ,İSLAM DEVLETİ OLMUŞLARDIR.

TÜRKİYE BÜYÜK DEVLETTİR VE VAKIF DEVLETTİR.

Dünde, bu günde herkese kucak açmıştır. Bosna’da, Bulgaristan’da, Somali’de, Suriye’de, Filistin’de, Irak’ta, Azerbaycan’da hep yardımcı olmuştur.

Herkese sahip çıkmıştır. Bir misyon sahibi olmak gerekmektedir. Tekke, zaviye ve tarikatlar bu işi yapmışlardır. Yunus Emre misali bir vakıfta hizmet etmek lazımdır.Hatta Profesör olmak için sadece akademik çalışma değil, aynı zamanda hizmet etmeyi gerektiren bir mevzuat olmalıdır.

Gönül insanı olmalı, irfan ile uygulama yapılmalıdır. Tasavvuf geleneği, Alp Erenlikler bağlantılıdır. Yesevi Dervişleri, Ahilik teşkilatı çok önemlidir. Osmanlı Devlet-i Aliyye gönüllerde yapılaşmıştır. Biz o kadar büyük bir medeniyetiz!…

Osmanlı’dan bir sünni devlet çıkmıştır.Endülüs Avrupa içinde 700 yıl Müslümanların egemenliğindeydi. Bu gün o bölgede Müslüman kalmadı. Medeniyet tarihine baktığımız zaman bizim insana saygımız ortaya çıkar.

Türk milliyetçiliği ırkçılık değildir. Batı kökenli bir harekettir. Osmanlı’nın dağılışına sebep olmuştur.

Türkler İslam itihad-ı üzerinde yapılandılar. Biz büyük İslam devleti sahibiyiz ,islam devleti amacımızdır ve medeniyet iddiamızdır. Şimdi, Doğu Akdeniz ve Ege çok önemlidir.

Bu bütün İslam dünyasında kabul ediliyor. Bu bizim milli meselemizdir. Kıbrıs Doğu Akdeniz Ege de haklarımız vardır. Suriye, Irak, Mısır Türkiye’den farklı bir coğrafya değildir. Anadolu’da, Türk Devleti yokken Mısır ‘da Memluklular vardır. Irak’ta Abbasi’lerin kökeni Türk’tür. Biz, bu coğrafyaya akrabayız. Türk-İslam tarihinde biz kucaklayıcı olmuşuzdur.

Sovyetler Türk Dünyasını böldüler, ama hepsinde Türk İslam kimliği var.

Türkiye, abilik yapmak zorundadır. Denge önemlidir. Risk alacağız.Kürt devleti kurdurmak istiyorlar, izin vermeyeceğiz. Biz, büyük devletiz.

Biz önleyici düşüneceğiz. Batılılar gibi uzun vadeli düşünüp, Müslüman kardeşlerimiz ile ilgili konsept geliştireceğiz. Biz entelektüel sistemi kurmalıyız. Avrupa’da Amerika’da Müslümanlar var. Dış politikada yeni dünya düzeninden ,ABD ,Çin ,Rusya denklemi var.

Yeni bir döneme giriyoruz.

Türkiye’nin tarihsel bir önemi var, Türk Devletinin bir sistemi var,bir silsilesi var.Değerini bilelim. Türk Devleti Ebed Müddettir!.

2- Dr. İsmail Emrah Karayel AK Parti Milletvekili; ‘Birlik Ruhu ve Fetih Düşüncesi ‘isimli konferans verdi.

Birlik Vakfı kuruluş tarihi, 29 Mayıs 1985’tir.

Özellikle, İstanbul’un fetih günü kuruluş tarihi olarak seçilmiştir. Birlik Vakfı MTTB ‘nin devamıdır. Bu güne kadar Başörtüsü mücadelesi ,Anayasa çalışmaları, Fetih ruhu,Ayasofya açılışı , Çanakkale zaferi vb .milli manevi değerler için gayretler yapılmıştır.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Meclis Eski Başkanı İsmail Kahraman bey olmak üzere, Türkiye’de önemli görevlerde bulunmuş pek çok kıymetli insan üyemizdir.

