1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Büyüklere Masallar, Küçüklere Gerçekler-4 Faiz
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Büyüklere Masallar, Küçüklere Gerçekler-4 Faiz

A+A-

Faize karşıyız diyen zihniyet, faizi artırdıktan bir gün sonra Merkez Bankası başkanını görevden alıyor ama o göreve layık görmedikleri başkanın bir gün önce artırdığı faiz artığı yerde duruyor.

*

Faize karşı olmakla faize karşı mücadele ayrı şeyler. Sorgulamadan dinleyen büyükler her şeyde olduğu gibi bu konudaki siyasi söylemleri de masal tadında dinliyor. Sorgulamıyor, işin aslını aramıyor, gerçeği anlamaya çalışmıyor. Masal tadında yaşıyor. Bizim derdimiz onlarla değil, onlardan ümidi kestik zaten.

*

Büyüklerimize saygıda kusur etmeden, küçüklerimize sevgimizi göstermek için masallar ile kandırılmalarını önlemek üzere gerçeğe dair birkaç söz edelim..

*

Enflasyon ile mücadele edeceğiz diyorlar, fiyat istikrarı sağlayacağız diyorlar ama fiyatı ölçen paranın fiyatını artırıyorlar. Aynı zihniyetin vaizleri, faize karşı mücadele görüntüsünde döviz için caiz(!) fetvası veriyor.

*

Enflasyona karşı parasının değerini korumak için tasarruf edebildiği parayı banka mevduatına yatıran gariban vatandaşı, vaizlerimiz, elin gavurunun matbaasında basılan dövize yönlendiriyor. Bunun, ekonomi sistemimizde yerli ve milli paramızın yanında ikinci bir paranın kullanımını artırdığını, yani dolarizasyona sebep olduğunu fark etmiyor. Yerli ve milli söylemleri ile gariban vatandaşı etkilemeye devam ediyor. Vatandaş da ne yapacağını şaşırmış durumda…

*

Şimdi, sevgili küçüklerimizin cevap aramasını istediğim birkaç sorum şunlardır;

Para nedir? Enflason nedir? Paranın fiyatı nedir? Paranın maliyeti nedir? Faiz nedir?

*

Parayı cebindeki kağıt olarak gören, parayı anlamayan, parayı tanımayan kişi faiz konusunu anlar mı? Anlamaz! Konuyu anlamayan sorunu anlar mı? Anlamaz! Sorunu anlamayan çözüm üretebilir mi? Üretemez! Ancak kendi politikaları ile çelişirken, milleti de, reform yapıyoruz diye inandırır… Yerinde saymaya, patinaj yapmaya devam eder? Nasıl olsa bedelini millet öder!

*

Ekonomi açısından yukarıdaki sorulara cevap ararken bir de din açısından şu sorulara cevap arayın sevgili küçükler, çocuklar, gençler; Kur’an-ı Kerim’de yasaklanana “riba” nedir? Bu arada, riba denilen şey kitaplı üç dinde de yasaktır, günahtır ve haramdır. Bunu tartışmaya bile gerek yoktur.

*

Şimdi, bir soru daha ekliyorum, Kur’an-ı Kerim’de Arapça riba olarak ifade edilen şey, Türkçeye yine başka bir Arapça sözcük olan “faiz” ile çevirmek günah mıdır, mübah mıdır? Yüzyıllardan beri bu yanlışı sürdürmek reva mıdır?

*

Faize karşıyız diye diye, faiz artıran hükümet,  yükselen döviz sayesinde artan ihracat ile övünürken, ihracatı artıran dövizi indirmeye çalışıyor. Bu nasıl çelişkidir?

*

Sevgili küçükler, siz yaşamımızı saran çelişkileri araştırın, bulmaya çalışın, dinlediğiniz konuşmalara kanmadan önce sorgulayın, gerçeği anlamak için düşünün. Biz büyükler de sizi, çelişkili, çifte standartlı masalcı zihniyetin kandırmasından nasıl koruyacağımızı düşünelim. İnşallah geç olmadan!

*

Ha bu arada unutmadan, reform yapma niyeti olanlar, reforma anlayış kodlarınızdan başlayın bence. Anlamadığınız şeyleri reddetmek yerine, anlamadığınız kişileri dışlamak yerine anlamak için anlayış kapasitenizi artırmaya çalışın mesela. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.