1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler-3 Sünnet
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler-3 Sünnet

A+A-

Birbirine düşman onlarca Müslüman(!) cemaatin, tarikatın ve mezhebin türeme sebebi nedir?

*

Müslüman maskesi takıp, Müslüman mintanı giyen ve hoca efendi gibi, şeyh veya üstat veya alim gibi konuşanların anlattığı hikayeleri sorgulamadan, masal gibi dinleyen büyüklerimize diyecek söz bulamıyorum. Onlar, Müslüman gibi konuşanları, hain mi, kalleş mi, cahil mi diye sorgulamadan, iyi niyetle ve saf kalple dinledikleri için Müslümanlar aleyhine kurulan tuzakları fark edemediler ve hatta hizmet, hizmet sloganı ile konuşanlara kanarak İslam düşmanlarına hizmet ettiler… Tarihte bunların çok örneği vardır ve çok değil 5 yıl önce de farklı bir şekilde tekrar etmiştir.

*

Sorgulanmadan dinlenen her hikâye, aslında masaldır. Masallarda hayal âleminin sınırları zorlanır ve sorgulanmadan keyifle dinlenir. Ancak âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamber (SAV) efendimizin konu olduğu hikâyeler masal değildir, bu hikâyeleri masal gibi dinlemek Müslümana yakışmaz! Bu hikâyeleri, akıl ile vicdan ile feraset ile basiret ile anlatmak ve dinlemek gerekir.

*

Üst beyin ile düşünmeyi bilmeyenler, sorgulamayı öğrenemeyenler, örnek almayı da bilmiyorlar veya yanlış örnek alıyorlar… Örnekleri çarpıtanlara kanıyorlar. Bunu fark edecek ve yanlıştan dönmeye ihtiyaç duyacak bol miktarda Müslümana acilen ihtiyacımız var?

*

Sünnet nedir? diye soranlara, Peygamber efendimizin, sakalından, yürüyüşüne, oturuşundan, su içişine kadar binlerce davranış sayar hocalarımız. Ve sakal öyle olmaz, böyle olur diye birbiri ile kavga eder Müslümanlarımız…

*

Yaşadığı dönemde kan davalı Arap kabilelerinin bile üzerinde ittifak ettikleri Hz. Muhammed’in dürüstlüğü, güvenilirliği, emin kişiliği hep anlatılır ancak sünnet listesinde örnek alınacak ilk davranış olarak niçin yer almaz? Çünkü Muhammed-ül-emin sıfatı örnek alma listesinde değil, övme listesindedir.

*

Allah’ın övdüğü insanı, insan övebilir mi? Övebilirse ne kadar övebilir? Allah’ın övdüğü ve insanlara örnek olarak gönderdiği insanı övmek midir görevimiz, yoksa onu anlamak ve örnek almak mıdır? Anlamayan insan örnek alabilir mi?

*

Müslümanların böyle şekillerde takılıp kalması, manayı anlayacak düşünce seviyesine çıkamaması yüzünden, doğru bilgiler ile bile Müslümanları yanlış yola saptıran haine, kalleşe kalıyor meydan.

*

Ümmet içinde, Peygamberimizin sakalının şeklini ve benzeri görüntü özelliklerini taklit eden, hatta bu konularda kavga çıkaran Müslümanlar kadar, Peygamber efendimizin güvenilir, emin karakterini örnek alanlar da olsa, Ümmet bu durumda olur muydu? Olmazdı!

*

Peygamber efendimizin katıldığı ve görev aldığı ticaret kervanlarında kazanç artıyordu diye anlatılır hep. Peki niçin? Çünkü O dürüst çalışırdı ve çalmazdı… Üstlendiği her görevi hakkı ile yerine getirirdi, gösteriş yapmazdı.

*
Görüntü ile gerçek arasındaki farkı sorgulamadan, anlatılan hikâyeleri masal gibi dinleyerek kandırılmış olanlar, farklı düşünceleri duyunca öfkelenirler. Öfkenizi cebinize koyun da henüz kandırılmamış gençlere cevap verin lütfen; Allah’ın emri ile Kur’an-ı Kerim’de, “ben de ancak sizin gibi bir insanım” diyen peygamber efendimizi, yalakalık sınırlarını zorlayan övme yarışını ne zaman bırakıp onun güvenilir ve emin karakterini, dürüst ve çalışkan kişiliğini örnek alamaya başlayacaksınız? Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.