Vakfımız Türkiye’de çok önemli hizmetler yapmıştır. Malum en son Taksim cami açılışı yapıldı. Bu Türkiye ‘nin bahtının açılışına vesile olacak inşallah.

Türkiye’nin önündeki engeller ‘birlik ruhu’ ile kaldırılabilir.

Siyasette, akademik hayatta, bürokraside bu vakıftan yetişen insanlar çok faydalı olmuşlardır.

Yıllardır bir çok dost meclisinde, Birlik Vakfı iftarları, faaliyetleri hep konuşulmuştur. Vakfımız kültür sanat alanında ticari alanda sivil toplum alanında etkinlikler yapmıştır.

Darbelere karşı dik durulmuştur.

Bedel ödenmiştir. MTTB 1980’de kapatılmıştır. 28 Şubat’ta sıkıntı çekilmiştir.

Vakıf, anti-demokratik işlere karşı çıkmıştır.

Biliyoruz ki, Türkiye sadece Türkiye’den ibaret değildir. Kudüs ve ümmet için gayret edilmiştir. Bu gün Dünya’da, Türkiye’nin geleceği için bir şeyler yapılması önemlidir.

Başkaları Türkiye’nin parçalanması için çok şeyler yapıyorlar.Bizde birliği için yapmalıyız.

Irak’ta Suriye’de Libya’da yeni kapılar açılmıştır.Enerji doğalgaz petrol bulunmuştur.

Türkiye kendi arabasını yapacak, 2023 yılında kendi uçağımız uçacak inşallah.

Biz ,Dünya çapında en iyi projeleri yapıyoruz.

Zihinler ve kalpler fethedildi. Network geliştirildi. Ama bu çalışmaları yaparken itidal muhafaza edilmeli akl-ı selim olmalıdır. Süreklilik önemlidir. İnşallah, bu hizmetler devam edecek .Hedef’te Kudüs ve Mescid-i Aksa’ nın özgürlüğü var.

3- Tarih Araştırmacısı Yazar Zafer Bilgili; ‘Fatih’in Yetişme İklimi’ ile ilgili bir konuşma yaptı.

Fatih nasıl bir gençti? bunu anlamak lazımdır. Dünyalık çalışmanın en iyisini yapıyor.

Ahiret için dua ediyor. Bütün tedbirleri alıyor.21 yaşında kuşatma yapmış ,53 gün kuşatma devam etmiş. Atını denize sürmüş. ‘Ya ben Kostantiniyye’yi , ya Kostantiniyye beni’ demiş.

Fatih’in planlarını çizdiği ve döktürdüğü toplar o zamanın en büyük topları ve Dünya’nın enbüyük silahıdır!… ‘Deha, imkansızda imkanı görmektir. Gemileri karadan yürütmek, Mehmed’i Fatih yapmıştır.

RUMELİ HİSARINDA , PEYGAMBER EFENDİMİZİN İSMİ ŞERİFİ YAZILIDIR.

Bir adanmışlık söz konusudur. Fatih’in kılıcında; ‘bu Kılıç Allah rızası için kullanılır’ yazıyor. İslam Ordusu ‘ Allah, Allah’ nidalarıyla savaşıyor. Yusuf Has Hacib; ‘memleket kılıç ile alınır,kalem ile elde tutulur’ diyor. Fethin sırrı Peygamber Efendimizin örnek alınmasıdır.

Fatih ‘Allah rızası için uğraştım tek gayem buydu’, diyor.Allah ‘a kul olan, cihana sultan olur.. Fetih, Sultan Mehmed’in çocukluk hayaliydi. Bu iş önce hayal ,sonra gayret ister!.

Bizlerde ,İnşallah onu örnek alalım ,‘İlayi kelimetullah’ için gayret edelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.